Aslında bu eskiden olacağı kadar büyük bir haber olmayabilir. VW’nin modüler altyapısı uzun şasili bir versiyonu üretmeyi inanılmaz derecede kolaylaştırıyor. Fakat bu yeni bir Tiguan versiyonunu kutlamayı atlamak için iyi bir sebep de değil. O zaman hoşgeldin Allspace diyoruz ve başlıyoruz…

Ama başlamadan önce de son haberlere göz atalım. Tiguan Allspace satışa sunuldu. Motor yelpazesi tıpkı normal Tiguan gibi ama bu sefer sadece 1,4 litrelik güçlü TSI ve 2,0 litrelik TDI sözkonusu. Baz benzinli motor sadece ACT ve DSG ikilisiyle geliyor. 2,0 litrelik TDI ise 4 tekerlekten çekiş sistemini de tabloya ekliyor. Allspace’in iç mekanında yeni nesil VW Grup modellerinden tanıdık dokunmatik düğmeli multimedya ekranı dikkat çekiyor. 8 inçlik bu ekran standart olarak sunuluyor. Fiyat konusunda VW biraz çekinik kalmış. Sadece güçlü motorlar ve standart sunulan DSG’den oluşan dar yelpaze Comfortline ve Highline donanım seviyeleriyle de sınırlı kalınca fiyat seviyesi de yukarıdan başlamış.

VW Tiguan Allspace fiyat listesi için tıklayın.

 

VW Allspace’in Tiguan’ın 7 koltuklu versiyonundan fazlası olmasını istemiş. Böylece tıpkı Nissan Qashqai/X-Trail arasındaki ayrıma sahip olabilsin diye Tiguan Allspace’in burun tasarımını hafifçe değiştirmiş. Açıkçası bizim gözümüze aynı gibi göründü ama ızgara ve kaputta değişiklikler varmış.

 

Gelelim asıl önemli konu olan boyutlara. Allspace adını alabilmesi için Tiguan’ın boyu tam 21 cm uzatılmış. Üstelik bu uzamanın 11 cm’lik kısmı aks aralığında. Sonuçta Allspace 4,70 metrelik boya ve 2,79 metrelik aks mesafesine sahip bir araç haline gelmiş. Kıyaslamak gerekirse, Nissan X-Trail’in boyu 4,64 metre ve aks mesafesi de 2,70 metre. Anlayacağınız VW Tiguan’ı büyütürken kantarın topuzunu biraz kaçırmış olabilir. Bu artışla arka koltuk diz mesafesi 6 cm artmış ki normal versiyon bile bolca diz mesafesine sahipti. Bagaj hacmiyse, 115 litrelik artışla 730 litreye ulaşmış. Fakat açıkçası üçüncü sıra koltuk için hala yeterince alan açılmasını beklemiyoruz. 3 sırada 7 kişiyi rahatça taşımak için ya 5 metrenin üzerinde boya sahip bir SUV ya da daha iyisi iri bir vana ihtiyaç var.

Tiguan Allspace’in kaputu altında 1,4 litrelik benzinli TSI ve 2,0 litrelik dizel TDI motorlar yer alıyor. Her iki kmotor da 150 HP güç üretirken benzinli motor 250 Nm, dizel motorsa 340 Nm tork üretebiliyor. Benzinli motor ACT isimli aktif silindir yönetimi sistemi sayesinde üzerinde fazla yük yokken 2 silindirini durdurabiliyor. Dizel motorsa standart olarak 4 tekerlekten çekiş sistemi 4Motion ile satılacak. İki motorda da çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzıman DSG (benzinli ile 6 vitesli, dizel ile 7 vitesli) standart olarak sunuluyor.

7 kişilik vw tiguan allspace 2017 7 kişilik vw tiguan allspace 2017