Eğer bir pikap hayranıysanız Aord’un A-150 Raptor modelinden kesinlikle haberiniz olmuştur. Kuzey Amerika pazarında satılan ve kamyon olarak nitelendirilmeyi sonuna kadar hakeden iri pikaplardan türetilen Raptor, arazide hız yapmak için geliştirilmiş özellikleri ve yüksek motor gücüyle çok büyük bir başarı elde etti. Yeni nesil F Serisi pikaplarda da varlığını sürdürmesi de bunun kanıtı. Yeni Raptor, 450 HP güç ve 691 Nm tork üreten aşırı beslemeli V6 motoruyla 0-60 mil/s hızlanmasını 5,3 saniyede tamamlıyor. Bu değerlerin bir pikaba ait olması ilginç ama daha ilginç olan bunu neredeyse zeminden bağımsız olarak başarması.

F-150 Raptor Kuzey Amerika için geliştirilmiş bir pikap. Bizim yollar içinse biraz fazla büyük ve savurgan. Bu nedenle Ford bize daha uygun bir pikap olan ve Türkiye’de çok sevilen Ranger için de bir Raptor versiyonu hazırlıyor. Aslında bu güçlü pikap nesli daha çok Avusturalya’dan gelen talebi karşılama yönünde. Çünkü bu kıta ülkesinde hızlı pikaplar Ute olarak adlandırılıyor ve kendine has bir hayran kitlesine sahip. Bizim Raptor’dan nasiplenmemiz ise biraz daha farklı olacak.

Ranger Raptor güçlendirilmiş amortisörler ve yürüyen aksamın yanında yerden daha yüksek olacak ve tasarımı da belirgin şekilde sıradan Rangerlar’dan farklı olacak. Motor kaputu altında çift turbo beslemeye sahip bir dizel motor yer alacak. Motor 2,0 litrelik hacme sahip olacak gibi görünüyor ki bu da kafamızda bir sürü soru işareti doğuruyor. Güncel Ranger neslindeki 3,2 litrelik 5 silindirli motor (Wildtrack versiyonlarında kullanılıyor) zaten 200 HP güç ve 470 Nm tork üretiyor. Yeni geliştirilen 2,0 litrelik motorun bundan daha iyisini yapması gerekecek ama bu tarz verilere sahip bir motor Ford ürün gamında en azından şu anda yok. En iyi aday Edge’in kaputu altında sunulan çift turbo beslemeli motor ki bu bile 210 HP ile iyi durumda olsa da 450 Nm’lik torku 3,2 litrelik motoru ancak yakalıyor. Tork da bir arazi efsanesi olmak için diğer her şeyden daha önemlidir. Bu arada motor hangisi olursa olsun aktarma için 10 vitesli bir otomatik şanzıman ve elektronik kontrollü 4 tekerlekten çekiş sistemi (en azından iki diferansiyel kilidiyle desteklenmiş olarak) kullanılacağı kesin gibi. Bu arada güncel Ranger’ın dizel motorlarının ayarları Türkiye’de Ford-Otosan mühendisleri tarafından yapıldı. Yeni motor için de aynı yolu izleyeceklerse şu aralar bu motorun testlerinin başlamış olması gerekiyor. Yani Gölcük taraflarında üzeri garip bir giydirmeye sahip bir Ranger görürseniz bileğini bükmeyi denememek faydalı olabilir.

Ranger Raptor’un yeni nesil Ranger’la birlikte 2018’in sonlarına doğru tanıtılması bekleniyor.