MG oldukça köklü bir marka. 1924’ten bu yana faaliyetlerini sürdüren marka, belki de Büyük Britanya’nın en köklü üreticilerinden biri. Neredeyse tüm Britanyalı otomotiv markaları el değiştirmişken bu büyük bir başarı gibi görünebilir ama tam olarak öyle değil, MG bir süre kapılarını kapattıktan sonra marka hakları Çinli SAIC Motor tarafından alındı. Yani MG Cars öldü ve adı MG Motors olarak yaşama döndürüldü. Bizi ilgilendiren kısımsa markanın Türkiye’ye giriş yapacak oluşu.

Suzuki’nin yanısıra bir dizi motosiklet markasını da çatısı altında barındıran Doğan Trend Otomotiv, MG’nin Türkiye temsilciliğini aldı. Yakın zamanda ön siparişler alınmaya başlanacak ve Mayıs ayı itibariyle de MG markalı araçları yollarımızda görebileceğiz. Satışa sunulacak ilk model biraz ilginç; elektrikli bir crossover olan ZS EV. Diğer modeller olan küçük sınıftaki MG3, ZS’nin içten yanmalı motora sahip versiyonu ve onun ağabeyi olan MG HS ise yine 2021’de piyasaya sürülebilecek gibi görünüyor.

mg zs ev

MG ile tanışmamızı kutlamak için satışa sunulacak ilk model olan ZS EV’den biraz bahsetmek iyi olabilir. Çin, Tayland ve Hindistan’da kurulu tesislerde üretilen ZS modelinin elektrikli versiyonu olan ZS EV, tam bir B SUV. 4,31 metrelik uzunluğuyla sınıfının üst sınırlarında ama 2,58 metrelik aks mesafesi sınıf ortalamalarının biraz altında. Farklı pazarlarda 1,0 litre ile 1,5 litre arasında değişen hacimlerde benzinli motorla da alınabilen ZS’nin Türkiye’ye ilk etapta sadece elektrikli versiyonu getirilecek. 44,5 kWs’lik batarya paketiyle 263 km’lik karma menzil sunan ZS EV, şehir kullanımında bu rakamı 372 km’ye kadar yükseltebiliyor. Bu değerlerin ikisi de WLTP normlarına göre hesaplanmış, yani gerçek hayata oldukça yakınlar. 143 HP güç ve 353 Nm tork üreten elektrik motoruyle performans konusunda sıkıntı yaratması beklenmeyen otomobil, CCS şarj girişi sayesinde 40 dakikada yüzde 80’lik şarja ulaşabilecek. Bu haliyle de çoğu kullanıcı için yeterli olacaktır.

mg zs ev

Bu arada MG ZS makyajlandı ama makyajlı versiyonun elektrikli versiyonu henüz açıklanmadı. Mayıs ayında satışa sunulacak aracın makyajlı olup olmayacağıysa şimdilik gizemini koruyor. Bunu da biraz bekleyip öğrenebileceğiz.

makyajlı mg zs makyajlı mg zs makyajlı mg zs makyajlı mg zs