Avrupa’da yeni emisyon normlarına geçiş sonucu pek çok model motor güncellemesi yaşadı. Nissan’ın kompakt crossoverı Qashqai içinse bu biraz daha köklü bir değişim anlamına geliyor. Zira modelin benzinli motoruyla dizel motorlarından 1,6 litrelik olanı üretimden kalktı. Bu iki motorun yerini doldurmak içinse yeni bir benzinli motor ve elden geçirilmiş 1,5 litrelik dizel motor kullanılıyor.

Yeni benzinli motor, Mercedes A Serisi ve Dacia Duster’dan tanıdık olan ve yakın zamanda tüm Renault-Nissan ve Mercedes ürün gamına kazandırılacak olan 1,33 litrelik motor. İlginç teknolojilere sahip motorun alt kısmı Renault raflarından alınmış ama üst kısmını Daimler tamamen değiştirmiş. Silindir odalarındaki ayna pürüzsüzlüğüne yakın yüzeyler için Nissan GT-R’da kullanılan bir honlama yöntemi kullanılmış, elektrikli ve değişken kullanımlı yağ ve su pompaları gibi uç çözümlerle desteklenmiş. Sonuç olarak motor hem emisyon ve tüketimde düşüş hem de performansta yükselme vaadediyor. Bizim diğer modellerden edindiğimiz deneyimlerimiz bu iddiaları doğrular nitelikte. Bu motorla ilgili bilinmesi gereken son veri de motorun partikül filtresine sahip olduğu. Yeni motor Qashqai kaputu altında 160 HP güç ve 270 Nm tork üreten versiyonuyla kullanılacak. İsteyenler bu güçlü makineyi 7 vitesli ve çift kavramalı DCT otomatik şanzımanla satın alabilecek. Bu şanzıman yağ havuzu içindeki çok plakalı kavramasıyla yani ıslak/yaş kavramasıyla kuru kavramalı benzerlerinden daha dayanıklı bir örnek.

Dizel cephesindeyse 1,5 litrelik motorun yeni gelen Euro 6d Temp emisyon normlarına uyumlu hale getirilmiş versiyonu bulunuyor. Bu motor uzun mazisine karşın 1,6 litrelik kardeşinden çok daha uyumlu ve yeni emisyon normlarıyla da varlığını sürdürebiliyor. Motor artık 115 HP güç ve 270 Nm tork üretiyor. Maksimum torkunu 2000d/d’dan itibaren üretmesi ek iyi bir haber değil. 1,6 litrelik motorun üretimden kalkmasıyla Qashqai’ın dizel motor/otomatik şanzıman kombinasyonu boşluğunu doldurma görecvi de 1,5 litrelik motorun omuzlarında. DCT şanzıman burada da sahneye çıkarak eksiği gideriyor. Yeni motorun selefinden daha güçsüz olması kimilerinin kafasını kurcalayabilir. Zira 1,6 litrelik motor 130 HP güç ve 320 Nm tork üretiyordu. Fakat X-Tronic CVT şanzımanın yerine gelen DCT çift kavramalı şanzıman bu sorunu ortadan kaldırabilecek özelliklere sahip. Yeni motorla Qashqai, eski motorla sahip olduğu performans verilerinin çok gerisinde kalmamasının yanında belirgin bir şekilde daha düşük tüketime de sahip olmalı.

Yeni motorlar elbette yeni fiyat seviyeleriyle geliyor ve artık yıllanmış bir model olarak Qashqai’ın rekabetçi fiyatlardan uzaklaşacağını öngörmek mümkün.