Mercedes müşteri kitlesini gençleştirmeyi gerçekten çok istiyor. Bu nedenle de kompakt sınıf ailesini hiç olmadığı kadar genişletti. A Serisi’nin yeni nesliyle başlayan dönüşüm, artık miadı dolmuş gibi görünse de yeni nesle taşınan kompakt van B Serisi, 4 kapılı coupe CLA ve onun SW karoserli kardeşi CLA Shooting Brake ile devam etti. Bu modeller Mercedes ürün gamında tanıdık ve gayet geniş bir aile için de yeterli. Fakat Mercedes öyle düşünmediği için bu modellere köşeli tasarımıyla güçlü bir SUV hissine sahip olan GLB’yi ve CLA’dan farkının ne olduğunu hala anlamadığmız A Serisi Sedan’ı ekledi. Son olaraksa GLA ile aile tamamlanmaya hazır.

Detaylara geçmeden önce son haberi verelim: Yeni Mercedes GLA, Türkiye’de Satışa sunuldu. Fiyat listesinde, lk etapta sadece 1,33 litrelik benzinli motora sahip olan GLA 200 versiyonu yer alıyor ve başlangıç fiyatı 412 bin TL olarak belirlenmiş. Bu değer, GLA’nın büyük kardeşi olan 7 koltuklu GLB’den daha yüksek. Muhtemelen farkın nedeni tükenen GLB’nin fiyat listesinin güncellenmemesidir. Eğer AMG donanım seviyesine sahip bir GLA isterseniz ödemeniz gereken tutar 450 bin TL’nin üzerine çıkıyor.

Yeni nesil Mercedes GLA fiyat listesi için tıklayın.

 

Geniş bir ailenin üyesi olmanın en zor yanı kendinize bir rol bulmak. GLA ilk neslinde bariz bir yerden yüksek HB algısına sahipti. Gövde eklentileri ya da iri jant/lastik kombinasyonları onu SUV yapmaya yetmiyordu. Sırf bu değişsin diye yeni neslin yüksekliği 10 cm artmış. Boyutların geri kalanında da ilginç değişimler var; boyu 1,4 cm azalarak 4,41 metreye gerilemiş ki bu yok sayılabilecek bir değişim. Aks mesafesi 3 cm’lik artışla 2,73 metreye ve genişlik de yine 3 cm’lik artışla 1,83 metreye ulaşmış. Yani GLA artık daha yüksek ve daha geniş bir otomobil. Görüntüsünün SUV’a mı yoksa yerden yüksek bir HB’e mi benzediği kararıysa size kalmış.

İç mekanda sürpriz yok. A Serisi’nde tanıtılan ve kalite algısına tavan yaptıran kokpit GLA’da da yerini almış. 7 inçlik standart ekranlar yerine 10,2 inçlik ekranlarla bir iki isteğe bağlı donanım daha satın alırsanız bunu siz de hissedebileceksiniz. Arka koltuklarda sunulan diz mesafesi, Mercedes’in iddiasına göre 11,6 cm artmış ki bu gerçekten çok önemli bir gelişim olmalı. 435 litrelik bagaj hacmi selefinin 421 litrelik bagajına göre ufak da olsa bir gelişimi işaret ediyor.

 

GLA ilk etapta sadece benzinli motorlarla tanıtıldı. GLA 200 adıyla anılacak olan baz versiyon, 1,33 litrelik benzinli motoruyla bizim en çok seveceğimiz versiyon olacak. 163 HP güç ve 250 Nm tork üreten turbo beslemeli motor, gücünü 7 vitesli ve çift kavramalı bir şanzıman üzerinden ön aksa aktarıyor. Bunun dışındaki versiyonlarsa 2,0 litrelik motora, 8 vitesli çift kavramalı şanzımana ve isteğe bağlı olarak 4Matic 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip. Hatta Mercedes-AMG imzası taşılan GLA 35 bile lansmana dahil edildi: 306 HP güç ve 400 Nm tork üreten motorun gücü doğal olarak 4 tekerleğe birden aktarılıyor. Dizel motorlar içinse biraz daha beklememiz gerekli ama 1,5 litrelik Renault motorunun GLA kaputu altına girmemesi için herhangi bir neden bulunmuyor.