Honda HR-V’yi hatırlamayanlar olabilir. HR-V, Japon üreticinin 90’ların sonunda tanıtıp crossover patlamasından hemen önce üretimden kaldırdığı crossoverıydı. Önce 3 kapılı karoserle tanıtıldı sonraysa 5 kapılı karoser onu takip etti. Tam da son 7 yıldır herkesin peşinden koştuğu yerden yüksek hatchback tanımının karşılığıydı. Zamansız geldi ve erken gitti. Bugünse, crossover pazarı kanlı bir arenaya dönmüşken Honda eski fikrini yeniden sahneye çıkartıyor.

honda hr-v sürüş

1- Nedir?

Honda’nın küçük sınıfla kompakt sınıf arasında kalan crossoverı. HR-V, 4,29 metrelik uzunluğa ve 2,61 metrelik aks mesafesine sahip. Bu sınıfın en güçlü markası olan Nissan’ın kompakt crossoverı Qashqai’ın boyu 4,37 metre ve aks mesafesi 2,64 metre iken, küçük crossoverı Juke’un boyu 4,13 metre ve aks mesafesi 2,51 metre. Anlayacağınız Honda iki sınıfın ortasını hedeflemiş.

2- İç mekanı nasıl?

İç mekanda yeni Honda tarzının daha sade olacağına dair izlenimler mevcut. Büyük bir dokunmatik ekrana sahip ve bu ekrandan kontrol edilen yazılımla otomobille kullanıcının sosyal hayatını birleştirecek. Bunun dışında dokunmatik düğmelere sahip havalandırma kumandaları ve kokpitin genel yapısı da geleneksellikten uzak ama hala kimliğini inkar etmeyen bir Honda yaratıldığını gösteriyor. İç mekanın kalite hissi beklediğimizden çok daha iyi. Kokpitin el değen kısımları ilginç bir şekilde deri hissi bırakan bir kaplamaya sahip. Bunun dışındaki bölümlerde daha sert plastikler kullanılmış ama sınıfı için bu çok anormal değil. Kokpitin genel ergonomisi oldukça iyi. USB ve HDMI bağlantıları kokpitin en altında ulaşılması biraz zor şekilde yerleştirilmiş. HR-V, Civic ve Jazz gibi modellerde sunulan akıllı arka koltuk katlama sistemine de sahip. Bu katlama sistemi için yakıt deposu ön koltuğun altında konumlandırılıyor. Bu sayede de hem arka koltuk hem de bagaj hacmi konusunda daha doyurucu bir sonuç elde edilmiş. 393 litrelik bagaj hacmi boyutlar dikkate alındığında yeterince büyük.

honda crv

3- Sürüşü nasıl?

HR-V, Jazz ile aynı altyapı üzerinde yükseliyor. Önde McPherson arkadaysa torsiyo çubuğundan oluşan süspansiyon sistemi tatlı bir sertliğe sahip. Bu aracı daha önce Portekiz’in Lisbon şehrinde de kullanmıştık ve Türkiye yolları için biraz sert olacağını düşünmüştük fakat açıkçası sonuç tam olarak öyle değil. Öncelikle HR-V’nin süspansiyon sistemi çok sessiz çalışıyor. Darbe emiş konusunda da yeterince becerikli. Sürüşü sihirli halı üzerindeymiş gibi değil ama genel anlamda zemin bozukluklarıyla çok iyi başettiği söylenebilir. Kısa darbeleri sönümlemekte zorluk yaşıyor ama buna karşılık virajlarda gövde salınımı çok düşük. Direksiyonu hissiz ve ağırkanlı hissettiriyor ama emirlerinizin yön değiştirmeye çevrilmesi yeterince hızlı gerçekleşiyor. Bir Japon otomobili için çok önemli olan yuvarlanma gürültüsü konusundaysa HR-V çift karakterli. Düzgün asfalt üzerinde beklenenden daha huzurlu ama pütürlü asfalt üzerinde kabinde biraz uğultuya sahip. Gerçi bizim pütürlü asfaltımızın sesini kabine almayan pek fazla model yok ama olsun.

4- Benzinli motor nasıl?

1,5 litrelik benzinli motor, 130 HP güç ve 155 Nm tork üretiyor. Maksimum torkun 4600 d/d’da üretilmesinin de açıklayacağı gibi, motor klasik bir Honda motoru. Alt devirlerde çekiş gücü çok yüksek değil. Üst devirlerdeyse hem çekiş gücü hem de canlılık artıyor. Motorun sesi kimilerine kaba kimilerine sportif gelecek türden. Fakat mühendisler akıllıca bir kararla 2500 d/d’ya kadar ki bölümün sessizliğini garantilemiş. Atmosferik bir motorda bunun ne anlamı var demeyin, CVT şanzıman sadece 2000-3000 d/d bandının kullanarak HR-V’ye etkileyici sessizlik kazandırıyor. Şanzımanda Toyota ve Nissan’ın CVT şanzımanlarında olduğu gibi vites değiştirme efekti yapan bir yazılım kullanılmış ama bu yeterince belirgin değil. Örneğin gaz pedalına yüklenirseniz eski nesil CVT’ler gibi motor devrini bir noktada kilitleyip otomobilin hızının artmasını bekliyor. Fakat büyük bir fark yaratacak şekilde devir 6000 d/d’da değil 3500 d/d civarında sabitleniyor. Bu daha çok olması gerekenden bir vites altı kullanılıyormuş hissi yaratıyor. Hatta gaz pedalı üzerinde baskıyı azalttığınızda motor devri 800 d/d kadar gerileyip bir üst vitese geçme etkisi de yaratıyor. Bunun yanında 7 oranda kilitlenebilen manuel modda değişimler oldukça etkileyici. Tüketim konusuna gelirsek; sabit hızla yaptığımız sakin bir sürüşte 6,2 litre/100 km’lik tüketim değeri elde ettik. Bu değer, 1,3 ton ağırlığa, benzinli motora ve tork konvertörlü otomatik şanzımana sahip bir crosssover için her halükarda etkileyici. Sıkışık trafikte bu değerin 7,5-8,0 litre/100 km civarına çıkması beklenebilir.

5- Dizel motor nasıl?

CR-V ve Civic’ten tanıdığımız i-DTEC, HR-V’de de kullanılıyor. 120 HP güç ve 300 Nm tork üreten motor, 6 vitesli ve geçişleri oldukça sportif hissettiren bir manuel şanzımanla sunuluyor. HR-V’nin sessizliğinin bu kombinasyonda da öne çıkması önemli bir özellik. Bu motora sahip HR-V ‘de en çok dikkat çeken yüksek çekiş gücü ve tutumluluğuyla etkileyici bir paket olması. Bu motorun otomatik şanzımanla buluşması 2017 sonu belki de 2018 başı gibi gerçekleşecek.

6- Fiyatı nasıl?

Dikkat çekici şekilde yüksek. Bunun nedeni HR-V’nin tıpkı VW Jetta gibi Meksika’da üretiliyor oluşu ve AB dışından ithal edildiği için muhatap olduğu farklı vergi rejimi. Neyse ki donanım kısmında Honda bir kaç sürpriz yapmış da yüksek fiyatı açıklamak kolaylaşmış. Örneğin şehirde otomatik fren yapabilen bir asistan standart donanımda, üst donanımda ön kısmı açılabilen panoramik cam tavan alınabiliyor ve elektrikli park freni de standart olarak sunuluyor.

Honda HR-V fiyat listesi içi tıklayın.

7- Sonuç

HR-V ilk sürüşte bizi etkilemeyi başardı. Sizi etkilemesi içinse yüksek fiyatına değeceğine ikna etmesi lazım. Evet sürüşü oldukça rafine ve kullanışlılık özellikleri de donanım seviyesi de etkileyici. Çok güçlü rakiplerin karşısına markasının yarattığı yüksek ikinci el değeriyle çıkması gerekiyor ve bunda başarısız olması için bir neden yok.

honda crv honda crv honda hr-v honda hr-v honda hr-v honda crv honda crv honda crv honda crv honda crv honda crv