50 yıl… VW’nin büyük risk alarak Beetle yerine Golf’ü tanıtmasının üzerinden tam 50 yıl geçmiş. Bu önemli değişim VW’i dünyanın en büyükleri arasına soktu. Bugünse 50 yıllık Golf hikayesi için de böyle bir dönüm noktasındayız. Hem büyüyen SUV pazarı hem de daha fazla öne çıkan elektriklilerle birlikte Golf zor zamanlar geçiriyor. Hatta bir noktada Golf adının tarihe karışacağı bile iddia edildi ama son durum Golf’ün gelecek nesillerde de devam edeceği yönünde. Bu da sadık müşterileri pek mutlu edemeyen son Golf nesli için işleri zorlaştırıyor. Neyse ki makyaj operasyonları bunun için var.

8. nesil Golf’ün makyajlı yüzüne bakınca VW’nin uyarıları pek önemsemediği hissi oluşuyor. Burun tasarımındaki yeniliği anlamak için makyaj öncesi versiyonu görmek gerek. Farların formu değiştirilmiş ve tamamen yeni tamponla daha fazla uyum sağlaması için çalışılmış. Izgarayı boydan boya geçen ışık şeridi artık VW logosunu da aydınlatabiliyor. IQ.Light LED Matrix farlarsa 500 metreye varan aydınlatma menzili vaadediyor. Dış tasarımda bunun dışındaki farkları bulmak daha da zor. Stop lambalarının aydınlatma alanları değiştirilmiş, sahte egzoz çıkışları normal tampon süslemesine dönüştürülmüş ve yenilikler de sunlarla sınırlı kalmış.

İç mekanda da yenilik bulmak zor. İlk bakışta her şey, hatta en fazla eleştirilen özellikler bile değişmeden kalmış gibi. Fakat detaylardaki yenilikler çok büyük, ya da VW’nin iddiasına göre büyükmüş. Hem malzeme kalitesi yükseltilmiş hem de kullanımı eleştirilen kumandalar elden geçirilmiş. Mesela direksiyon simidi üzerindeki dokunmatik düğmeler terkedilmiş, ısı ayarı için kullanılan dokunmatik yüzeyler aydınlatılmış ve bilgi-eğlence sistemi yazılımı tamamen yenilenmiş. Hatta belki bir aşırı telafi göstergesi olarak yazılıma Chat GPT yapay zeka desteği de eklinmiş. VW’nin açıklamasına göre Chat GPT araç ayarları için değil diğer konular için kullanılabilecek. Yani yapay zekayla sohbet etmek isterseniz Golf size bu imkanı verecek.

Bunun dışında motor seçenekleri açısından bizi ilgilendiren bir konu olarak 1,0 litrelik TSI’ın devamıyla ilgili bir bilgi henüz yok. 1,5 litrelik TSI motorun farklı versiyonları makyaj sonrasında da devam edecek ve asıl öncelik prizden şarj edilebilir hibritlere verilecek. Artık CSS üzerinden hızlı şarja imkan veren Plug-in hibrit versiyonlar böylece kullanıcılara kamuya açık daha fazla şarj seçeneği verebilecek.

Makyajlı VW Golf’ün yaz aylarından Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.