Peugeot küçük sınıfta köklerine geri dönmek istiyor. Fransız marka bu sınıftaki en güzel günlerini bir Murat Günak tasarımı olan 206 ile yaşamıştı ama o günler çok geride kaldı. 208’in yapmaya çalıştığı ise 206 bugün üretilse nasıl olurdu sorusuna yanıt aramak. Peki günümüz 206’sı atasının zamanında olduğu kadar başarılı mı?

yeni peugeot 208

1- Nedir?

Peugeot’nun küçük sınıf modelinin makyajlı versiyonu. Gözünüze önceki versiyonla neredeyse aynı gibi göründüyse haklısınız çünkü biz de aynısını düşünüyoruz. Aslına bakarsanız basın bültenini okumadan önce tek farkın mat boyadan ibaret olduğunu düşünmüştük. Bülteni okuduktan sonraysa haklı olduğumuzu anladık. 208 ürün gamındaki en önemli yenilikler motorlar ve aktif güvenlik sistemleriyle ilgili. Bunun dışında bir makyajdan beklediğiniz yenilikler yok. 208 selefinden daha küçük olan nadir modellerden biri. 207’nin 4 metrenin biraz üzerindeki boyu 208’de 3,97 metreye gerilemiş, aks mesafesi de 2 cm’lik gerilemeyle 2,54 metreye düşmüş. Bu haliyle 208 sınıfının en kısa boyluları arasında.

yeni peugeot 208

2- İç mekanı nasıl?

Peugeot’nun büyük kumarı i-Cockpit 208’de de kullanım buluyor ve iç mekana imza atan da küçük direksiyon simidi oluyor. Bunun dışında havalandırma sistemi için fiziki kumandalar var ve dokunmatik ekran sadece müzik sistemi ve araç ayarları için kullanılıyor. 208’in kokpitindeki malzeme kalitesinin sınıf ortalamalarının biraz daha üzerinde olduğu söylenebilir. Çıta yüksekliği belirleyecek bir ortam yok ama kalite algısı da yeterince yüksek. Küçük boyutları nedeniyle 208’in iç mekan genişliğinden beklentiler düşük ama Peugeot mühendisleri bu konuda iyi  iş çıkartmış. Önde ve arkada sunulan alan hissi kendinden 8 cm daha uzun rakipleriyle benzer ve 285 litrelik bagaj hacmi de sınıfının ortak özelliği gibi.

yeni peugeot 208 yeni peugeot 208

3- Motorlar nasıl?

1,2 litrelik baz benzinli kullanılmaya devam ediyor. 82 HP güç ve 118 Nm tork üreten bu motor şehir kullanımı için gayet yeterli ve makul tüketim değeriyle de hem satın alımda hem de kullanımda cüzdan dostu. Dahası bu motoru isterseniz 5 vitesli otomatikleştirilmiş manuel şanzıman ETG5 ile de alabiliyorsunuz. 1,6 litrelik benzinli motor tarihe karıştı, yerini alansa 1,2 litrelik hacme ve turbo beslemeye sahip motor. EAT6 isimli 5 vitesli otomatik şanzımanla birlikte sunulan motor, 208 kaputu altında 110 HP güç ve 205 Nm tork üretecek şekilde ayarlanmış. Bunun dışında 1,4  litrelik (68 HP güç ve 160 Nm tork) ve 1,6 litrelik (92 HP güç ve 230 Nm tork) iki dizel de sözkonusu. Güçlü dizel standart olarak ETG6 otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla sunuluyor.

4- Sürüşü nasıl?

Biz doğal olarak yeni sunulmaya başlanan 1,2 litrelik benzinli motora sahip versiyonu kullanmak isterdik ama 1,6 litrelik dizel motorlu versiyonla yetindik. Bu motor 208 için yeterliden fazlasını sunuyor. Çekiş gücü gayet iyi ve dikkatli kullanımda da tüketimi 6 litre/100 km’nin altına inebiliyor. ETG6 otomatikleştirilmiş manuel şanzıman olup olabileceği en iyi kondisyona ulaşmış gibi görünüyor. Değişimleri kararlı, kavraması da pek çok çift kavramalı şnzımanadan daha hassas. Hala kimi geçişleri ağır kalabiliyor ve özellikle 1’den 2’ye ve 2’den 1’e geçişlerde güç kesintisi yaşatabiliyor. Fakat bunun dışında kullanım keyfi üst düzeyde. 208’in süspansiyon sistemi oldukça iyi ayarlanmış, hem konfor hem de yol tutuş konusunda iyi konumda. Direksiyon simidi de sürüş keyfi konusunda iyi bir başlangıç ama elektrikli direksiyon sisteminin hassaslığı ya da gerçekçiliği öyle değil. Sistem tamamen yapay hissettiriyor ve tekerlekle simit arasında bir bağ olduğunu inkar ediyor.

5- Fiyatı nasıl?

Açıkçası ne ucuz ne pahalı. Baz fiyat konusunda sınıfın tüm katılımcıları fikir birliği yapmış gibi görünüyor. Tabii arada bir iki tanesinin kendi malına fazla değer biçtiği de ortada. Peugeot benzinli otomatik konusunda biraz geniş davranmış; nasıl olsa ETG5 şanzımanlı baz motor var diye yeni turbo beslemeli motor ve otomatik şanzıman ikilisinin fiyat seviyesini küçük sınıf yerine kompakt sınıfa göre hazırlamış. Bunun dışında baz dizel motor da rekabetçi fiyata sahip.

Peugeot 208 fiyat listesi için tıklayın.

6- Sonuç

Aradığınız şehirde kullanımı rahat ve iş görecek bir otomobilse 208 sizin için olabilir, tabii neredeyse tüm rakipleri benzer bir reçeteye ve sunuma sahip olduğu için işi gerçekten çok zor.

yeni peugeot 208 yeni peugeot 208 yeni peugeot 208 yeni peugeot 208 yeni peugeot 208 yeni peugeot 208 yeni peugeot 208 yeni peugeot 208 yeni peugeot 208