Kia Sorento şu anda Türkiye’de satılmıyor. Çünkü sadece 2,2 litrelik bir dizel motorla sunuluyor ve BMW X5’in bile 2,0 litrelik dizel motorla sunulduğu pazarda bu ölüm ilanı anlamına geliyor. Fakat Kia’nın büyük SUV’u bundan çok daha iyi dönemler görmüştü. İlk nesil Sorento bir dönem karaborsaya düşmüştü. Talep o kadar yüksekti ki Sorento’yu teslim alanlar soluğu bir galeride alıyor ve ödediğinden fazlasına satabiliyordu. Üstelik bahsettiğimiz Sorento nesli, 2,5 litrelik dizel motora ve 3,5 tonluk kamyonları hatırlatan sürüşe sahipti. Zaman hızla değişti ve Sorento zamana uyum sağlasa da trendlere uyum sağlayamadı. Sonuçta kısa bir süre satılan ikinci nesil artık aramızda değil.

Şimdiyse 3. neslin zamanı yaklaşıyor. Paris Otomobil Fuar’ında tanıtıldıktan sonra 2015’te yollara çıkacak olan yeni nesil Sorento, kimi pazarlarda 2,0 litrelik dizel motorla da satılacak. Henüz bu motora ilgili tek kesin veri Avrupa pazarlarında sunulmayacağı yönünde ama biz bir Avrupa ülkesinde yaşamıyoruz ve Sorento’nun kuzeni Hyundai Santa Fe aynı 2,0 litrelik motora sahip olarak ülkemizde satılıyor.

kia sorento

Peki madem motor hacmiyle ilgimizi çekme potansiyeli var, yeni Sorento’dan neler bekleyebileceğiz? Büyük SUV’un boyu 9,5 cm artırılmış ve 4,78 metreye ulaşmış. Kıyaslamak gerekirse güncel Santa Fe’nin boyu sadece 4,69 metre. Üstelik bu uzamanın 8 cm’lik bölümü aks mesafesinde yaşandığı için doğrudan iç mekanda sunulan yaşam alanlarına yaraması bekleniyor. Sorento’nun aks mesafesi bu artışla 2,78 metreye ulaşmış. Kia’nın iddiasına göre böylece 3 koltuk sırasında 7 kişiye gayet ferah bir yaşam alanı sunulabilecek ve bagaj hacmi de 5 kişilik kullanımda 605 litreye ulaşacak.

kia sorento

Otomobilin tekniğindeki değişiklikler de önemli. Öncelikle elektrikli direksiyon sistemi baştan yaratılmış. Sistem direksiyon kolonundan direksiyon dişli setinin üzerine taşınmış ve bu sayede de geri bildirim konusunda büyük bir ilerleme sağlanmış. Tabii ki bunu Sorento’yu sürmeden anlamak imkansız ama en azından Kia’nın doğru yolda olduğu sonucuna varabiliriz. Aracın süspansiyon sistemi önde McPherson arkadaysa çok kollu bağlantı kullanmaya devam ediyor. Fakat sistemin üzerinde yapılan iyileştirmeler ve artan iz genişliği gibi değişikliklerle hem konfor hem de sürüş dinamizmi konularında ilerlemeyi de beklentiler listesine eklemeliyiz.

Motor seçenekleri konusunda Kia henüz net bir açıklama yapmadı ama bizim beklediğimiz 2,0 litrelik motor, Santa Fe’de 184 HP güç ve 400 Nm tork üretiyor ve 6 vitesli otomatik şanzıman ve 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip bir şekilde sunuluyor. Kia, tıpkı Hyundai gibi sürüş konforu konusunda çok iddialı. Santa Fe’nin yumuşak sürüşünün Sorento’ya taşınmış olması da zaten kimseyi şaşırtmazdı. Bunun için Kia ses kalkanlarının kalınlaştırılmasından yol titreşimlerinin şasi üzerinde emilmesine kadar bir dizi yeni tedbiri devreye sokmuş. Bunun yanında geniş bir elektronik yardımcı sistem ordusu da Sorento’nun donanım listesine dahil edilecek. Tabii bunların ne kadarının standart olarak sunulacağını zaman gösterecek.

kia sorento