İçinde bulunduğumuz garip dönemde dahi değişmeyen tek gerçek değişimin asla durmadığı. Bu durum otomotiv için çok daha belirgin. Zira köpekbalıkları gibi sürekli hareket halinde kalmak zorunda olan bir sektörden bahsediyoruz. Hal böyle olunca da yeniliklerin arkası kesilmiyor. BMW’nin 5 Serisi makyajı da bu yeniliklerden bir tanesi.

Detaylara geçmeden önce son bilgiyi paylaşalım: Makyajlı BMW 5 Serisi Türkiye’de satışa sunuldu. 1,6 litrelik benzinli motor sahip 520i, başlangıç seviyesini oluşturmaya devam ediyor ve bu vergi avantajlı motoruyla 5 Serisi’nin başlangıç fiyatı bile 690.900 TL olarak belirlenmiş. Bu fiyat seviyesi ilketapta satışa sunulacak olan Special Edition Luxury Line isimli donanım listesine ait. İlerleyen dönemde 656.200 TL başlangıç fiyatlı daha sade donanım sevisine sahip 520i versiyonları da olacak. Bunun dışında 5 Serisi’ni 2,0 litrelik motorlara sahip 530i xDrive ve 520d xDrive versiyonlarıyla da satın olmak olası. Bu versiyonların fiyatıysa 1 milyon TL’ye fazlasıyla yakın ya da donanım seviyesine göre 1 milyon TL’nin biraz üzerinde.

Makyajlı BMW 5 Serisi fiyat listesi için tıklayın.

Geçtiğimiz aylarda makyajlanan en önemli rakibinin aksine 5 Serisi’nin yaşadığı değişim oldukça sade. Genel olarak şekilleri korunsa da aydınlatma elemanlarının aydınlatma alanları değiştirilmiş, tamponlar 3 Serisi ile gelen yeni kimliğe bürünmüş ve yeni gövde renkleri ve yeni jantlar gibi eklemelerle de makyajın dış tasarıma etkileri sonlanmış.

yeni kasa makyajlı bmw 5

İç mekanda daha fazlasını bekliyorsanız yine eliniz boş döneceksiniz. Otomobilin genel kalite algısı ya da ergonomisi bu kadar sağlam temellere oturtulunca yapılacak yenilemenin menzili de çok geniş olmuyor. BMW de kimi süslemeleri geliştirmiş, iDrive ekranını güncellemiş ve bununla da makyajı tamamlamış. iDrive ekranı artık standart olarak 10,25 inç büyüklüğe sahip olarak gelecek. Buna ek olarak 12,3 inçlik bir ekran da sipariş edilebilecek. Havalandırma kumandaları daha fazla işlev barındırıyor ve direksiyon üzerindeki kumandalar da yardımcı sistemlerin daha verimli kullanılması için elden geçirilmiş.

Motor seçenekleri de çoğunlukla değişmeden kalmış. Artık tüm 4 ve 6 silindirli motorlar mild-hibrit sistemine, yani 48V elektrik sistemi ve 11 HP ek güç sağlayan bir jeneratör/elektrik motoruna sahip. Bu sayede emisyon normlarıyla uyumu geliştirilen 5 Serisi, gerçek hibrit versiyonlar açısından da zenginleşmiş. Yeni eklenen 545e xDrive versiyonu, 3,0 litrelik benzinli motor ve 80 kW’lık elektrik motorundan güç alıyor. Sistem gücü 394 HP iken sistem toku da 600 Nm olarak açıklanan model, 0-100 km/s hızlanmasını 4,7 saniye gibi gerçekten saygı uyandıracak bir derecede tamamlıyor. Buna karşılık 60 km’ye yakın elektrikli sürüş menzili var. 8 vitesli otomatik şanzıman üzerinden 4 tekerleğe aktarılan güç sayesinde bu model çevreciler kadar performans meraklılarını da cezbedecek gibi. Bunun dışında 530e versiyonu artık Touring karoserle de sunuluyor ve tüm hibritler, kimi şehirlerde uygulanmaya başlanan ve emisyon değeri sınırlandırılmış ya da sıfırlanmış araçlara özel Yeşil Bölgelere girildiğinde aracı elektrikli sürüşe geçiriyor. Son olarak bizim 1,6 litrelik motor sevdamız açısından bir değişim yok.

BMW 5 Serisi’ni makyajlarken teknolojisine yoğunlaşmış. Yeni sesli komut sistemi 3 Serisi’nden sonra 5 Serisi’ne de gelmiş ve aktif yardımcı sistemler de geliştirilmiş. Eğer park yardım paketini satın alırsanız, 5 Serisi’nin etrafını saran kameralar aracın son 40 saniyesini sürekli olarak kaydedip gerekli hallerde kullanabilmeniz için saklıyor. Yeni tanıtılan BMW Maps sayesinde 5 Serisi yön bulma haritalarını bulut üzerinden alabilecek ve bu sırada gerçek zamanlı trafik bilgisine de ulaşabilecek. Dahası BMW, 5 Serisi’ni bulut üzerinden yazılım güncellemeye de uygun hale getirmiş. Tabii bütün bu modern bağlanabilirlik özellikleri araç içine yerleştirilmiş SIM kartla gerçekleştiriliyor ve bu tarz bulut bağlantılarına ülkemizde izin verilmiyor.

yeni kasa makyajlı bmw 5 yeni kasa makyajlı bmw 5  yeni kasa makyajlı bmw 5 yeni kasa makyajlı bmw 5 yeni kasa makyajlı bmw 5 yeni kasa makyajlı bmw 5 yeni kasa makyajlı bmw 5 yeni kasa makyajlı bmw 5 yeni kasa makyajlı bmw 5 yeni kasa makyajlı bmw 5  yeni kasa makyajlı bmw 5 yeni kasa makyajlı bmw 5  yeni kasa makyajlı bmw 5 yeni kasa makyajlı bmw 5