Seat’ın VW Grup’taki görevi belli: Ateşli ama hala ulaşılabilir modeller üretmek. Leon bu konuda oldukça başarılı. Tasarımının dinamikliği bile tek başına ilgi odağı olmasına yetiyor, üzerine de krema niyetine VW teknolojileri geliyor. Bu reçete oldukça verimli. Şimdi bu verimlilikle Seat, Nissan Qashqai’ın tahtına göz dikti. Bu görev Ateca’nın olacak.

Detaylara geçmeden önce Ateca’nın fiyatlarından bahsedelim. 115 HP güç üreten 1,0 litrelik TSI doal olarak açılışı oluşturacak ve manuel şanzımanla fiyatı 84.000 TL olarak açıklandı. En ilginç versiyon olan 150 HP güç üreten 1,4 litrelik TSI, DSG ve 4 tekerlekten çekiş üçlüsü 118.000 TL başlangıç fiyatına sahip. Sadece manuel şanzımanla geldiği için ikinci planda kalan 1,6 litrelik dizel motorsa 103.000 TL başlangıç fiyatına sahip. Ateca’nın donanım listesi ve fiyat listesinin detayları içinse biraz daha beklemek gerekli.

SeatAteca002

Ateca’da kullanılan reçetenin ana içeriğini VW Golf’ten Passat’a, Tiguan’dan Seat Leon’a kadar pek çok model tarafından farklı versiyonları kullanılan MQB altyapı oluşturuyor. Değişkenlik bu altyapının en önemli özelliği ve bu sayede Seat’ın Qashqai 4,36 metrelik boyuyla Tiguan’dan daha küçük ama Qashqai’la neredeyse aynı. Ateca’nın bagaj hacmi önden çekişli versiyonlarda 510 litre, 4 tekerlekten çekişli versiyonlardaysa 485 litre.

İç mekanda Seat tasarruf politikası benimsemiş ve Leon’un kokpitini neredeyse değiştirmeden Ateca’ya taşımış. Benzer bir şekilde motor yelpazesi de Ateca’ya Leon’dan geliyor. 115 HP güç üreten 1,0 litrelik TSI’la başlayan yelpaze, 1,4 litrelik TSI’ın 150 HP güç üreten versiyonuyla devam edecek. Dizel motor isteyenlerse 115 HP güç üreten 1,6 litrelik dizel motoru tercih edebilecek. Bu motorlardan sadece güçlü benzinli 7 vitesli DSG şanzımanla satılacak. Diğer versiyonlarsa sadece manuel şanzımanla sunulacak. Vergiyi motor hacmine göre almayan ülkelerin vatandaşları, 150 ve 190 HP güç üreten 2,0 litrelik dizel motorlarla DSG keyfini sürebilecek. 4 tekerlekten çekiş sistemiyse 1,4 litrelik TSI ile sunulacak ve dahası onlara DSG de eşlik edecek.

SeatAteca001