Rapid’e veda: Skoda Scala

Skoda, kompakt sınıf HB arenasında gerçek bir mücadele için hazır. Scala, Rapid'in yerini alarak bu mücadele için tüm gücü tek vücutta toplayacak.
15 Ekim 2018

Skoda’nın bugüne kadarki model stratejisi fayda/maliyet oranı yüksek otomobiller üretmek yönünde oldu. Bu nedenle de modellerinin boyutları hep sınıflarına göre iriydi. Octavia neredeyse orta sınıf boyutlarına sahip bir kompakt sınıf üyesi, Superb’in yanında Passat buçukluk gibi hissettiriyor ve Kodiaq da tam bir genç irisi. Bu durumun istisnası küçük sınıftaki Fabia, o tam da olması gerektiği boyutlara sahip. Fakat bu istisna Skoda’yı rahatsız ettiği için küçük sınıfa ikinci bir savaşçı daha gönderiyor. Rapid, hem hatchback hem de sedan karoseriyle küçük sınıfın irisi konumuna sahip, belki biraz da kompakt sınıfa göz kırpıyordur. İşte bu belirsizlik ve aslında sınırlı beklentinin olduğu bir sınıftaki bolluk nedeniyle Rapid tek nesillik bir proje olarak kaldı. Onun yerini yakın zamanda Scala isimli yeni bir model alacak ve gerçek bir kompakt hatchback özelliklerine sahip olacak.

Scala, Latince basamak anlamına gelen bir kelime ve Skoda dünyasında da kompakt sınıfın ilk basamağı anlamına gelecek. Tıpkı Rapid gibi Octaiva’nın gölgesi altında ama Fabia’dan daha belirgin şekilde ayrılmış bir konum asahip olacak. Bunun için Skoda’nın VW raflarından MQB platformu alması yeterli olmuş. Buradaki MQB A0 olarak adlandırılan daha düşük maliyetli bir versiyon ki aslında Seat ve VW’nin küçük sınıf üyelerinde halihazırda kullanılıyor. Bu platformun avantajı, Rapid’de eksik kalan genişliği sunabilmesi. Böylece boy açısından yaşanmayan sıkıntı genişlik açısından da yaşanmayacak. Yeni altyapıyla gelen 430 litrelik bagaj hacmi gibi avantajlar kompakt sınıfta oldukça işe yarayabilir. Diğer MQB altyapılardan farklı olarak MQB A0’ın arka aksı her daim torsiyon çubuğuna sahip. Tabii tüm modern yardımcı sistem ağını kullanabilmenin yanında bu küçük bir eksiklik.

Scala’nın tasarımında Rapid’den ya da güncel Skoda modellerinden bolca izler bulunması beklentiler arasında. Genel tasarım çizgisinin Vision RS isimli konseptten alınacağını söylemek herhalde boş bir tahmin olmaz. Zaten bu tasarım çalışması, abartılı gövde eklentileri çıkartıldığında Skoda’nın bilinenleri çok fazla değiştirme taraftarı olmadığını gösteriyor. Bunun yanında yenilikler de tabii ki var; örneğin Scala, arka kısımda logo yerine Skoda yazısının yer alacağı ilk olacak. Scala sonrasında da tüm modeller bu şekilde donatılacak.

Kaputun altındaki sürpriz etkisi çok daha az. 1,0 litrelik ve 1,5 litrelik TSI motorlara 1,6 litrelik TDI eşlik edecek ve tüm VW ürün yelpazesinden tanıdık multimedya, teknoloji, yardımcı sistem ve konfor/güvenlik ekipmanları kullanılacak.

Son olarak bir diğer Skoda yeniliğine değinelim: Çek üretici crossoverları Raroq ve Kodiaq için sanal gösterge tablosu opsiyonunu devreye aldı. Diğer VW Grup modellerinden tanıdık gösterge tablosu hem kişiselleştirilebilmesi hem de bir çok veriyi aynı anda gösterebilmesiyle sevilen bir donanım. Bu donanımın Türkiye’de satılan araçlarda ne zaman satınalınabilir hale geleceği şimdilik belirsiz.