935, Porsche tarafından geliştirilen onlarca yarış otomobilinden bir tanesi. İlk örneği 1976’da Grup 5 kuralları dahilinde Dünya Şampiyonası için hazırlanmıştı. Tarihi boyunca Porsche’ye bir çok başarı getirmesinin yanında şampiyonanın tekil katılımcıları tarafından da çok sevilmişti. Buradaki yeni yorumun kaynağı olan 935 versiyonu ise 935/78 olarak bilinen ve 1978 sezonunda Le Mans’da yarışmak için özel geliştirilmiş versiyon. Bu versiyon hem biraz garip şekli hem de beyaz boyası nedeniyle Herman Melville’in beyaz balinası kaynaklı Moby Dick olarak anılıyordu.

Yeni 935 atasının aksine bir yarış serisi için ya da yarışmanın kırıcı gerçekleri için hazırlanmış bir araç değil. Daha ziyade başarılı geçmişi anmak adına üretilecek bir sınırlı seri gibi düşünülmüş. Porsche’nin 70. yılında, 77 adet üretilecek olan 700 HP gücünde bir otomobilden daha iyi yıl dönümü simgesi bulmak da zor. Yine de 935 için görüntüden ibaret demek mümkün değil. Karoseri korbon-fiberden üretilmiş, aerodinamik eklentilerinin tamamı çalışıyor ve tabii ki güvenlik açısından da eksiksiz. Bunun yanında ABS ve hatta denge kontrolüne sahip olması hedef kitlesi hakkında fikir verebilir. Bu kitlenin terlemekten hoşlanmadığı da bilindiği için 935’te klima mevcut. Gerçek yetenek avcıları için, elektronik yardımcıların hem çalışma şartları değiştirilebiliyor hem de tamamen devreden çıkartılabiliyor. Teslimatlar sonrasında videoya kaydedilecek ilk 935 kazasında da direksiyonda bu yetenek avcıları olacaktır.

935’in diğer özellikleri mevcut modellerden alınmış. GT2 RS’in 3,8 litre hacimli çift turbo beslemeli motoru ve çift kavramalı otomatikleştirilmiş şanzımanı yanında 919 Hybrid LMP1’den alınan arka aydınlatmalar ya da güncel Le Mans otomobili 911 RSG’dan alınan dikiz aynaları buna güzel örnekler. 935’in Porsche fabrikasındaki farklı rafları kullandığı bir gerçek.

935 müşterilere, 2019 Haziran ayından itibaren teslim edilmeye başlanacak. Her özellikteki 7 rakamı baskınlığından hareketle aracın fiyatının 700 bin Euro olacağını tahmin ettiyseniz yanılıyorsunuz; zira fiyat vergiler hariç 701.948 Euro olarak belirlenmiş. 1.948 Euro’luk son dakika maliyeti umarız birilerinin başını yakmamıştır.