Mercedes boşlukları doldurmak için acele ediyor. Bu nedenle orta-üst sınıf SUV’u GLE’nin kendisinden önce BMW X6’ya rakip olacak olan GLE Coupe’yi tanıtmıştı. Benzer şekilde GLK’nın yerini alacak olan yeni nesil GLC yerine de GLC Coupe’nin konsept versiyonunu tanıttı. Gördüğünüz sadece bir konsept ama abartılı jantları çıkartıp yerine daha normallerini takarsanız üretim versiyonunu görmüş olursunuz.

Açık konuşmak gerekirse GLC Coupe’ye en az BMW X4’e  karşı olduğumuz kadar karşıyız. Sonuçta bu tür araçlar fonksiyonun imaj için tırpalanmasından oluşuyor ve sonuç olarak temel otomobil işlevi açısından geri kalıyorlar. Fakat Mercedes bu türevleri ana modelden önce göstererek bu tartışmaya dahil olmuyor. GLC’yi merak edenler önce GLC Coupe’ye bakmak zorunda. O zaman biz de bakalım.

mercedes glc coupe

GLC Coupe, 4,73 metre uzunluğa ve 2,83 metre aks mesafesine sahip. Bu değerler GLK’da 4,53 metre uzunluk ve 2,75 metrelik aks mesafesi olarak kullanılıyor. Anlayacağınız yeni nesil hatrı sayılır biçimde büyüyecek. GLC Coupe’nin burun tasarımı büyük oranda GLC’de de kullanılacaktır. Farlar ve ızgaranın yerleşimi akıllara hemen C Serisi’ni getiriyor ki bu aynı altyapıyı paylaştıkları için oldukça normal. Bu nedenle iç mekanda da benzerliklerin yoğun olmasını bekliyoruz. GLC Coupe’nin arka tasarımıysa GLC’den farklı ve GLE Coupe’den bolca ize sahip. Özellikle üstüste yerleştirilmiş egzoz çıkışları ilginç görünüyor. Konsept 367 HP güç ve 520 Nm tork üreten 3,0 litrelik benzinli motor kullanıyor. Çift turbo beslemeye ve direkt enjeksiyona sahip motorun gücü 4 tekerleğe 9 vitesli otomatik şanzıman üzerinden aktarılıyor.

mercedes glc coupe mermercedes glc coupe mercedes glc coupe mercedes glc coupe mercedes glc coupe mercedes glc coupe mercedes glc coupe