Ve işte karşınızda: VW Tiguan Allspace

Tiguan'ın 7 koltuklu versiyonu Allspace, bahar aylarındaki Avrupa lansmanı öncesinde Amerika versiyonuyla yüzünü gösterdi.
10 Ocak 2017
7 kişilik vw tiguan allspace 2017

Aslında bu eskiden olacağı kadar büyük bir haber olmayabilir. VW’nin modüler altyapısı uzun şasili bir versiyonu üretmeyi inanılmaz derecede kolaylaştırıyor. Fakat bu yeni bir Tiguan versiyonunu kutlamayı atlamak için iyi bir sebep de değil. O zaman hoşgeldin Allspace diyoruz ve başlıyoruz…

7 kişilik vw tiguan allspace 2017

Aslına bakarsanız fotoğraflarını gördüğünüz araç Tiguan Allspace değil, Tiguan’ın Amerikan versiyonu. ABD pazarında Tiguan sadece uzun şasili versiyonla satılacak, bu nedenle adı sadece Tiguan. Avrupa pazarındaysa orijinal versiyonun yanında uzun şasili versiyon da yılın ikinci yarısından itibaren satılmaya başlanacak, bu nedenle adı Tiguan Allspace olacak.

İsim detayından sonra uzun şasili Tiguan’ın farklarına geçebiliriz. Öncelikle VW, tıpkı Nissan Qashqai/X-Trail arasındaki ayrıma sahip olabilsin diye Tiguan Allspace’in burun tasarımını hafifçe değiştirmiş. Açıkçası bizim gözümüze aynı gibi göründü ama ızgara ve kaputta değişiklikler varmış. Bu konuda VW’nin yalancısıyız, belki Avrupa versiyonu farklı olacaktır. İç mekandaysa yeni bir müzik sistemi dikkat çekiyor ki muhtemelen bu görünüm kısa süre içinde tüm Tiguan model ailesinde kullanılacaktır.

7 kişilik vw tiguan allspace 2017

Gelelim asıl önemli konu olan boyutlara. Allspace adını alabilmesi için Tiguan’ın boyu tam 21 cm uzatılmış. Üstelik bu uzamanın 11 cm’lik kısmı aks aralığında. Sonuçta Allspace 4,70 metrelik boya ve 2,79 metrelik aks mesafesine sahip bir araç haline gelmiş. Kıyaslamak gerekirse, Nissan X-Trail’in boyu 4,64 metre ve aks mesafesi de 2,70 metre. Anlayacağınız VW Tiguan’ı büyütürken kantarın topuzunu biraz kaçırmış olabilir. Bu artışla arka koltuk diz mesafesi 6 cm artmış ki normal versiyon bile bolca diz mesafesine sahipti. Bagaj hacmiyse, 115 litrelik artışla 730 litreye ulaşmış. Fakat açıkçası üçüncü sıra koltuk için hala yeterince alan açılmasını beklemiyoruz. 3 sırada 7 kişiyi rahatça taşımak için ya 5 metrenin üzerinde boya sahip bir SUV ya da daha iyisi iri bir vana ihtiyaç var.

Amerikan Tiguan’ının kaputu altında 2,0 litrelik TSI motor sunulacak. Avrupa versiyonlarınınsa baz motorlar dışında tüm motor gamını normal versiyonla paylaşması bekleniyor.

7 kişilik vw tiguan allspace 2017 7 kişilik vw tiguan allspace 2017

AD