Kuga biraz şanssız bir otomobil. Zira Focus’un ayak izlerini takip etmek zorunda ve kimi zaman Focus pek tekin yollardan geçmiyor. Kuga’nın ilk nesli tanıtıldığında da Focus böyle bir haldeydi; ikinci nesil Focus’un kalite sorunları vardı ve Kuga da bunları yaşamaktan kaçınamadı. Uzun lafın kısası Focus ne kadar başarılıysa Kuga da o kadar başarılı bir otomobildi. Sadece bu açıdan akıldığında bile üçüncü neslin şansının dönebileceğini düşünebiliriz. Çünkü uzun zamandır beklenen başarılı Focus nesli Kuga’nın 3. neslinin de temelini oluşturuyor.

2020 yeni kasa ford kuga dizel otomatik

Tıpkı kardeşi gibi Kuga da C2 isimli yeni altyapı üzerinde yükseliyor. Bu altyapının en önemli özellikleri teknolojik gelişmelere uyumluluğu ve hafifliği. Teknolojik gelişmelere daha sonra değineceğiz ama Kuga yerini aldığı nesle göre 90 kg civarında daha hafif bir araç. Ford şimdilik süspansiyon sistemine değinmemeyi tercih etmiş, ki bu çok iyi bir fikir olabilir. Zira Focus’un tüm ilk değerlendirmeleri arka aksta artık olmayan çok kollu bağlantılar ekseninde kalmıştı. Yine de Kuga’nın arka aksında da çift kollu bağlantılar bulmayı bekleyebiliriz. Tabii düşük güçlü versiyonlarda torsiyon çubuğu da olması sürpriz olmaz.

2020 yeni kasa ford kuga dizel otomatik

Sonuçta bu bir Ford ve sürüşü yine tatmin ediciden çok daha iyi olacaktır. Zaten Kuga’nın en önemli sorunu da sürüş kalitesizliği değil. Bunun yerine yaşam alanlarında genişleme ve kalite algısında artış Kuga’nın ihtiyaç duydukları. İlk izlenimler bunların sağlandığı yönünde: 4,62 metreyle selefinden 9 cm daha uzun ve 2,71 metrelik aks mesafesiyle de hem selefinden 2 cm fazlasına sahip hem de sınıfın en irileri arasına dahil olmuş. Dahası Kuga artık 4 cm daha geniş bir otomobil. Bunun il yansıması bagajda görülüyor. Güncel neslin bagaj hacmini çıtayı zaten pek yüksekte tutmuyor ama 523 litre olarak açıklanan bagaj hacmi oldukça büyük bir ilerleme. Gerçi bu rakamın küçük bir aması var: Arka koltuklar kızaklar üzerinde 15 cm hareket ettiriliyor ve bu büyük bagaj hacmi de bu sayede elde ediliyor. Benzer bir uygulamayla VW Tiguan da bagajını genişletiyor ama o 600 litrenin üzerine çıkabiliyor.

2020 yeni kasa ford kuga dizel otomatik

Kokpitteki gelişim biraz göreceli. Son nesil Focus’un biraz sönük tasarımlı kokpiti Kuga’ya da taşınmış. Büyük multimedya ekranı son dönem modasına uygun bir şekilde yan duran bir tablet gibi kokpitin tepesine iliştirilmiş. Yine de önemli bir ilerleme var; artık Kuga’nın dijital gösterge tablosu var. Bir çokları için bu bütün kusurları örten devasa bir donanım. Henüz detaylarını bilmediğimiz için biz 12,3 inçlik ekrana biraz daha mesafeli durabiliriz.

Buraya kadar bilindik Ford yeni modeli reçetesi işliyor gibi. Kaputun altında ise çok daha farklı bir dünya var. Öncelikle bizim açımızdan bakıp beklenen haberi açıklayalım: 1,5 litrelik dizel motor, hem de 8 vitesli otomatik şanzıman opsiyonuyla Kuga’da yer alacak. 1,5 litrelik benzinli motor da varlığını sürdürmeye devam ediyor. Bunun dışında 2,0 litrelik bir dizel motor, 150 HP ve 190 HP güç üreten versiyonlarıyla Kuga’da kullanılacak. Bunlardan güçlü olan 4 tekerlekten çekiş sistemine de sahip olacak. Güçsüz olansa bir dizel hibrit, daha doğrusu bir tatlısu hibridi. 48V elektrik sistemi, kayış tahrikli bir jeneratör ve lityum-iyon pil paketiyle tamamlanan bir yarı hibrit. Jeneratör/elektrik motoru hem pilleri doldurmak için aracın ataletini kullanacak hem de gerekli hallerde motora tork desteği sağlayabilecek. Bu versiyon EcoBlue Hybrid olarak tanımlanacak.

Bunun bir adım ilerisi Kuga Hybrid. 2,5 litrelik atkinson çevrimli bir benzinli motor ve lityum-iyon pillerden güç alan bir elektrik motoru u versiyonun temellerini oluşturacak. Teknik detaylar henüz elimizde değil ama bu Kuga versiyonunun sadece elektrikle ilerleyebileceği ve 4 tekerlekten çekiş sisteminin de opsiyon listesinde olacağı açıklandı.

Garip ama gerçek, hibridin de bir adım ilerisi var. Kuga Plug-in Hybrid, Kuga Hybrid’deki 2,5 litrelik motoru daha güçlü bir elektrik motoru ve 14,4 kWs’lik bir pil paketiyle besliyor. 225 HP’lik sistem gücü ve 50 km’lik elektrikli sürüş meziliyle bu araç ilginç bir şehir çözümü olabilir. Ford’un iddiasına göre Kuga Plug-in Hybrid’in tüketim değeri 100 km’de 1,2 litre olabilecek. Bu versiyonun elektrik motorunun gücü 100 KW’nin üzerindeyse ülkemizde ÖTV teşvikinden faydalanabilir.

Yeni nesil Ford Kuga’nın yıl sonunda piyasaya sunulması bekleniyor.

2020 yeni kasa ford kuga dizel otomatik

2020 yeni kasa ford kuga dizel otomatik

2020 yeni kasa ford kuga dizel otomatik

2020 yeni kasa ford kuga dizel otomatik