Ssangyong, iri arazi araçları ve pikaplar üreterek kendine ilginç bir hayran kitlesi oluşturdu. Fakat Tivoli ile konfor alanından uzakta, diğerleriyle aynı arenada yarışıyor. Kompakt crossoverlar çok büyük çekişmenin sahne olduğu bir sınıf ve Tivoli de bu sınıfta başarılı olmak için tüm silahları donanmış gibi görünüyor. Peki alışkanlıkları kırmak için Tivoli doğru adres mi?

ssangyong tivoli yorum

1- Nedir?

Güney Koreli Ssangyong’un kompakt crossoverı. Boyu 4,2 metre ve aks mesafesi 2,6 metre. Anlayacağınız boyu Nissan Juke’dan biraz fazla ama aks mesafesi VW Tiguan ile aynı. Görünümü bize crossoverdan çok hatchback gibi geldi ama bu kişiden kişiye değişecek bir görüş. Yüzen tavan sayesinde isterseniz Tivoli’yi çift renkli sipariş edebilirsiniz ve özgün ışık imzası sayesinde de trafikte tanıması kolay bir araç. Asli işi 5 metrelik arazi araçları yapmak olan bir firma için oldukça iyi bir ilk deneme.

ssangyong tivoli yorum

2- İç mekanı nasıl?

Bugün karşılaşacağınız neredeyse her model ya kendi ürün gamından ya da aynı çatı altında olduğu diğer markalardan devşirme parçalarla üretiliyor. Ssangyong’un böyle bir şansı yok. Bu nedenle de Tivoli’nin iç mekanı alabildiğine özgün. Orta konsolundaki düğmelerden ekranına ve gösterge tablosuna kadar türünün tek örneği. Malzeme kalitesi en önemli rakiplerinin biraz gerisinde kalıyor, sert plastiklere el altında rastlamak daha kolay ama bu rahatsızlık vermiyor. Bunun dışında lake kaplamalar ve alüminyum görünümlü kaplamalar büyük bir uyum içinde kullanılmış. Bizim kullandığımız araçtaki kan kırmızı kaplamalar gereğinden daha iddialıydı ama standart kaplamalar oldukça iyi görünüyor. Ergonomik anlamda da önemli bir hata yok. Hatta koltuk ısıtma sisteminin kumandaları şimdiye kadar karşılaştıklarımız arasında en iyilerden biri. Arka koltuk diz mesafesi yeterince iyi ama ferahlık konusunda daha iyi olan rakipleri var. Ssangyong’un internet sitesindeki broşüre göre Tivoli’nin 427 litrelik bagajı 3 tane tam boy golf çantasını alabilecek kadar geniş. Bu haberin kompakt crossover müşterileri üzerinde yaratacağı etkiyi tahmin edersiniz. Biz de denemek için golf çantası aradık ama golfle ilgili bildiklerimiz VW’nin bir modeliyle sınırlı olduğu için başaramadık.

ssangyong tivoli yorum ssangyong tivoli yorum

3- Motor/şanzıman nasıl?

Ssangyong her ne kadar yeni bir arenada olsa da yeni sınıfının gereklerini çok iyi anladığını gösteriyor. Tivoli 1,6 litrelik atmosferik benzinli ve turbo dizel motor seçeneklerine sahip. Bu yetmezse iki motor da 6 vitesli otomatik şanzımanla donatılabiliyor. Bu da yetmezse iki motor da hem otomatik şanzıman hem de 4 tekerlekten çekiş sistemiyle de donatılabiliyor. Anlayacağınız Tivoli son dönemlerin tüm “trend topic” aktarım sistemlerine sahip. Bizim kullandığımız versiyon 1,6 litrelik dizel motora ve 6 vitesli otomatik şanzımana sahipti. Bu motor 115 HP güç ve 300 Nm tork üretiyor. Tork konvertörlü otomatik şanzımansa Aisin imzalı. İkilinin uyumu üst düzeyde, motor maksimum torkunu 1500 d/d’dan itibaren üretiyor ve şanzıman da geçişlerini gerçekten hızlı yapıyor. Manuel değişim için Ssangyong vites topuzu üzerinde küçücük bir kol sunuyor. Anlayacağınız otomatik modda kalmak en iyisi. Gerçekten şanzımanın seçimleri, kararlılığı ve hızı o kadar etkileyici ki manuel moda hiç ihtiyaç duymayacaksınız. Bu ikiliyi tasarruf hedefli seçecekler için tüketim rakamları kötü. Biz karma kullanımda 8,3 litre/100 km’nin altına hiç inemedik. Sürekli sıkışık trafikte kullanınca bu değer biraz daha yükseliyor. Bu sonuçta Tivoli’nin 1,4 tonu aşkın boş ağırlığının da etkisi var.

ssangyong tivoli yorum ssangyong tivoli yorum

4- Sürüşü nasıl?

Beklediğimizden çok daha iyi. Önden çekişli versiyonların arka aksında torsiyon çubuğu, 4 tekerlekten çekişli versiyonların arka aksındaysa çok kollu bağlantılar var. Fakat normal versiyonun bile yol tutuş ya da konfor açısından önemli bir sorunu yok. Süspansiyon sisteminin darbe emişi başarılı ve iç mekan izolasyonu oldukça iyi. Ssangyong’un kökenlerini direksiyon sistemi ele veriyor. Neredeyse tamamen izole ve ön tekerleklerle herhangi bir bağlantısı yok gibi hissettiren sistem hem ağır hissettiriyor hem de tepkileri yavaş.

5- Donanımı nasıl?

Modern dünyada kompakt sınıfa ait bir araçta bulabileceğiniz tüm donanım kalemlerine Tivoli’de sahip olabiliyorsunuz. 3 sürüş modu arasından seçim yapabilir, gösterge tablosunun aydınlatma rengini değiştirebilir, ısıtmalı direksiyon simidi ya da havalandırmalı koltuklar satın alabilirsiniz ve hatta en sevdiğiniz klima ayarını hafızaya alabilirsiniz. Güvenlik konusundaysa biraz geride: Ön, yan ve perde havayastıklarıyla ESP standart donanımda ama diz havayastığı üst donanımlarda sunuluyor. Bunun yanında aktif yardımcı sistemler de tamamen atlanmış.

ssangyong tivoli yorum ssangyong tivoli yorum

6- Fiyatı nasıl?

Benzinli motor ve manuel şanzımanla başlangıç fiyatı Nissan Qashqai ile aynı ama donanımı biraz daha iyi. Dizel motor ve otomatik şanzımanlı versiyonun fiyatıysa rakiplerinden biraz daha iyi.

Ssangyong Tivoli fiyat listesi için tıklayın.

7- Sonuç

Tivoli’nin en önemli zayıflığı dizel motor ve otomatik şanzıman ikilisinin yüksek tüketimi ve ilgilenenler için kötü direksiyon sistemi. Bunun dışında özgünlüğü, nadideliği ve tarzıyla oldukça ilginç bir seçenek olarak dikkat çekiyor.

ssangyong tivoli yorum ssangyong tivoli yorum ssangyong tivoli yorum ssangyong tivoli yorum ssangyong tivoli yorum ssangyong tivoli yorum