smart, çok iyi bir amaç uğruna yola çıkılan bir projenin çok ama çok farklı bir sonuca ulaştığı ilginç bir hikaye. Yıllar önce şehir hayatını kolaylaştırmak ve mobiliteyi daha keyifli hale getirmek için kurulan bir otomobil firması. İsviçre saat üretim kalitesini daha eğlenceli ve daha ulaşılabilir hale getiren swatch, bu formülün otomobilli hayata da uygulanabileceğine ve Alman otomobil üretim kalitesini daha eğlenceli ve daha ulaşılabilir hale getirmek amacıyla smart’ı kurdu. Şirket Daimler ile ortak bir girişimdi ve açıkçası planlanan neredeyse hiçbir hedefe ulaşamadı. Şu sıralar kontrol tamamen Daimler’in elinde ve gerçekçi bir bakışla da en önemli görevi filo emisyonunu düşürmek. Bunun yanında şehir hayatını kolaylaştırabilecek özellikleri ulaşması zor bir fiyat etiketiyle sunarak ilginç bir seçenek olarak pazarda bulunmak da ikinci görevi gibi. Peki bu pahalı ve ilgi çekici ulaşım aracı başka neler sunuyor?

smart fortwo yorum

1- Nedir?

smart’ın en küçük modeli. Boyu 2,70 metre ile ortalama bir kompakt sedanın aks mesafesi kadar. Bu sayede şehir hayatına mutlak uyum gösterme iddiasında. Daimler smart’ın maliyetini düşürmek için Renault ortaklığını küçük otomobil üretimine dahil etti. Böylece smart modelleri Renault işbirliğinde geliştirildi ve smart fortwo ile Renault Twingo çift yumurta ikizi olarak üretildi. fortwo ise hala biraz daha özgün.

smart fortwo yorum

2- İç mekanı nasıl?

Ne çok kaliteli ne de çok pahalı malzemeler kullanılmış olmasına rağmen size iyi hissettirmeyi başarıyor. Kokpiti saran tekstil doku ve beyaz plastikler kalite algısını besliyor. Düğmelerin üzerindeki aydınlatmalar, klima kumandasının kendine özgü yapısı ve Mercedes modellerinden tanıdık dijital bölmesiyle küçük gösterge tablosu da diğer iyi özellikler. İç mekanda iki kişi için yer var ve iki kişi de oldukça rahat bir yaşam alanıyla buluşabiliyor. Dahası otomobilin neredeyse yarısı camdan oluştuğu için de ferahlık algısı çok daha yüksek. Küçük eşya saklama gözleri açısından fortwo’nun çok cömert olduğunu söylemek zor. Hatta Y ve Z kuşakları için geliştirilmiş bir otomobile için, örneğin akıllı telefon koyacak doğru düzgün bir yerin olmaması ayıplanacak bir eksik. İç mekanda Renault’dan alınan malzemeler dikkat çekici şekilde fazlasıyla el altında. Anahtar, iç kapı kolları, cam ve ayna kumandaları ve merkezi kilit kumandası her daim dokunduğunuz ve Clio III’ten gelen parçalar.

 

3- Bagajı nasıl?

Küçücük bir otomobilden beklenebileceğinden daha iyi. Aslında nizami kullanım alanı 190 litre olarak açıklanmış. Bu değer mini sınıf için normal. Fakat yükleme alanını koltukların sırtlığına kadar kullanırsanız 350 litreye kadar alana sahip oluyorsunuz ki bu da kompakt sınıf hatchbackler kadar alan anlamına geliyor. Tabii eğer mobilya alışverişi yapmayı planlıyorsanız smart sadece mağazaya gitmek için uygun. fortwo özellikle Avrupa’da araç kiralama firmaları açısından da giriş seviyesini oluşturuyor. Eğer kiralama için düşünüyorsanız tek büyük boy valiz yerine iki tane kabin boy valize sığmaya çalışmak daha iyi olabilir. Zira en büyük boy valizler smart’ın bagajına sığsa bile bagaj kapağından rahatça geçmeyebilir.

smart fortwo yorum

4- Sürüşü nasıl?

Selefine göre çok daha olgun. Arkadan motor ve arkadan itiş konsepti kullanılmaya devam ediyor ve bu da yüksek hız stabilitesi açısından hala kötü haber anlamına geliyor. Ağırlığın zaten az olduğu ön kısım yüksek hızlarda biraz daha hafifliyor. Yine de bu kuruluma karşın 120 km/s hıza kadar hayat gayet iyi, tabii sert fren yapılması gerekmedikçe. Test aracımızda 71 HP güç ve 91 Nm tork üreten 1,0 litrelik atmosferik beslemeli motor yer alıyordu. Diğer motor seçeneklerini 90 ve 101 HP güç üreten bir çift aşırı beslemeli benzinli oluşturuyor. Fakat bu motorlar ya manuel ya da tek kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla sunuluyor. Baz motorsa çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla sunularak en iyi konfor seviyesine sahip oluyor. 6 vitesli şanzımanın vites geçişleri hızlı olmasına hızlı ama aslında yetişeceği pek bir şey de yok. Zira fortwo’nun boş ağırlığı boyutlarından beklenmedik şekilde 900 kg’a yakın. Bu da motorun performans hissinin üzerinde ciddi baskı kuruyor. Motor devirlenmek için acele etmiyor ve bir sonraki viteste de bu artarak devam ettiği için şanzımanın ne kadar hızlı vites değiştirdiğinin bir önemi kalmıyor. Fakat sarsıntısız değişimler gerçekten çok değerli. Çünkü 1,87 metrelik aks mesafesiyle smart fortwo’nun ön tekerleğiyle arka tekerleği aynı çukura bile düşebiliyor. Hal böyle olunca da konfor iki çukur/tümsek arasında sekme süresindeki kısa aralıklarda yaşanan bir detay haline geliyor. Eğer zemin iyiyse potansiyel yüksek ama bunu destekleyecek kalitede yol, en azından İstanbul’da kolay bulunabilir bir durum değil. Bu arada yakıt tüketimi 100 km’de 7,3 litre ile pek de beklendiği gibi düşük değil.

5- Pratik mi?

Dönüş çapı 6,95 metre, yanlış yazmadık, yarıçapı değil çapı. Pek çok otomobilin 11 metrede döndüğünü düşünürsek bu değer muazzam. Bu sayede şehirde manevra yapmak kimi zaman kelime anlamıyla baş döndürücü olabiliyor. Park yeri konusunda yaratıcı olabiliyorsunuz, kullanım alanları verimli ve kalite hissi de yüksek.

6- Fiyatı nasıl?

Aynı fiyata kompakt sınıf hatchback satın alabiliyorsunuz. Daha fazla söze gerek var mı bilemedik.

smart fortwo fiyat listesi için tıklayın

7- Satın almalı mıyım?

Yüksek fiyatını görmezden gelebiliyorsanız neden olmasın. Şehir kullanımına özel pratik bir otomobil ve hala yeterince konforlu ve kaliteli hissettirebiliyor.

smart fortwo yorum smart fortwo yorum smart fortwo yorum smart fortwo yorum smart fortwo yorum smart fortwo yorum smart fortwo yorum smart fortwo yorum smart fortwo yorum smart fortwo yorum smart fortwo yorum