Koleos’un ilk nesli kötü bir hayat geçirdi. Renault SUV-Crossover pazarındaki eksiğini hızlı bir şekilde gidermek için yeni model geliştirmek yerine şirket içi sinerjisini kullanıp Samsung QM5’i Renault logolarıyla donattı. Sonuçta bu Güney Koreli Avrupa beklentilerini karşılamaktan uzaktı ve Koleos ismi de başarısız bir kariyerle anıldı. Pek çok üretici böyle bir ismi tarihe gömerdi ama Renault ona ikinci bir şans vermeyi tercih etti. Yeni nesil Nissan X-Trail altyapısı üzerinde yükseliyor ve genetiğinde Renault DNA’sı baskın gibi görünüyor. Peki bunlar ortaya nasıl bir araç çıkartmış? Buyurun öğrenelim.

renault koleos dizel otomatik yorum

1- Nedir?

Renault’nun orta sınıf crossoverı. 4,67 metrelik boya ve 2,71 metrelik aks mesafesine sahip. Ebatları rakamsal olarak o kadar da büyük olmasa da tasarımı oldukça ihtişamlı. Gerçek hayatta fotoğraflarda olduğundan çok daha iri algılanıyor.

renault koleos dizel otomatik yorum

2- İç mekanı nasıl?

Güncel Renault kimliğini aynen yansıtıyor. Megane ve Talisman’dan tanıdık kokpit özellikleri Koleos’ta da kullanılmış. Dahası 8,7 inçlik ekran burada bile standart olarak sunulmuyor. 7 inçlik standart ekran da etkileyici bir donanım ama büyük ekran için hazırlanmış kokpitte çok fazla boş plastik alan kalması hoşunuza gitmeyebilir. Icon donanımında standart olan büyük ekranı kullanmak rahat, grafikleri etkileyici ve dokunma hassasiyeti de iyi. Kokpitin genelindeki malzeme kalitesi ortalama. Alt kısımlarda el değecek bölümlere destek kaplamaları yapılmış ve bu sayede kalite algısı yükseliyor. Yine de biraz daha albeniye hayır demezdik.

renault koleos dizel otomatik yorum

3- Yaşam alanı nasıl?

Beklendiği gibi oldukça geniş. Ön koltuklarda zaten bir sorun yok ama arka koltuklarda açılır cam tavana rağmen sunulan alan takdir edilesi. Dahası 4 tekerlekten çekişli versiyonu olmasına rağmen şaft tüneli pek çok önden çekişli araçtan daha alçak. Koleos X-Trail’dan farklı olarak sadece 5 koltuklu üretiliyor.

renault koleos dizel otomatik yorum

4- Bagajı geniş mi?

Oldukça. 538 litrelik hacim zaten iyi bir rakam. Dahası alanın kullanışlılığı da yüksek. Bagaj zemini altına bölmeli bir parça eklenmiş ve bu sayede hem hassas yükleriniz için daha iyi bir saklama alanı oluşmuş hem de yükleme eşiğiyle bagaj zemini eşitlenmiş. Koltuklar yatırıldığında küçük bir set oluşması en önemli kullanışlılık sorunu.

renault koleos dizel otomatik yorum

5- Motor/şanzıman ikilisi nasıl?

Koleos ülkemizde sadece 1,6 litrelik dizel motor ve X-Tronic CVT şanzımanla satılıyor. Bu motor ürettiği 130 HP güç ve 320 Nm tork sayesinde yüksek çekiş gücüyle bilinir. Ne yazık ki Koleos’un ihtişamlı tarzı asfalta 1,6 tonun üzerinde ağırlık bindiriyor ve bu da çekiş gücünün sınırlarına yakın bir noktayı gösteriyor. Motor zorlanmıyor ama CVT şanzıman kimi zaman aksi durum yaratabiliyor. Şanzıman/motor uyumunda üst düzey bir başarı yok. Motor 2000 d/d civarını kullanmak istiyor ama CVT şanzıman 1000-1500 d/d aralığında ısrarcı. Bu seçim yakıt tüketimini düşürmek için yapılmış ama her daim yanlış devirde olmak hem tepki süresini uzatıyor hem de aslında tüketimi yükseltiyor. Çünkü sürücü hep fazladan gaz emri vermek zorunda kalıyor. Laf açılmışken bizim tüketimimiz 100 km’de 8,3 litre olarak gerçekleşti. Sabit hızlı sürüşlerde bile ancak 6,8 litre/100 km’ye inebildik. Dahası iç mekandan motor sesini güçlü bir şekilde duymak da mümkün. Bu motor aslında sessiz çalışan bir üretimdir, ya da biz onu kullanıldığı diğer modellerde öyle biliyorduk. Koleos’ta ise kimi zaman kokpitte oturuyor gibi hissettiriyor.

6- Sürüşü nasıl?

Koleos’un süspansiyon sistemi iyi ayarlanmış. Hem konfor hem de yol tutuş konularında başarılı kabul edilebilir, tabii crossover ortalamalarında. Konfor konusunda darbe emiş ve süspansiyon sisteminin sessizliği en büyük takdir noktaları. Sürüşte motor gürültüsü dışında rahatsız edici bir gürültü duyulmuyor, rüzgar sesleri iç mekana sızmıyor. Ön aksın kimi zaman yüksek torku kaldıramaması ve direksiyonun torktan etkilenmesi en önemli sürüş zaafları.

7- Fiyatı nasıl?

Zengin donanımlı iri bir aracın olması gerektiği gibi yüksek. Touch isimli baz donanım seviyesi bile zengin sayılabilir, Icon isimli üst donanım seviyesindeyse havalandırmalı ön koltuklar bile listeye dahil oluyor.

Renault Koleos fiyat listesi için tıklayın.

8- Satın almalı mıyım?

Geniş yaşam ve yükleme alanlarına sahip iri bir crosovera ihtiyacınız varsa neden olmasın. İncelerken motor gürültüsü ve beklenenden yüksek tüketime sahip olacağını aklınızdan çıkartmayın yeter. Yaygın ve güçlü Renault şebekesinden destek alma şansı Koleos’un en büyük silahı.

renault koleos dizel otomatik yorum renault koleos dizel otomatik yorum renault koleos dizel otomatik yorum renault koleos dizel otomatik yorum renault koleos dizel otomatik yorum renault koleos dizel otomatik yorum renault koleos dizel otomatik yorum renault koleos dizel otomatik yorum