Audi’nin 4 tekerlekten çekiş sisteminin otomobillerde kullanımı konusunda öncü olup da SUV akımını geriden takip etmesi oldukça garipti. Audi SUV konusunda o kadar geride kalmıştı ki Q7, kuzenleri VW Touareg ve Porsche Cayenne’in ancak makyajına yetişti. Neyse ki sonrasında Audi’nin SUV ailesi hızla genişledi. Bugün Q3, Q5 ve Q7 yollarda ve isim sorununu aşabilirse Q2 ve Q4 de üretim onayı aldı.

Peki bunları neden anlattık? SUV’lardan önce Audi yerden yüksek station wagonla bu açığını kapatabileceğini düşünüyordu. 1999 yılında tanıtılan allroad quattro, A6 Avant’ın tamponları değiştirilmiş ve yerden yüksekliği arttırılmış bir versiyonuydu. O zamanlar çok ilginç olan bu ara tür, kısa süre sonra gelen büyük crossover akımı içinde doğal bir yok oluş sergiledi. Tabii bu Audi’yi engellemedi.

Audi A4 allroad quattro

A4 allroad quattro da bu ara türün orta sınıf station wagon üzerinden geliştirilen bir örneği. Aslında geliştirilen tamamen yanlış bir tanım. Çünkü A4 allroad quattro ile normal bir A4 Avant arasındaki en belirgin fark fiyat listesindeyken yerden yüksekliğinin 3,4 cm fazla olmasının etkisi çok fazla olmuyor.

3,4 cm, ortalama boylu bir erkeğin serçe parmağının ilk iki boğumundan bile daha kısa. Fakat hakkını yemeyelim söz konusu olan yerden yükseklik olunca 3,4 cm’nin etkisi oldukça büyük olur. Fakat ne yazık ki bu etki bir station wagonu bir arazi canavarına dönüştürmez. Audi de bunun bilincinde ama bu sefer en azından fiyat seviyesindeki farkın hakkını vermek istercesine A4 allroad quattro’yu bir kaç küçük detayla süsleyerek farkını belli etmeye çalışmış. Plastik davlumbaz korumaları ve farklı tamponlar zaten ilk nesil A4 allroad quattro’da da vardı.

Eğer aracın adı sadece A4 allroad olsaydı bu bizim için hala çekici bir yenilik olabilirdi. Ne yazık ki adında quattro eki de var ve bu da motor bölmesinde sadece vergi sistemimize göre büyük hacimli motorlara yer var. 2,0 litrelik hacimden 252 HP güç ve 370 Nm tork üreten yeni nesil TFSI ve yine 2,0 litrelik hacimden 190 HP güç ve 400 Nm tork üreten TDI en ilgi çekici motor seçenekleri. Bunlar dışında TDI’ın 163 HP ve 150 HP güç üreten iki versiyonu daha olacak. 1,4 litrelik bir TFSI’l yollarımız en azından biraz daha fazla station wagon görürdü ama ne yazık ki bu seçenek yok.

Audi A4 allroad quattro Audi A4 allroad quattro