Kompakt sınıfın yenilenmesi bitmeyen bir döngü gibi. Her dönem yeni bir model sınıfın ortalamasını değiştirecek bir atılım yapabiliyor ve bu da rekabeti ayak uydurması çok daha zor bir noktaya getiriyor. Seat Leon da son neslin ilk tanıtıldığı 4 yıl öncesine göre çok daha zayıf bir konumda. Makyajla gelen yeniliklerin bu durumu değiştirmesi gerekli ama rakiplerin sundukları düşünülünce bunun zorlu bir yol olduğu anlaşılıyor. Peki makyaj güne uyum için yeterli mi?

seat leon makyaj yorum

1- Nedir?

Seat’ın kompakt sınıf hatchbackinin makyajlı versiyonu. 4,28 metrelik boyu ve 2,64 metrelik aks mesafesiyle sınıfının güncel ortalamasının biraz gerisinde kalan boyutlara sahip. Makyajla yapılan değişiklikleri dış tasarımda takip etmek için uzman olmak, hatta Leon uzmanı olmak gerekli. Bu makyaj öncesi versiyona sahip olanlar içi iyi haber anlamına geliyor.

seat leon makyaj yorum

2- İç mekanı nasıl?

Makyaj buraya neredeyse hiç uğramamış. Biraz daha büyük bir dokunmatik ekran dışında ufak tefek iyileştirmelerle yetinilmiş. Hazır el değmişken malzeme kalitesinde biraz iyileşme, detaylar için daha albenili malzemeler olsaydı sevinirdik ama bunlar yerine bildiğimiz Leon var. Kokpitin ergonomisi çok iyi, kullanmak için kılavuza ihtiyacınız olmayacak. Saklama alanları biraz daha geniş olabilirdi, bir kaç teknolojik süse de hayır demezdik.

seat leon makyaj yorum

3- Yaşam alanı nasıl?

Ön bölüm gayet iyi. A sütunu çapraz görüşü kısıtlıyor ama bu modern otomobillerin ortak sorunu olduğu için başımızın üzerinde yeri var. Geri çapraz görüşü de benzer sıkıntıya sahip. Arka koltuk yolcuları için sunulan alan sınıf ortalamasının artık bir adım gerisinde ama yine de orta boylular için yeterince alan var. Şaft tüneli çok yüksek, ön koltuk kızakları da çok geride. Bu nedenle orta kısımda bir yetişkin oturursa yan koltuklarda oturanların ayak alanından çalmak zorunda kalacaktır.

seat leon makyaj yorum

4- Bagajı nasıl?

380 litrelik hacmiyle sınıfında gayet iyi bir konuma sahip. Sınıfın en iyileri de bundan 20-30 litre daha iyisini sunuyor. Dahası Leon’da yoğunlukla torsiyon çubuklu arka aks kullanımı sayesinde bagaj alanı da oldukça kullanışlı. En önemli sorun zeminle yükleme eşiği arasındaki büyük fark. Eğer ağır yükleri bagaja yerleştirmeye çalışırsanız bu önemli bir sorun olabilir.

5- Motor seçenekleri nasıl?

Çok geniş bir yelpazede bolca motor seçeneği var. 1,2 litrelik TSI manuel ya da DSG şanzımanla başlangıcı oluşturuyor, onu sadece DSG ile satılan 1,0 litrelik TSG takip ediyor. 1,4 litrelik TSI motorun 125 HP güç üreten versiyonu sadece manuel şanzımanla satılırken aynı motorun 150 HP güç üreten versiyonuysa sadece DSG şanzımanla satılıyor. Güçlü motorun silindir iptali yapan ACT’li ve ACT’siz versiyonları arasında seçim yapmak da mümkün. Dizel cephesinde 1,6 litrelik TDI tek başına duruyor ve o da isteğe bağlı olarak DSG ile alınabiliyor. En tepedeyse Cupra versiyonu ve 300 HP güç üreten 2,0 litrelik TSI motoru yer alıyor.

6- 1.4 EcoTSI ACT nasıl?

150 HP güç ve 250 Nm tork üreten motor VW Grup bünyesindeki en başarılı motorlardan biri. Hem yüksek çekiş gücü hem de yüksek tasarruf potansiyeline sahip. Motor çekiş gücü/tasarruf performansının yanında çok daha kaliteli bir çalışma karakteri sunması (titreşim ve gürültüden uzak) sayesinde TDI motorun ciddi bir alternatifi oluyor. Bu motor ACT isimli silindir iptal sistemiyle EcoTSI, ya da bu sistem olmada TSI olarak tanımlanarak alınabiliyor. ACT’nin ek maliyeti 2000 TL’nin üzerinde. Yani ACT ile elde edebileceğiniz fazladan tasarruf için hayatınızın uygun olması çok önemli. ACT’nin 2 silindiri devreden çıkartabilmesi için yolun düz ve trafiğin de yavaş akıyor olması gerekli. Eğer bu haller oluşursa 2 silindir modunda düşük tüketim değerleri elde etmek mümkün oluyor. Seat, motorun ACT’li ve ACT’siz versiyonlarını sunarak size bu seçim şansını veriyor. Laf tüketimden açılmışken, bizim kullandığımız versiyon ACT’li EcoTSI motora sahipti ve karma kullanımda tüketimini 100 km’de 7 litre olarak ölçtük. Sabit hızlı sürüşlerde tüketim değeri rahatça 6,3 litre/100 km’ye düşüyor.

7- Sürüşü nasıl?

Makyaj öncesinde Leon’un iki donanım seçeneği vardı. Bunlar Style ve FR olarak adlandırılıyordu. Eğer zengin donanıma sahip olmak istiyorsanız FR almanız gerekiyordu. Peki bunun sürüşle ne ilgisi var? Donanım sınıflandırması sürüşü de etkiliyor çünkü FR, kendine özgü bir spor süspansiyon setiyle geliyor. Yani zengin donanım sert sürüşle birlikte geliyordu. Makyajla birilikte Xcellence isimli yeni bir donanım seviyesi geldi. Bu sayede normal süspansiyon ayarına sahip ama zengin donanımlı bir Leon satın almanız mümkün. Bu da Leon’un sürüş kalitesi açısından önemli bir haber. Standart süspansiyon sistemi yol tutuş ve konfor açısından çok iyi bir orta noktaya sahip. Küt darbelerde sistem biraz vuruntulu çalışıyor ve iç mekanda da beklenenden daha çok gürültü duyulabiliyor. Leon MQB altyapı üzerinde yükseliyor ve Cupra ya da 4 tekerlekten çekişliler dışındaki tüm versiyonlarında arka aksında torsiyon çubuğu var. Bunun önemli bir soru oluşturduğunu söylemek zor. Sadece viraj içinde sert fren yapmanız gerekirse arka kısmın dengesinin biraz hassas olduğunu farkediyorsunuz. Leon XDS isimli tork vectoring yapabilen bir yardımcıya sahip. Sistem viraj içindeki lastiğe fren yapabiliyor. Bu sayede virajda çekiş kontrol sistemini hızı arttırmak için kullanılabiliyor. Sistem Leon’da, daha yüksek sportiflik için işleri biraz daha az sıkı tutacak şekilde ayarlanmış. Bunun bir sonucu olarak viraj içinde hız yükseltilebiliyor ama bu da beklenenden daha önce gelen önden kayma eğilimine neden oluyor.

8- Fiyatı nasıl?

Özellikle donanım ve motor gücüyle kıyasladığınızda kompakt sınıfın en iddialı fiyat listesine sahip. Üst donanım versiyonlarında gerçekten zengin donanım rakiplerden hissedilir şekilde daha uygun fiyat seviyesiyle geliyor. Hal böyle olunca ufak tefek eksikleri görmezden gelmeniz daha kolay olacaktır.

Seat Leon fiyat listesi için tıklayın.

9- Satın almalı mıyım?

Leon’un eksikleri olduğunu kabul etmek gerekli ama bu eksikler çoğunlukla VW Grubu’nun kendi içindeki dengeleri kurmak adına bırakılmış endüstriyel seçimlerden doğuyor ve yine çoğunlukla kullanışlılığı etkilemiyor. Bu da ortaya iyi bir fayda/maliyet oranına sahip bir otomobil çıkartıyor.

seat leon makyaj yorum seat leon makyaj yorum seat leon makyaj yorum seat leon makyaj yorum seat leon makyaj yorum seat leon makyaj yorum seat leon makyaj yorum seat leon makyaj yorum