Cayenne tanıtıldığında Porsche’nin nefret mektupları bile aldığı söylenir. Köklü bir spor otomobil üreticisi olarak Porsche’nin bir SUV üretmesi kimilerini kızdırdı ama aynı zamanda Porsche’nin kasalarını doldurup en iyi kazanan otomobil üreticilerinden biri haline gelmesini sağladı. Cayenne’in eleştirilmesinin nedeni asla Porsche sürüş karakterine sahip olamayacak bir araç olması. İlk iki nesil bu söylemi yarı dolu çıkarttı. Cayenne dinamik sürüşüyle SUV’ların Porschesi idi ama SUV’lardan bir Porsche çıkmayacağı da kesindi. Çünkü bu araçlar 2 ton ağırlığa sahip yerden yüksek kütleleriyle yol tutuş konusunda başarıdan uzaktı. Cayenne SUV sınırlarını zorladı ama asla bir spor otomobil keyfine yaklaşamadı.

porsche cayenne 2018

Bu durum 3. nesille değişmiş olabilir. En azından Porsche’nin iddiaları bu yönde. Bu her Cayenne neslinde dile getiriler bir iddia değil. Belki ilk iki neslin sportifliğinden dem vurulmuş olabilir ama bu sefer Porsche, Cayenne’in bir spor otomobil haline gelebileceğini iddia ediyor. Bunu görmenin tek yolu tabii ki asfalt üzerinde bir buluşma ama burada iddianın içinin doluluğunu incelemek de mümkün.

porsche cayenne 2018

Cayenne pek çok yeni model gibi hafiflemiş. Böylece 2 tonun biraz üzerindeki boş ağırlığı 2 tonun biraz altına inmiş. Bu sonuç 4,92 metrelik uzunluğa ve 2,90 metrelik aks mesafesine sahip bir SUV için iyi kabul edilebilir. Dış tasarımı tasarım bölümü tatildeyken tamamlanan Cayenne, neyse ki iç mekanı için ehil ellerden yardım alabilmiş. Kokpitte günümüz standartlarına uygun olarak büyük bir dokunmatik ekran ve bolca kaliteli kaplama kullanılmış. Klima kumandalarının yer düzlemine yakın konumunu şimdiden eleştirmemek için kendimizi tutuyoruz, belki de kullanışlıdırlar. Cayenne’in iç mekanında alan sorunu yaşamasını beklemiyoruz, 770 litrelik bagaj hacmi de kesinlikle iyi bir değer.

porsche cayenne 2018

Otomobilin tasarımı yenilenmese de tekniği yenilenmiş. Örneğin Matrix LED farları 84 LED’in bağımsız çalışması sayesinde yüksek çözünürlüklü aydınlatma alanları elde edebiliyor. Elektrikli arka aks yönlendirme sistemiyse hem dönüş çapını daraltarak şehir kullanımını rahatlatacak hem de iri aracın virajlarda daha rahat yönlendirilmesini sağlayacak. 3 odacıklı yeni havalı süspansiyon sistemi ve 48 voltluk elektrik sistemine geçişle birlikte gelen ultra hızlı işlemcisiyle çok daha etkili ayarlamalar yapabilen adaptif şasi gibi sistemler de bu iddiayı destekliyor.

porsche cayenne 2018

İlk tanıtımda Cayenne ve Cayenne S ürün gamını oluşturan iki versiyon olacak. Malum artık her Porsche turbo beslemeli motora sahip, Cayenne için de durum farklı değil. Cayenne’de 3,0 litrelik bir motor yer alıyor ve ürettiği 340 HP güç ve 450 Nm torkla gereğinden daha iyi bir başlangıç yapıyor. Maksimum torkun 1340 d/d’dan itibaren üretiliyor oluşu Porsche’nin mühendislik gücünün önemli bir gövde gösterisi. Güç 8 vitesli ve tork konvertörlü Tiptronic S otomatik şanzıman üzerinden iki aksa birden aktarılıyor ve Cayenne 0-100 km/s hızlanmasını 6,2 saniyede (Sport Chrono Paket ile 5,9 saniye) tamamlayıp 245 km/s son hıza ulaşabiliyor. Cayenne S’in daha büyük motorla daha iyisini yaptığını düşünüyorsanız hem haklısınız hem de yanılıyorsunuz. Daha iyisini yaptığı doğru ama motor hacmi 2,9 litreyle kardeşinin gerisinde kalıyor. Yeni geliştirilen Porsche güç merkezi, bir çift turbo besleme yardımıyla Cayenne S’in akslarına 440 HP güç ve 550 Nm tork gönderiyor. Burada da 8 vitesli otomatik şanzıman kullanılıyor ve performans verileri doğal olarak çok daha iyi: 0-100 km/s hızlanma için 5,2 saniye (Sport Chrono Paket ile 4,9) yeterli olurken son hız da 265 km/s. Bu iki versiyonu takip edecek versiyonlar Cayenne Diesel ve tabii ki Cayenne Turbo olacak. Dizel motorlu versiyonun işi kolay, yüksek talep sayesinde gücünün düşük fiyatının yüksek olmasını kimse dert etmeyecek. Turbo’nunsa gerçekten çok hızlı koşması gerekecek. Muhtemelen Porsche bununla çoktan ilgilenmiştir.

Yeni nesil Cayenne’in ülkemizde Kasım ayından itibaren satışa sunulmasını bekliyoruz.

porsche cayenne 2018 porsche cayenne 2018 porsche cayenne 2018