Ssangyong Tivoli ile büyük arazi araçlarından başka bir model de üretebileceğini göstermeye çalışıyor. Fakat bu sırada kendi kökeninden gelen özellikleri de atlamama derdinde. Bu nedenle de kompakt bir crossover olan Tivoli’nin de 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip olması gerekli.

SsangYong Tivoli Diesel

Bu yeni modelin ayrıntılarına inmeden önce biraz Tivoli’den bahsedelim. 4,20 metrelik uzunluğa ve 2,6 metrelik aks mesafesine sahip olan Tivoli, Koreli üreticinin en küçük modeli. Aracın önde Mcpherson arkadaysa torsiyon çubuğundan oluşan süspansiyon sistemi var. Kaputu altında ikisi de 1,6 litrelik hacme sahip benzinli ve dizel motorlar yer alıyor. Atmosferik beslemeli benzinli motor 128 HP güç ve 160 Nm tork üretiyor ve gücünü ön aksa 6 vitesli manuel ya da otomatik şanzıman üzerinden aktarabiliyor. Dizel isteyenler için e-XDi160 üretim kodlu motor devreye giriyor. Motorun gücü adından anlaşılabileceği gibi 160 HP değil, 115 HP, torkuysa 300 Nm. Motorun maksimum torkunu 1500 d/d’dan itibaren üretebiliyor oluşu oldukça iyi bir haber. Daha iyisi, tıpkı benzinli motor gibi dizelin de hem manuel hem de otomatik şanzıman seçeneği var.

Aisin tarafından üretilen otomatik şanzımana ve dizel motora sahip versiyonun 1,5 tonluk boş ağırlığı boyutlar dikkate alındığında akıllarda soru işareti oluşturuyor. Bu sorunun cevabı bu versiyonun fabrika verisi karma tüketim değerinin bile 5,9 litre/100 km olmasıyla alınabilir. Bu tabloya bir de 4 tekerlekten çekiş sisteminin ağırlığını eklemek bize çok iyi bir fikir gibi görünmedi ama Ssangyong için öyle değil. Yarı zamanlı, yani sadece gerekli hallerde arka akstaki elektromanyetik kavramayı devreye sokan bir 4 tekerlekten çekiş sistemi dizel motorlu Tivoli’nin hem manuel hem de otomatik şanzımanlı versiyonlarıyla sunulacak. Sistem istenildiğinde gücün iki aks arasında eşit dağıtılmasını sağlayan (40 km/s hıza kadar) bir kilit moduna da sahip. Tabii bunlar yerden hafifçe yüksek bir hatchback gibi görünen Tivoli’nin arazi canavarına dönüşmesi için yeterli değil ama olsun.

Tivoli bu sayede pazarda, küçük hacimli dizel, otomatik şanzıman ve 4 tekerlekten çekişi sunan bir kaç modelden biri olacak, hatta kendi sınıfındaki ikinci model olacak. Fiyat listesi üzerinden yapılacak basit bir tahmin Tivoli’nin bu tablodan sıyrılmak için bile bolca şansa ihtiyaç duyacağını gösteriyor. 4 tekerlekten çekiş sisteminin yaklaşık olarak 5-7 bin TL arası bir ek ödemeyle gelmesi beklenebilir ki bu da Tivoli’nin dizel motorlu versiyonunun zaten yüksek olan fiyatını biraz daha yükseğe çekecek.

78561ssa-4