Hafta içi ofiste toplantılar, hafta sonu çocukların kursları derken hayat geçip gidiyor mu? Yaşamınızın ortasına geldiğinizi ve artık kendinize hiç zaman ayıramadığınızı mı düşünüyorsunuz? O zaman reçeteniz hazır. Hayır, Xanax eşliğinde terapi önermiyoruz, her servis ziyaretinde sizi hayattan soğutacak ikinci el bir spor otomobil de önermiyoruz. Muhtemelen sizden daha uzun bir ömür sürecek bir Toyota öneriyoruz, ama herhangi birini değil, GT86’yı. ABD’lilerin onlara verdiği isimle Toyabaru ikizlerinden turuncu olanını (mavi olanı Subaru BRZ). Peki GT86’yla yaşam neye benziyor. Anlatalım…

Toyota Gt86 Toyota Gt86

1- Nedir?

Toyota’nın ihtiyaç duyduğu imaj tazelemesi için geliştirdiği bir kompakt coupe. Otomobilin boyu 4,25 metre, yüksekliğiyse sadece 1,28 metre. Yani kompakt sınıf bir hatchbackten biraz daha kısa ve çok daha alçak ve bir GTI’ın yanında durduğunda süper sporcu gibi görünüyor. GT86 adı Toyota’nın en eğlenceli modellerinden biri olan AE86 kasa kodlu Corolla’dan geliyor. Araç baştan aşağıya Subaru-Toyota işbirliğinde üretildi. Aslında bu durum biraz çelişkili, Toyota’ya sorarsanız BRZ, Subaru logolu bir Toyota, Subaru’ya sorarsanız GT86, Toyota logolu bir Subaru. Ama kabul etmemiz gereken, silindir kapağı Toyota tarafından üretilmiş bir Subaru boxerının bu otomobillere hayat verdiği.

Toyota Gt86 Toyota Gt86

2- Günlük hayata uygun mu?

Bu sorunun cevabı günlük hayatınızın içeriğine göre evet ya da hayır olabilir. Eğer haftanın bir günü şirketin verdiği VW Passat’ı evde bırakıp keyif yapmayı planlıyorsanız ve bütün gün otomobille tek yapacağınız otoyolda ilerleyip otoparkta onu terketmekse, GT86 günlük hayatınıza özel dikim bir ceket gibi uyum sağlayacaktır. Fakat tek atımlık hakkınızı GT86 için kullanırsanız kimi kısıtlamaları kabul etmeniz gerekiyor. Eğer yedek lastiğe ihtiyacınız olmayacağından eminseniz GT86 size 218 litrelik bagaj hacmi sunabiliyor. Ve eğer sevdiğiniz birilerine kıyabilecekseniz ön koltukların arkasında bir çift de koltuğu var. Bu koltuklara birileri sığabilir, tabii sizin boyunuz 1,60 metreden kısaysa. Aksi halde yolcularınızı, sizi arkadaki taksiyle takip etmeye ikna etmeniz gerekiyor. GT86’nın süspansiyon ve gürültü konforu sınırlı. Sonuçta bu bir sedan değil, düşük konforu kabul etmelisiniz. Ayrıca GT86’nın konforu için kimi kompakt hatchbacklerle aşık atacak kadar iyi demek de mümkün.

Toyota Gt86 Toyota Gt86

3- Bunlara değer mi?

Kesinlikle evet. Öncelikle burada aradığınız hayatınızı kurtaracak bir otomobil değil, hayatınızı renklendirecek bir otomobil. GT86 hayatınızı kesinlikle renklendiriyor. Bu otomobilin 215/45 R 17 ebatlı basit lastikler üzerinde yapabildiklerini görünce gerçekten ne demek istediğimizi anlayacaksınız. GT86’nın yol tutuş kabiliyeti keskin ve yine de korkutucu değil. Burnu izine inanılmaz sadık ama arkası da sizi sıkmayacak kadar hareketli. Eğer soğukkanlılığınıza güvenmiyorsanız bütün ayarları olduğu gibi bırakın. Biraz eğlence istiyorsanız ESP’yi Sport moduna alın ve arka kısmın hafif kaymalarını direkt çalışan direksiyonla kontrol edin. Pistteyseniz ESP’yi tamamen kapatın ve el mi yaman bey mi yaman görün. Eliniz alıştıktan sonra GT86’nın direksiyonunda kendinizi drift kralıymış gibi hissedebilirsiniz. GT86’nın yürüyen aksamı doğrudan eğlenceli bir sürüş için yaratılmış. Motorun gücü de bu tabloyu tamamlayan ana etkenlerden. 200 HP’lik güç verisi yeterli ama 205 Nm’lik maksimum torkun 6400 d/d’dan daha alt devirlerde üretilmesi iyi olurdu. Bu haliyle dizel motorlu bir küçük sınıf üyesi bile trafikte sizi rahatsız edebiliyor. Daha fazla güçle bu otomobil kontrolü daha zor bir hale gelirdi ki bu da bütün eğlencesini kaçırabilirdi. Bu devirde bu kadar mekanik bir sürüş keyfi sunan ve büyük üreticiler tarafından üretilmiş ikinci bir otomobil (Subaru BRZ klasman dışı) daha bulmanız imkansız.

Toyota Gt86 Toyota Gt86

4- İç mekan nasıl?

Fiyat seviyesine göre yeterince kaliteli değil. İç mekanda tam bir 90’lar havası hakim. Can sıkıcı olmasa da daha kaliteli malzemeler görmeye alıştığımız bir dönemden geçiyoruz ama GT86 bunu veremiyor. Orta konsol özgün ve kumandaları oldukça şık. Sınırlı donanım, az sayıdaki düğmeyle, akıl karıştırmayacak şekilde kullanıma sunuluyor. Gösterge tablosu net ve ortadaki kocaman bir devir göstergesi ve onun içindeki dijital hız göstergesiyle Ferrari havasında. Koltukları rahat, yan destekleri yüksek viraj hızlarında vücudu destekleyecek kadar yüksek. Geri görüş açısı diye bir şeyin varlığından bahsetmek yalan söylemek olur. Bu nedenle park sensörü, hatta almışken geri görüş kamerası almak en iyisi.

Toyota Gt86 Toyota Gt86

5- Manuel şanzıman mı otomatik şanzıman mı?

İşte çok zor bir soru. Manuel şanzımanın geçişleri net, yolları kısa ve kullanımı gerçekten zevkli. Ama bu büyük şehirlerin dur-kalk trafiğinde de zevkli olacağı anlamına gelmiyor. Bu noktada otomatik şanzımanın başarısı devreye giriyor. Fabrika verisine göre, 0-100 km/s hızlanmayı yarım saniyeden fazla uzatıyor olsa da 6 vitesli otomatik şanzıman sıkışık trafikte büyük konfor sunuyor. Şanzımanın vites geçişleri hızlı ve ayrıca manuel kullanırsanız devir kesicide bile kendisi vites değiştirmiyor. Sadece sizin direksiyondaki kulakçıklarla ona emir vermenizi bekliyor. Bu arada sırası gelmişken, GT86’nın ayarlanabilir bir devir kesici uyarısı bulunuyor. Çok çekici değil mi?

Toyota Gt86 Toyota Gt86

6- Kaç tane 86 logosu var?

Bir sürü, karoserin üzerinde, paspaslarda ve hatta direksiyon simidinin göbeğinde bile 86 logosu var. Motorun çapı da stroğu da, egzoz borularının çapı da 86 mm.

7- Pahalı mı?

Kesinlikle uygun fiyatlı değil. Buradan görebileceğiniz gibi 2,0 litrelik motoru nedeniyle GT86’nın fiyatı 5 yaşında bir Porsche Cayman’la benzer seviyede. İkisi birbiriyle mukayese götürmez tabii, Cayman gerçek bir spor otomobil, GT86 ise yepyeni bir Toyota. Fakat sonuçta keyif için satın alınacak iki otomobili değerlendiriyoruz. GT86’nın Türkiye’nin vergi sisteminden gördüğü zulmü anlatalım; Almanya’da GT86 baz donanımlı bir Corolla’nın 1,5 katı fiyata satılırken ülkemizde 3,5 katı fiyata satılıyor. Yani Toyota’nın yola çıkarken belirlediği herkesin ulaşabileceği eğlenceli spor otomobil fikri, ülkemizde sadece eğlenceli spor otomobil düzeyine inmiş durumda. Bu çok yazık, çünkü muhtemelen sonsuza kadar yaşayacak bir spor otomobil ama ikinci elde çok az bulunabilecek.

8- Sonuç

Bugün gidip satın alabileceğiniz en keyifli otomobillerden biri olan GT86, Toyota’nın dayanıklılık efsanesinin de yardımıyla çok çekici bir seçenek. Sürüşü yola çıkmaktan zevk aldığınız eski zamanları hatırlatıyor, mekanik ve sürücüyle iletişim halinde bir karaktere sahip. Ne yazık ki fiyatı o kadar da çekici değil.