Renault Symbol hoş hikayeye sahip bir otomobil. Ülkemiz gibi pazarların ihtiyaçları dikkate alınarak hatchback Clio’ya iliştirilen bagaj sayesinde doğan model, uygun fiyata bolca bagaj arayanlar tarafından ilgi gördü. Fakat günümüzde Symbol’ün artık sadece adı yaşıyor. Aynı dönemde tanıtılan ve Dacia’nın küllerinden doğmasını sağlayan Logan onun yerini aldı ve bizim Symbolümüz logoları değiştirilmiş bir Logan’dan ibaret kaldı. Sonuçta nereden geldiğinin o kadar da önemi yok, önemli olan Symbol’ün artık dizel motor ve otomatik şanzıman ikilisine sahip olması.

Yeni versiyonun içeriği bilindik: 1,5 litrelik dizel motorun 90 HP güç ve 220 Nm tork üreten versiyonu ve Easy-R isimli otomatikleştirilmiş manuel şanzıman. Tek kavramalı şanzıman yakıt tüketimini ve fiyatı fazla etkilemeden sol ayağınızı debriyaj işkencesinden kurtarabilmek için kullanılmış. Henüz kullanma şansını elde edemedik ama tahminimiz sarsıntılı ve kararsız vites geçişlerine sahip olacağı yönünde. Çünkü tek kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanların çoğu böyle vites değiştirir.

Symbol’e aranılan ikili geldi ama bunun elbette bir bedeli var ve pek hesaplı değil: 74.200 TL. Bu da manuel şanzımana göre 5100 TL’lik bir fark anlamına geliyor. Easy-R sadece Touch isimli üst donanım seviyesinde sunuluyor ve doğal olarak fiyatı da yüksek kalıyor. Hatta o kadar yüksek kalıyor ki sadece 1000 TL daha ödeme yapıp aynı motora ve çift kavramalı EDC şanzımana sahip bir Clio HB GT-Line satın almanız olası. Bu arada Clio’nun  Icon donanıma ve aynı motor/şanzımana sahip versiyonunun satış fiyatı Symbol’den daha düşük.