İlk nesil X3 eğlenceli sürüşe sahip bir araçtı ama özellikle iç mekan kalitesiyle BMW’nin gurur duyduğu bir üretim değildi. İkinci nesilse sürüşü daha sıradan ama daha çekici bir araçtı. Özellikle makyaj sonrasında elde ettiği gelişim dikkat çekiciydi ve bu sırada elde ettiği 1,6 litrelik benzinli motorla ülkemizde de geniş kitleler tarafından hevesle karşılandı. Yeni nesilse ağabeyine dünyayı dar etmeden sıradanlıktan kurtulma ve Bavyera SUV karakterini yansıtma derdinde.

Detaylara geçmeden önce en yeni haberi verelim: X3’ün yeni nesli satışa sunuldu. 1,6 litrelik benzinli motor hala giriş seviyesini oluşturuyor ve sadece 8 vitesli otomatik şanzıman/arkadan çekiş ikilisiyle sunuluyor. Bu bileşimle X3 sDrive20i’nin fiyatları 318.400 TL’den başlayıp 370.700 TL’ye kadar çıkıyor. Tabii buna bir kaç isteğe bağlı donanım eklemek size kalmış. 2,0 litrelik dizel motor, 4 tekerlekten çekiş ve otomatik şanzımanlı xDrive20d versiyonunun fiyatlarıysa 435.500 TL’den başlayıp 504.200 TL’ye kadar çıkıyor.

Fiyatları öğrendiğimize göre ayrıntılara geçebiliriz. SUV’un daha doğrusu BMW diliyle SAV’ın boyutları belirgin şekilde değişmiş. Boyu 4,66 metreden 4,72 metreye uzarken aks mesafesi de 2,81 metreden 2,86 metreye ilerlemiş. Tasarım dili genel anlamda değişmeden kalmış ama görünümü artık çok daha güçlü. Bu sayede küçük bir X5 gibi algılanması çok kolay ama neyse ki ağabeyi özellikle bizim yollarımızda fil kadar iri bir araç algısına sahip. Otomobilin iç mekanında önemli bir değişim yok. Daha doğrusu selefine göre önemli değişimler var ama güncel BMW ürün gamına aşina gözler için önemli bir yenilik yok. Bu noktada 7 Serisi’nden alınmış gibi görünen alüminyum kaplı cam kumandası gibi detayların X3’ün seçkinliğini arttıracağını da atlamamak gerekli. Aks mesafesindeki artış etkili ama bunun zaten geniş olana arka koltuk sırasını biraz daha geniş hale getirmiş olmasını pek önemseyen çıkmayacaktır. Bagaj hacmi de değişmeden 550 litre olarak kalmış.

X3’ün tekniğinde önemli yenilikler var. Örneğin ağırlık dağılımı ön ve arka arasında eşit ve rüzgar direnci de 0,34 cW’den 0,29 cW’ye indirilmiş. Rüzgar direncinin düşmesi tek başına çok anlamlı değil, sonuçta bu bir SUV ve rüzgara karşı kalan alın alanı bir hayli geniş ama bu değişim sayesinde xDrive20d versiyonun son hızı 210 km/s’den 213 km/s’ye yükselmiş. Bu durumun gerçek hayattaki karşılığı yüksek hızlarda daha düşük tüketim olacaktır. BMW modelin ağırlığının versiyonu göre 55 kg’a kadar düştüğü iddiasında ama bunu görmek mümkün değil. Çünkü artan donanımlarla birlikte her bir versiyon yerini aldığı versiyondan daha ağır.

Laf motorlardan açılmışken: X3 ilk etapta iki dizel ve bir benzinli motorla satışa sunulacak. Küçük dizel motor bizim sevdiğimiz 2,0 litrelik hacme sahip motorun ta kendisi. 190 HP güç ve 400 Nm tork üreten motor 4 tekerlekten çekiş ve 8 vitesli otomatik şanzımanla sunuluyor. 1,6 litrelik motorsa arka aksa 170 HP güç ve 250 Nm tork gönderecek.

Modelin diğer motor seçeneklerinden ilki 6 silindirli ve 3,0 litre hacimli bir dizel. 265 HP güç ve 620 Nm tork üreten bu motor doğal olarak performans açısından çok şey vaadediyor. Fakat bu X3 ürün gamının ilk M versiyonunun yanında bir öneme sahip değil. Daha önce M Sport Paket ile alınabilen X3, yeni nesilde gerçek M versiyonlarına sahip olacak. Bunların ilki X3 M40i olarak adlandırılacak ve M3/M4 teknolojisi taşıyan gerçek X3 M’den önce ortamı ısıtma işlevine sahip olacak. Gerçi 4 tekerleğine gönderdiği 360 HP güç ve 500 Nm tork ile ortam ısısını gereğinden fazla da yükseltebilir: Bu motorla X3 0-100 km/s hızlanmasını 4,8 saniyede tamamlayacak.