Toyota, yılların şanını bir kenara bırakıp bambaşka bir yol izlemeye karar verdi. Yeni yol basit; Toyota artık sıkıcı otomobiller üretmeyecek. Bu yolun başında C-HR ve sıradışı tasarımı yer alıyor. Sonrasında tarihin sürüş keyfi barındıran ilk Corolla nesli ve tabii ki onu takip eden diğer modeller var. Bu modellerin en yenisi Yaris’in yeni nesli ve onun en yeni versiyonuysa bir deli.

GR, Gazzo Racing’in kısaltması. Gazoo ise Japonca görüntü ya da fotoğraf anlamına gelen ‘gazo’ kelimesinden türetilmiş ve yıllar önce bayilerin stoklarındaki otomobillerin fotoğraflarının görülebildiği gazoo.com adresli bir internet sitesinin adı olarak alınmış. Muhtemelen alan adı alınırken gazo.com sahipli olduğu için gazoo.com tercih edilmiş ve 1990’ların başında yapılan bu küçük değişiklik bugün büyük bir fark oluşturmaya aday bir marka haline gelmiş. Zaman içinde Gazoo adı Toyota’nın motorsporları için var gücüyle çalışan garajının adı haline gelmiş. Bundan sonraysa GR takısı taşıyan bir dizi Toyota modeli, Toyotalar’ın ne kadar az sıkıcı olduğunu kanıtlamak adına sunulacak.

toyota gr yaris

Peki GR Yaris neler sunuyor. Bu sınıfta bir hızlı HB geliştirmek çok büyük sorun değil. Büyük modellerden alınan güçlü bir motoru kaputun atına sığdırın yeter. Daha sert süspansiyon sistemi, yan destekleri abartılı ve pek tabii ki kırmızı dikişli koltuklar, büyük jantlar ve soba borusu genişliğinde bir egzoz ucu eşittir hızlı HB. Bu formül pazarın genelini oluştursa da Toyota için geçerli değil. Öncelikle GR Yaris gerçek bir Yaris bile değil. 9 cm daha alçak tavanlı ve 5 yerine 3 kapılı olan karoserin tüm panelleri GR’a özel. Bunun nedeni ise basit: GR Yaris aslında bir Yaris versiyonu değil, Dünya Ralli Şampiyonası’nda yarışacak olan Yaris WRC’nin homologasyon versiyonu, yani yarış otomobilinin kök modeli olma görevine sahip. GR Yaris’in tüm mühendisliği Toyota Gazoo Racing ve Toyota’nın WRC’deki ortağı Tommi Makinen Racing ile yapılmış. Tommi Makinen ne ki diyorsanız yanlış sitede olabilirsiniz.

toyota gr yaris

Sonuçta bu yepyeni karoser, karbon fiber polimerleri ve alüminyum gibi neredeyse her küçük sınıf modelde bol miktarda kullanılan malzemelerle, düşük ağırlığa ve yüksek aerodinamik verimliliğe sahip olacak şekilde geliştirilmiş. Fakat karoser işin sadece görseli, onun altında yatanlarsa çılgınlık: 3 silindirli, 1,6 litre hacme sahip motor, tek ama devasa bir turbo besleme sayesinde 261 HP güç ve 360 Nm tork üretiyor. Motor jet enjeksiyonlu piston soğutma sistemi gibi ilginç teknolojilerle donatılmış. Motor gücünü 6 vitesli manuel şanzıman üzerinde iki aksa birden aktarıyor. GR Four olarak anılan 4 tekerlekten çekiş sistemi, gücün tamamının ön ya da arka aksa aktarılmasını sağlayabiliyor. Bunun dışında önceden belirlenmiş dağılım oranları da sürücü tarafından seçilebiliyor: Normal modda ön/arka dağılımı 60:40 iken Sport modda 30:70 olarak ayarlanıyor ki arka aks sürüşe daha fazla dahil olsun. Track modu ise 50:50’lik bir dağılım sağlıyor. Circuit (Pist) Paketi satın alındığında bu sisteme hem ön hem de arka aks için bir çift Torsen diferansiyel kilidi de dahil oluyor. Sonuçta gücün hangi aksa ve aksın hangi lastiğine gönderileceği an be an kontrol edilebiliyor.

GR Yaris sadece kendine özgü karoser, motor ve çekiş sistemine sahip değil, altyapısı bile kendine özel. Ön kısmı Yaris’ten alınan GA-B platformu iken arka kısmı Corolla’dan alınan GA-C platformuna ait. Yani torsiyon çubuğuna sahip Yaris’ten farklı olarak GR Yaris çift kollu bağımsız arka aksa sahip.

Sonuç olarak GR Yaris oldukça hızlı: 1280 kg’lık otomobilin her bir kg’lık kütlesini taşımak için 4,9 HP gücü var. Bunun ve gelişmiş aktarma yapısının bir sonucu olarak 0-100 km/s hızlanması 5,5 saniye ve son hızı da elektronik olarak 230 km/s’te sınırlandırılmış.

GR Yaris’in 1,6 litre olduğu için ellerinizi ovuşturmaya başlamayın, ne yazık ki motor hacmi aslında 1618 cc, yani 1,8 litre vergisine tabi olacak. Hala ellerinizi ovuşturmaya devam ediyorsanız, GR Yaris’in yılın sonlarına doğru piyasaya sunulması bekleniyor ama Türkiye pazarı için zaman söylemek pek doğru olmaz.

toyota gr yaris toyota gr yaris toyota gr yaris toyota gr yaris toyota gr yaris toyota gr yaris toyota gr yaris toyota gr yaris