Büyük SUV’lar tüm yargılara direniyor. Çevreciliğin dünyanın çoğunda gündemin ana maddesi olduğu güncel durumda bile güçlerini ve pazarlarını geliştiriyorlar. Hal böyle olunca üreticiler de boş durmuyor. BMW, şimdiye kadar en büyük SUV’u olan X5’in yeni neslini tanıtırken onu ikinciliğe itecek olan X7 için de gün sayıyor. Neyse ki daha büyükler için her zaman yer vardır.

X5’in tasarımı yeni neslin kolayca ayrılmasını sağlayacak şekilde değiştirilmiş. Artık böbrekten çok akciğere benzemeye başlayan boyutlara sahip ızgarasıyla burun tasarımı hem heybetli hem de farkını hissettiriyor. Arka tasarımda Ford Fiesta’dan alınıp ölçeklenmiş gibi görünen stop lambaları ilginç bir seçim ama kişisel beğeniye girdiği için yorum hakkımızı kendimize saklıyoruz.

Ağabeye sahip olacak olması X5’i kısıtlamamış. Boyu 3,6 cm artışla 4,99 metreye ulaşırken bu artıştan daha fazlası, 4,2 cm ile aks mesafesinde yaşanmış. Yani X5’in iç mekanı artık biraz daha geniş olabilecek. Kokpit, güncel BMW modellerinin genel çizgisini korurken kumandaların yerleşiminde önemli farklılıklar var. Örneğin rahat kullanımlı klasik BMW havalandırma kumandaları, merkezi havalandırma çıkışlarının arasında minimalizmin sınırlarını zorlayacak şekilde yer alan yeni kumandalarla değiştirilmiş. Bu düğmelerin küçük yapısının kullanımı nasıl etkileyeceğini şimdiden söylemek zor ama kokpitin genel çizgisini değiştirdiğini ve havalandırma kumandalarını çok daha yükseğe taşımasıyla olumlu bir haber olarak yorumlayabiliriz. Gösterge tablosu da 5 Serisi’nde kullanılan ve artık biraz demode olmaya başlayan gösterge tablosu yerine yeni nesil dijital gösterge tablosuyla değiştirilmiş.

Arka koltuklarda sunulan alan konusunda BMW oldukça iddialı ve X5’in ilk fotoğrafları da bolca umut vaadediyor. Dahası 645 litrelik bagaj hacmiyle de bolca kullanışlılık sunacak.  40:20:40 oranında üç parçalı olarak katlanan arka koltuklarla bu alan biraz daha genişletilebilecek.

Motorlar konusunda ilginç bir bilgi yok. İlk etapta sıralı 6 silindirli motorlarla üretilecek olan X5’ün ürün gamı ilerleyen dönemde 4 silindirli motorlarla genişleyecek. Üst kısımdaysa Kuzey Amerika pazarına özel V8 silindirli motor yer alacak. Şasi konusundaysa önemli yenilikler var. İki aks için de havalı süspansiyon artık isteğe bağlı donanım listesine ekleniyor. Havalı süspansiyon sayesinde anahtar üzerinden aracın yüksekliğini 8 cm kadar değiştirmek mümkün olacak. Bunun yanında off-road paketi de donanım listesine eklenebilen bir yenilik olacak. Tabii BMW asıl önceliğinden vazgeçmemiş, tüm X5’ler adaptif süspansiyon, aktif değişken oranlı direksiyon ve aktif takla çubuklarıyla gelecek ve dinamik sürüş konusundaki iddiasını koruyacak.

Yeni nesil X5’in ülkemizdeki satışına yıl sonuna doğru başlanması bekleniyor.