Önce bir öneri, eğer merak ettiğiniz yeni dizel motor ve 6 vitesli otomatik şanzıman yerine yeni nesil Mini’yse okumaya benzinli motorlu versiyonuyla ilgili bu yazıdan ya da Mini Cooper’ın VW Beetle’la karşılaştırmasından başlamanız daha iyi olacaktır. Bu noktadan sonraysa yeni motor ve şanzımana odaklanacağız.

1- Nedir?

BMW’nin daha önce Peugeot’dan alıp geliştirdiği dizel motorların yerine üretmeye başladığı yeni küçük hacimli dizel motoru. 3 silindirli, 1,5 litre hacme sahip ve temel olarak BMW’nin yeni motor ailesinin ilk üyesi. Bir grup motorun aile olarak tanımlanması eskiden pazarlama stratejisinden ibaretti ama BMW gerçek bir aile üretiyor. Bu aile 3, 4 ve 6 silindirli motorlardan oluşacak. Her motorun her bir silindiri termal verimlilik açısından en iyi seçim olan 500 cc hacme sahip. İlkokul seviyesinde matematiği olan herkes anlamıştır, 3 silindirli motorlar 1,5 litre, 4 silindirli motorlar 2,0 litre ve 6 silindirli motorlar da 3,0 litre hacme sahip olacak. Bunun dışında motorların silindir gömlekleri, balans şaftı tasarımları, triger kayışı yerleşimleri ve silindir kapaklarının iç tasarımı gibi özellikleri de ortak. Aslında aynı yakıtı kullanan motorlar arasındaki ortak parça kullanımı yüzde 60 seviyesinde olacak, dizeli-benzinlisi tüm ailenin ortak parça kullanım oranı bile yüzde 40 seviyesinde. Bu motor bugün sadece Mini’de kullanılıyor ama yakın zamanda 2 Serisi Active Tourer’da kullanılmaya başlanacak. Daha sonraysa uzunlamasına yerleşim ve arkadan itişle 3 Serisi’nde kullanılacak.

2- Şanzıman nasıl?

BMW, yeni motor ailesine çift kavramalı şanzıman yerine tork konvertörlü şanzımanlar geliştirmeyi tercih ediyor. 1,5 litrelik baz motorlarda 6 vitesli otomatik şanzıman kullanılırken büyük hacimli motorlar için 8 vitesli otomatik şanzıman sunuluyor. 6 vitesli otomatik şanzımanın en önemli özelliği, aracın navigasyon sistemiyle birlikte çalışıp vites değişimleri için coğrafi özellikleri de gözetebilmesi. Yani sadece siz gaz pedal üzerindeki basıncı azaltınız diye yokuşun dibinde vites yükseltmeyecek. Tabii bir de otomatik start&stop sistemiyle donatılması var.

3- Yolda nasıllar?

Öncelikle 1,1 tonluk Mini üzerinden motorun 1,5 tonluk bir 3 Serisi’nde nasıl performans göstereceğini söylemek zor. Fakat yine de fikir edinebiliriz. 1,5 litrelik motor ilk çalıştırma anında gürültülü hissettiriyor. Kısa süre sonra normal çalışma ısısına ulaştığındaysa sesi benzinli motordan daha farklı değil. Tabii, çerçevesiz camlara sahip Mini’nin iç mekanında motor sesi BMW modellerine göre çok daha net duyuluyor. Motorun çekiş gücü oldukça iyi. Cooper D’de 116 HP güç ve 270 Nm tork üreten versiyonu kullanılıyor. İlerleyen dönemdeyse aynı motorun farklı turbo uygulamalarıyla daha yüksek güç üreten versiyonları geliştirilecek. Bu haliyle motorun 136 HP güç ve 220 Nm tork üreten benzinli motordan daha yavaş hissettirmediğini belirtmemiz gerekli. Hatta yüksek hızlardaki esneklik değerlerinde, en azından sübjektif performans etkisinde dizel motor daha iyi. Şanzımanın vites değişimleri hızlı ve sarsıntısız. 8 vitesli BMW şanzımanlarının özellikle ağır akan trafikte yaşadığı bocalamadan eser yok. Bunun yerine, yavaşlarken vites düşürmekte aşırı gecikmesi dikkat çekici. Örneğin duracaksanız şanzıman bir alt vitese geçene ya da kavramayı ayırana kadar motor devri o kadar düşüyor ki stop edecek diye korkmaya başlıyorsunuz. Tabii bu sırada üretilen titreşimler ve uğultu da hoş değil. Bu muhtemelen düşük tüketim için seçilmiş yazılımın bir sonucu.

4- Tüketimi düşük mü?

Eğer sağ ayağınızın altında yumurta var gibi kullanırsanız, şehir trafiğinde bile 5,0 litre/100 km civarında tüketimle idare edebiliyorsunuz. Fakat bu kısa sürede canınızı sıkacaktır çünkü motorun ya da Mini’nin potansiyelini tamamen görmezden gelmeniz gerekiyor. Normal bir kullanımda ise şehir trafiğinde 6,1 litre/100 km’lik tüketim değeri elde ediliyor ki bu değer sadece 1,1 ton çeken bir araç için süper tutumlu sayılmaz. Sabit hızlı uzun sürüşlerde ise doğal olarak tasarruf potansiyeli yükselecektir.

5- Sonuç

Muhtemelen bu motorun daha güçlü bir versiyonu 3 Serisi’nin makyajlı versiyonunda kullanılacak. O gün geldiğinde karşımızda çok çekici bir orta sınıf sedan olacağını düşünüyoruz. Mini konusundaysa dizel motorun ona yakıştığını eskiden beri biliyorduk ve bu motor da eğlenceli Mini sürüşü için gerekenlere sahip.

mini cooper d bmw 3 16d mini cooper d bmw 3 16d mini cooper d bmw 3 16d mini cooper d bmw 3 16d mini cooper d bmw 3 16d mini cooper d bmw 3 16d