Hayattaki en büyük ikinci yatırımınız olan ama daha önemlisi canınızı emanet ettiğiniz otomobilinizi bakıma götürüyorsunuz. Karşınıza çıkan fatura abartılı. Bunun çözümü basit, yetkili servis dışında yapılacak bir bakım muhtemelen çok daha uygun fiyata gelecektir. Tabii burada bir bit yeniği var.

Otomobiller kompleks mühendislik harikalarıdır. Ortalama bir otomobil irili ufaklı 30 bin parçadan oluşur. Bu parçaların biribiriyle uyumu kadar üretim amacına uygun kaliteye sahip olmaları da çok önemli. Üreticiler bunun için sıradışı mesai saatleri harcıyor ve araştırma geliştirme faaliyetinde bulunuyor. Sonuçta galeriden çıkan muhteşem otomobile sahip oluyorsunuz. İşin değiştiği an zaman geçip fabrikanın taktığı parçaların eskimeye başladığında geliyor. Yetkili servisin yüksek görünen faturasından kaçmak için gittiğiniz serviste gözünüzün açık olması gerekli. Zira kimi zaman faturanın düşmesini sağlayan orijinal olmayan parçalar oluyor.

Konuyla ilgili araştırmalar yapan BMW Yetkili Servisi BemCar, orijinal olmayan parçalarla yapılan ve ilk etapta uygun fiyatlı görünen tamiratların orta ve uzun vadede 100 bin TL’ye varan hasarlara neden olduğunu belirtiyor. Tabii burada günümüzün ultra teknolojik otomobillerinin katkısı da çok büyük. Zira ucuz bir sensör tüm sistemlerin hatalı veri işlemesine ve aslında etkisiz olarak beliren bir sorunun motordan şanzımana kadar bir dizi arızayla sonuçlanmasına neden olabiliyor. BemCar yetkilileri kalite ve dayanıklılık testlerinden geçmeyen parçaların kazalara da neden olabileceğini ekliyor.

Siz siz olun emniyetinizden tasarruf etmeyin.