Her ihtiyaca uygun bir araç üretmiyorsanız potansiyel karınızı başkalarına kaptırıyorsunuz demektir. Land Rover da Range Rover’ın potansiyel müşterisi olabilecek ama herhangi bir Range Rover modeliyle buluşamayan bir kitle tespit etmiş. Bu kitlenin ilgi alanı Evoque’dan daha büyük ama Range Rover Sport’tan daha küçük bir SUV. O zaman hoş geldin Velar diyoruz.

Detaylara geçmeden önce Velar’ın ne kadar pahalı olduğundan bahsedebiliriz. 2,0 litrelik dizel motorun 180 HP ve 240 HP güç üreten versiyonlarıyla satışa sunulan Velar, 580.475 TL (139.995 Euro) başlangıç fiyatına sahip. Aslına bakarsanız bu fiyat seviyesi sınıfına göre normal. Hatta aynı motora sahip ama Velar’dan oldukça küçük olan bir Evoque için talep edilen 446.903 TL (107.781 Euro) liste fiyatını düşününce makul bile kalıyor. 240 HP güç üreten dizel motoruyla Velar’ın başlangıç fiyatı 660.105 TL (159.200 Euro) olarak belirlenmiş. Tabii aynı motorla 698.635 TL (168.492 Euro) etikete sahip Range Rover Sport varken Velar’ın işi biraz zorlaşabilir.

Land Rover Range Rover Velar fiyat listesi için tıklayın.

range velar

 

İsim kulağınıza biraz ilginç gelebilir. Bizde yaptığı ilk çağrışım velur kelimesi oldu ama asıl kaynağını hatırlayınca bundan utandık. Velar, günümüzdeki tüm lüks arazi araçlarının babası olan ilk Range Rover prototipinin proje adıydı. O zamanlar Land Rover ve rakipleri sadece safkan arazi araçları üretiyordu ve kimse zengin arazi sahiplerinin mallarını denetlemesi için daha konforlu bir yol arkadaşı üzerine kafa yormuyordu. Velar olarak adlandırılan bu araç tam bu yaraya parmak bastı. 3 kapılıydı ama zamanı için bulunması zor bir konfor seviyesine sahipti. Sonuçta çağdaşları varlığını öğrendiğinde adı Land Rover Range Rover olarak tasdik edilmişti.

Güncel Velar’ın işi isim babasından çok daha zor olacak. Zira türünün ilk örneği olduğunuzda pek olumsuz kıyas görmüyorsunuz. Velar ise bir tır dolusu lüks SUV’un arasından sıyrılmaya çalışacak. Bunun için elinde iyi kozlar var. Öncelikle LR yan komşusunun taze meyvesinden iyi bir aroma alacak. Jaguar F-Pace Velar’ın gelmiş geçmiş en asfalt odaklı Land Rover olması için gereken her şeye sahip.

range velar

Range Rover’ın bu kadar büyük bir rekabette elini iyi tutması gerekli ve Velar’la bunu başarmış gibi görünüyor. En azından aracın iç mekanı bunu doğrular nitelikte. Muhtemelen donanım seviyesine göre farklılık gösterebilecek olmakla birlikte Velar’ın kokpiti biri 12,3 inçlik gösterge tablosu ve ikisi de 10’ar inçlik merkezi kumanda ekranları olmak üzere 3 farklı büyük ekrana sahip. Bu ekranlardan orta konsolun en üstündeki bilindik merkezi multimedya sistemine evsahipliği yaparken alt kısımdaki daha ilginç bir donanım. Bu ekran üstteki ekranla bir arada çalışacak ve değişken kumandalar barındıracak. Bu sayede havalandırma kumandaları gibi anlık değişkenli işlevler bu ekran üzerinden yapılırken üstteki ekran da daimi bilgileri aktarmaya devam edecek. Sistemin ne derece başarılı olabileceğini denemeden bilmemiz imkansız ama Range Rover’ın araç içi bilgi akış sistemlerine yeni bir bakış getirdiği bir gerçek.

Velar’ın tüm özelliklerinin sıradışı ve rekabette güçlü olabilmesi için Land Rover çok çalışmış. Böylece Aston Martin benzeri katlanır kapı kolları ya da 550 metrelik menzile sahip Matrix-Laser LED farlar gibi donanımlar Velar’ın farkları olarak dikkat çekiyor. Motor kaputu altında bizim keyfimize uygun makineler var: 2,0 litrelik dizel motorun 180 HP (430 Nm tork) ve 240 HP (500 Nm tork) güç üreten iki versiyonu 8 vitesli otomatik şanzımanla birlikte sunulacak. Bunun yanında 3,0 litrelik bir dizel daha fazlasını isteyenler için 300 HP güç ve 700 Nm’lik çıkışıyla bekliyor olacak. Velar’ın konforunu benzinli motorla taçlandırmak isteyenler içinse 2,0 litrelik (250 HP güç ve 365 Nm tork) ve 3,0 litrelik (380 HP güç ve 450 Nm tork) benzinli motorlar sunulacak. Laf motorlardan açılmışken Land Rover motor tanımlamalarını da değiştiriyor. Bundan böyle benzinli motorlar P ve dizel motorlar da D harfinin arkasından ürettikleri güçle tanımlanacak. Yani dizel motorlar D180, D240 ve D300 kodlarına sahipken benzinli motorlar da P250 ve P380 kodlarına sahip olacak.

Range Rover Velar yazın sonuna doğru pazara giriş yapacak ve fiyat seviyesi Porsche Macan’la çok yakın olacak.

range velar range velar range velar range velar range velar range velar range velar range velar range velar range velar