Otomobil dünyasının nirvanasını sorsanız, Japonların ürettiği İtalyanların tasarladığı bir otomobili hayal ederdik. Bu hayal bugün gerçek oldu: Fiat tarafından tasarlanan ve Mazda tarafından Hiroşima’da üretilecek olan Fiat 124 tanıtıldı.

İsim bize çok tanıdık. Zaten Fiat da bu rakamları tarihsel önemi için tercih etmiş. Fakat onlar bize yakın olan kompakt sedan yerine aynı adı taşıyan roadsteri yadediyor. Bundan 50 yıl önce malzeme ve işçilik kalitesi bugünkü kadar çok sorgulanmazken İtalyan roadsterleri keyif arayanların tek hedefiydi ve 124 de onların en çok sevilenlenlerinden biriydi.

Yeni 124’ün dış tasarımına bakıp Mazda MX-5’le akrabalığını farketmek çok zor. Sadece profilde benzerlik var ama uzun kaputlu roadsterlerin birbirine benzemesi normal. Dış tasarımdaysa yuvarlar farlar ve alçak burun yapısı İtalyan’dan çok İngiliz izlenimi yaratıyor.

Fiat bu otomobilin basit bir logo değişikliğinden fazlasına sahip olduğunu söylüyor ama iç mekan bunu inkar edecek şekilde değiştirilmeden Mazda MX-5’ten alınmış. Bu kötü bir durum değil çünkü eni nesil Mazda kokpitleri oldukça başarılı ve çekici.

Fiat124001

Motorsa doğrudan Torino’dan geliyor. Pek çok Fiat Grup modelinden tanıdık 1,4 litrelik turbo beslemeli benzinli motor ürettiği 140 HP güç ve 240 Nm torku 6 vitesli manuel şanzıman üzerinden arka aksa aktarıyor. Motor ilk bakışta sportiflik için yeterli değilmiş gibi görünebilir. Fakat durum öyle değil. 4,05 metre uzunluğa ve 2,31 metre aks mesafesine sahip 124 tartıda sadece 1050 kg çekiyor. Anlayacağınız motor sadece 1 tonluk ağırlıkla başetmek zorunda. Sonuç olarak 124’ün çok eğlenceli bir otomobil olmasını bekliyoruz.

Fiat124003 Fiat124002 Fiat124004