Haber

Qashqai’a yeni benzinli motor: 1.3 DIG-T

Nissan, başarılı crossoverının benzinli motor ailesini Daimler ortaklığında geliştirilen yeni motorla değiştiriyor. 1,3 litrelik motorla yeni bir otomatik şanzıman da üretime dahil olacak.

single-image

Emisyon normlarının gitgide sıkılaşması neticesinde kimi yenilikler olması gerekenden daha erken yaşam şansı buluyor. Bunun en güzel örneklerinden bir tanesini Nissan Qashqai yaşadı. Normal şartlarda önünde ancak 2 tam üretim yılı kalmış bir model olarak mevcut motor yelpazesini koruması beklenen Qashqai, yeni bir motor ve yeni bir şanzımana kavuştu. Yeni motor ülkemizde satılan 1,2 litrelik benzinli motorun yanısıra ülkemizde satılmayan 1,6 litrelik benzinli motorun da yerini dolduracak. Renault-Nissan İttifakı’nın Daimler-Benz ortaklığında geliştirdiği yeni 1,3 litrelik motor, hem yüksek teknolojisi, hem geniş güç bandı hem de düşük emisyon salımıyla etkileyici bir makine.

1,3 litrelik motor Qashqai kaputu altında 140 HP (240 Nm tork) ve 160 HP (260 Nm tork) güç üreten iki versiyonuyla yer alacak. Alüminyumdan üretilen motor kimi versiyonlarında 4 silindirinden ikisini durdurabiliyor ama Qashqai’da hangi versiyonun kullanılacağı henüz belirsiz. Standart olarak 6 vitesli manuel şanzımanla sunulacak olan 1.3 DIG-T, buna alternatif olarak 7 vitesli ve çift kavramalı bir otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla satın alınabilecek.

Qashqai’ın yeni motor seçeneğinin ülkemize ne zaman geleceği henüz belirsiz.

You may also like