Ferrari yükseltilecek çıtaları bol keseden harcıyor. Böyle giderse yakın zamanda LaFerrari’nin selefi giriş seviyesi Ferrari ile aynı motor gücüne sahip olacak. Bu tabii ki olmayacak bir şey ama gidişat yine de iyi değil. Ferrari’nin giriş seviyesi modeli California T, 3 yıl önce tanıtıldığında 560 HP güç ve 755 Nm tork üreten motoruyla oldukça etkileyiciydi. Bu, 3,9 litre hacimli ve çift turbo beslemeli V8 motorun bir Ferrari kaputu altında ilk kullanımıydı ve ilk dönemde atmosferik beslemeli motor tutkunları tarafından büyük tepki çekti. Aynı motor daha sonra 488’in kaputu altına girdiğinde motor gücü 670 HP’ye ve torku da 760 Nm’ye ulaşmıştı. Anlayacağınız giriş seviyesiyle bir üst basamak arasında yolda çok hissedilmese de kağıt üzerinde önemli bir fark vardı. Şimdiyse 3 yaşındaki California T’ye veda zamanı.

Ferrari’nin yeni 4 koltuklu ve metal tavanlı cabriosunun adı Portofino. Tarzı, ilk nesil California’nın elden geçirilmişi gibi görünen California T’ye göre bir hayli farklı, modern Ferrari algısına daha yakın. Kaputu atındaysa aynı motor hüküm sürüyor. Fakat bu sefer gücü 600 HP’ye ve torku da 760 Nm’ye yükseltilmiş halde. Tehlikenin farkına vardınız değil mi? Bu halde 488’in yenilenip gücünü 700 HP’nin üzerine taşıması gerekli ki giriş seviyesiyle arasındaki farkı koruyabilsin. O zaman da bugün 789 HP güç ve 718 Nm tork üreten V12 motoruyla yollarda süzülen 812 Superfast kendini tehdit altında hissedecektir.

Bu arada Portofino 0-100 km/s hızlanmasını 3,5 saniyede tamamlıyor ve 488’den hala yarım saniye yavaş. Son hızıysa 320 km/s’nin biraz üzerinde ve bu da 330 km/s’ye çıkabilen 488 kadar iyi olmadığının bir diğer kanıtı olarak masada duruyor. Buna sevinebilirsiniz, tabii küsurata önem veren biriyseniz. Zira bu rakamlar arasındaki farkı görmek çoğu Ferrari müşterisinin harcı değil. Bunu bilen Ferrari, Portofino’da bolca elektronik yardımcıyla gücün kontrolünü kolaylaştırmaya çalışmış. Örneğin motor her viteste farklı maksimum tork verisi üretiyor. Bu sayede arkadan itişli aracın her hapşırıkta yoldan çıkması önlenmiş olabilir. Dahası Portofino elektrikli direksiyon sistemine sahip. Bu sayede elektronik devreler diferansiyelle direksiyonun birbiriyle uyumlu çalışmasını sağlayabilecek.

Portofino Eylül ortasında düzenlenecek olan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtıldıktan sonra satışa sunulacak. Muhtemelen de ilk sipariş sahiplerine yaz yüzünü göstermeden teslim edilmiş olacaktır.