Önce bir efsaneyi doğru bilgilerle besleyelim. Evet G Serisi neredeyse 35 yıldır üretiliyor. Fakat değişmeyen sadece tasarım dili ve karoserinin büyük bölümü. Yoksa neredeyse 3 defa makyaj gördü, Mercedes’in 35 yılda geçirdiği tüm motor ve şanzıman evrimlerini geçirdi ve bolca teknolojiyi bünyesine dahil etti. İlk yıllarda tamamen mekanik olan çekiş sistemi bugün tamamen elektronik ve 3 tane kilitli diferansiyeli dışında 4Matic 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip diğer Mercedes modelleriyle aynı. Tabii bir de sabit akslı süspansiyon sisteminin arazi kullanımlarında sağladığı avantaj var.

Bütün bu gelişimin arkasında bitmek bilmeyen talep var. Dünya G Serisi gibi maço bir araca adeta açlık çekiyor. Yani o var olmaya devam edecek. Peki bugün olduğu gibi mi? Bu pek mümkün değil. Çünkü ağır merdiven şasi ya da yeni teknolojilerin uygulanmasındaki sınırlayıcılar gibi sorunlar Mercedes’in önünde büyük bir engel olarak duruyor. Bunun için 2017 yılında çok daha modern bir G Serisi’nin piyasaya sunulması planlanıyor. Modelin tasarım dilini geçtiğimiz yıl tanıtılan Ener-G-Force isimli konseptten alması bekleniyor.

Peki yeni nesil diyebileceğimiz ilk G Serisi’nden neler bekleyebiliriz? Öncelikle merdiven şasi kullanımı devam edecek. Mercedes ne olursa olsun arazici kimliği kaybetmemek için bu altyapıdan vazgeçmeyecek gibi görünüyor. Fakat büyük yenilikler de gelecek. Örneğin güncel versiyonda bağımsız olan ön aks bağımsız bir aksla değiştirilecek. 4 ya da 5 kollu bir aks kullanılabilir ve bu sayede çok daha önemli bir yeniliğe imkan tanınmış olacak. G Serisi’nde elektrikli direksiyon ve beraberinde de direksiyon müdahalesi yapan yardımcı sistemler donanım listesine dahil edilebilecek.

G Serisi’nin asfalt kullanımının iyileştirilmesi için iz genişliği biraz daha arttırılacak. Ayrıca hem şaside hem de karoserde daha fazla alüminyum kullanımıyla G Serisi’nin 200 kg hafiflemesi ön görülüyor. Bu yeniliklerle birlikte güncel motor gamı da G Serisi’ne kazandırılmaya devam edecek. Böylece G Serisi 1979 yılında başladığı serüveninde 7 vitesli otomatik şanzımanın ardından 9 vitesli otomatik şanzımanla (şu anda E350 CDI’da sunuluyor) ve sıralı 6 silindirli motorlarla tanışmayı da başaracak.

mercedes g serisi mercedes g serisi