Peugeot büyük bir değişim içinde ve bu değişimin her modeline yansıyabilmesi için çok çalışıyor. 208, 2008 ve ardından 308 bu değişimden etkilendi ve şimdi değişim rüzgarında savrulma sırası 3008’de. Crossover patlamasının hemen başında tanıtılan 3008, tam olarak arazici gibi görünmek yerine vanlarla crossoverlar arasında kalmaya çalışıyordu. Fakat zaman gösterdi ki crossoverlar vanları döver. Bu nedenle 3008 artık sadece ve sadece bir crossover olarak yoluna devam edecek ve Peugeot tarafından 3008 SUV olarak anılacak. Peki yeni nesil bu zorlu arenada varlık gösterebilecek kadar yetenekli mi?

peugeot 3008 test yorum

1- Nedir?

Peugeot’nun kompakt crossoverı. Artık eskisinden daha arazi aracımsı göründüğü için Peugeot tarafından SUV olarak tanımlanıyor ama ürün gamının tamamı önden çekişli olduğu için biz crossoverda ısrarcı olacağız. 3008 PSA Grubu’nun modüler platformu EMP2’nin üzerinde yükseliyor. Selefinin 4,36 metrelik uzunluğu yeni nesilde 4,45 metreye ulaşmış. Aynı şekilde 2,61 metrelik aks mesafesi de 2,68 metreye uzamış. Artan boyutlara rağmen 3008’in ağırlığı eşdeğer selefine göre ortalama 100 kg daha hafif. Bu değer gözünüze az gelmiş olabilir ama büyük boy bir valizin dolu ağırlığının 20-25 kg civarında olduğunu düşünürseniz tasarrufun önemini belki daha rahat değerlendirebilirsiniz.

peugeot 3008 test yorum

2- İç mekan nasıl?

Anlatılmaz yaşanır, kokpit gerçekten çok etkileyici. Lake kaplamalar, alüminyum görünümlü detaylar, yumuşak plastikler ve eli okşayan bir tekstil kaplama 3008’in kokpitini kaplıyor. Elinizin keyifsiz hissettiren bir plastiğe rastlaması için direksiyonun altına inmeniz ya da tavanın ön kısmına çıkmanız gerekiyor. Parmağınızı dokunduğunuz her bir detay özenle işlenmiş. Standart olarak sunulan dijital gösterge tablosunun grafikleri de çok etkileyici. Benzer bir ekranı VW’in sadece en üst donanım seviyesinde sunuyor olması değerini arttırıyor. orta konsoldaki dokunmatik ekran standart bir donanım değil ama o da fazlasıyla etkileyici. Ekran çoklu dokunmayı destekliyor ve oldukça hassas. Apple iPhone çıktığından beri ilk defa bir otomotiv üreticisi onun hislerini otomobilin içine taşımayı başarmış. Ekranın grafikleri bu kadar iyiyken kamerası neden biraz bulanık biz çözemedik. Kokpitteki en ilginç ayrıntılardan biri vites kolu. Kol çok şık görünüyor ama vites seçmek gibi basit bir işlemi karmaşıklaştırdığı yetmiyormuş gibi hatalı vites seçimi olasılığı da yaratıyor. Sürücü kapısı açıldığında şanzıman otomatik olarak park konumuna geçmiyor ama tarihin en kulak tırmalayan uyarı sesi vites boştayken araçtan inmenize engel olmaya çalışıyor. Bu uyarıyı görmezden gelmeniz çok zor.

peugeot 3008 test yorum

3- Yaşam ve yükleme alanları geniş mi?

Arka koltuklarda sunulan alan iyi görünüyor ama cam çizgileri biraz yüksekte kalıyor ve koyu renkli kaplamalarla birlikte alan hissi kasvetli hale geliyor. Bagaj 520 litre olarak açıklanıyor ve alanın kullanışlılığı etkileyici. Yedek lastik zeminin altında yer alıyor ve arka koltuk sırtlıkları bagajın içindeki kollarla yatırılabiliyor.

peugeot 3008 test yorum peugeot 3008 test yorum

4- Sürüşü nasıl?

Biz 1,6 litrelik dizel motora, EAT6 otomatik şanzımana ve GT-Line isimli donanıma sahip bir versiyon kullandık. Motora diğer Peugeot modellerinden olduğu kadar ilk nesil 3008’den de aşinayız. Bu da verdiği kiloların 3008’e iyi geldiğini hemen anlamamızı sağladı. Motor yeterince atak hissettiriyor ve tüketim konusunda 6,4 litre/100 km’lik ortalamasıyla selefinden çok daha iyi bir noktada. Şehir dışı yollarda sabit hızlı sürüş yaparsanız üketim değeri 5,8 litre/100 km’ye geriliyor. GT-Line donanım seviyesinde 205/55R19 ebatlı alışılmışın dışında lastikler sunuluyor. Öncelikle bu ebatta lastiklerin bir süre daha kolay bulunabileceğini düşünmediğimizi belirtelim. Bu ilginç lastik seçimine karşın 3008’in sürüş kalitesi beklediğimizden çok daha yüksekti. Yuvarlanma gürültüsü çok az ve arka akstaki torsiyon da selefinde yaşanan gürültülü çalışma gibi sorunlardan çok uzak. Sistemin darbe emişi için kesinlikle iyi tanımlaması yapabiliriz, dahası yol tutuşu da neredeyse eğlenceli. Eğer amacınız macera peşinde koşmaksa, aşırı bozuk zeminler 3008’in konfor limitlerine çok çabuk ulaşmasına neden oluyor.

5- Fiyatı nasıl?

Bu sınıfta iddialı olmak için nasıl bir fiyata sahip olmanız gerekiyorsa öyle. Bizim kullandığımız GT-Line donanım seviyesine ve dizel motorla otomatik şanzımana sahip versiyon oldukça pahalı ama zaten ürün gamının tepesinde yer alıyor. Özellikle benzinli motora sahip versiyonlar iddialı fiyatlara sahip ve turbo beslemeye ve 1,2 litrelik hacme sahip PureTech motor dikkate değer şekilde başarılı bir makinedir

Detaylı bilgi ve Peugeot 3008 fiyat listesi için tıklayın.

6- Satın almalı mıyım?

Sınıfı itibariyle çok güçlü rakipleri var ve her geçen gün de rakip listesi genişliyor. Örneğin sınıfın en yenilerinden Seat Ateca, sınıfın yaratıcısı Nissan Qashqai ve kendini bir üst sınıfta görecek kadar iddialı VW Tiguan gibi modeller 3008’in seçim aşamasında karşısına çıkacak sorunlardan bazıları. Fakat iç mekanın çekiciliği ve sürüşünün beklentilerin ötesindeki başarısını görünce satın almamak için kendinize burada yazabileceğimizden farklı nedenler bulmanız gerektiği ortaya çıkıyor.

peugeot 3008 test yorum peugeot 3008 test yorum peugeot 3008 test yorum peugeot 3008 test yorum peugeot 3008 test yorum peugeot 3008 test yorum peugeot 3008 test yorum peugeot 3008 test yorum peugeot 3008 test yorum