Detaylara geçmeden önce bu yazıda Avenger’ın Dacia Duster’a benzediğine dair fikirlerimizi kendimize saklayacağımızı belirtmeliyiz. Zira tasarım görecelidir ve kimsenin beğenisi tartışmaya açık değildir. Konumuza geri dönecek olursak; Jeep gibi bir markanın Avripa’daki potansiyelini iyi bir şekilde kullanamadığı ortada. Bu durumu değiştirmek için de eski kıtaya daha uygun modeller geliştirmek en iyi yöntem. Renegade bu yoldaki önemli bir adımdı ve onu da Avenger takip edecek. Belki bir gün artık iyice eskiyen Renegade’in ikinci neslini de görebiliriz.

Avenger 4,08 metrelik boyuyla Renegade’den 16 cm daha kısa. Başka bir değişle küçük HB’lerle benzer boya sahip olduğu da söylenebilir. Aks mesafesi henüz açıklanmadı ama 2,60 cm’nin üzerine çıkması pek beklenmeli. Bagaj hacmi 380 litreyle küçük sınıf SUV’ların alt sınırında yer alıyor ama kompakt HB’ler ile benzer bir alana sahip.

İç mekanda beklendiği üzere sade bir tasarım hakim. Büyük bilgi-eğlence sistemi ekranı ve dijital gösterge tablosu dışında bir iki fiziki düğme ve bolca saklama alanı Avenger’ın kokpitini oluşturuyor. Renkli kaplamalar ve bir sürü küçük sürpriz bir Jeep iç mekanının dışa vurumları.

Otomobil, Stellantis’in PSA kolundan gelen CMP isimli altyapının elden geçirilmiş bir versiyonu üzerinde yükseliyor. Bu altyapı Opel Mokka, Peugeot 2008 ve DS3 gibi modeller tarafından da kullanılıyor. Avenger Avrupalı kuzenlerinden biraz daha yüksekte (yerde yüksekliği 20 cm) durmasının yanında altyapısında da bazı yenilikler taşıyor. İlk tanıtılan versiyon elektrikli ve Avenger bu yılın son günlerinde pek çok Avrupa ülkesinde de sadece bu versiyonla satılacak. 156 HP güç ve 260 Nm tork üreten elektrik motoru ön aksta konumlu ama ilerleyen dönem için 2 motorlu ve 4 tekerlekten çekişli ir versiyon da planlanıyor. 54 kWs’lik batarya paketi Avenger’a 400 km civarında menzil sağlayabilecek. En fazla 100 kW’la şarj olabilen Avenger, 24 dakikada yüzde 20’den yüzde 80’e şarj edilebilecek. İçten yanmalı motora sahip versiyonlar Avrupa dışı pazarlar için planlanıyor ve bu da bizim de böyle bir versiyona ulaşabileceğimiz anlamına geliyor.