PSA SUV atılımını tamamlamaya çok yaklaştı. Çok yakında Opel Mokka’nın yeni nesli tanıtılacak ve sonrasında bir süre sessizlik olacak. Bu aradaysa eksik kalan önemli bir alanda tekrar güçlenmeleri gerekli. Kompakt sınıfta grubun varlığı neredeyse yok hükmünde. Bunun değişmesi, hem de çok hızlı bir şekilde değişmesi gerekli. İşte yeni Citroen C4’ün görevi de bu değişimi başlatmak. Daha önce tahminlerle tamamladığımız haberimizi bu sefer tüm gerçeklerle güncelleyebiliriz.

Detaylara geçmeden önce son haberi paylaşalım; yeni nesil Citroen C4 Türkiye’de satışa sunuldu. Araçların teslimatı Haziran’da başlayabilecek ama an itibariyle online sipariş vermek mümkün. C4, temel olarak iki motor seçeneğine sahip. 1,2 litre hacimli ve turbo beslemeli motor, 110 HP, 130 HP ve 155 HP güç üreten 3 versiyonuyla yer alacak. Bunlardan 130 HP ve 155 HP güç üretenler 8 vitesli otomatik şanzımanla gelecek. Baz versiyonsa 5 vitesli manuel şanzımana sahip olacak. İkinci motor seçeneğiyse 1,5 litrelik dizel motorun 130 HP güç üreten versiyonu ve bu versiyon standart olarak otomatik şanzımanla gelecek. Baz donanım olan Feel sadece 100 HP güç üreten benzinli motor ve manuel şanzımanla gelecek. Feel Bold ve Shine donanım seviyeleri 130 HP güç üreten benzinli ve dizel motorlarla sunulacak. Shine Bold donanım seviyesiyse dizel motorun yanısıra benzinli motorun 155 HP güç üreten versiyonuna sahip olacak. Baz donanımda 6 havayastığı, far sensörü, hız sabitleyici ve 16 inçlik sac jantlar gibi temel donanımlarla gelecek. Feel Bold ile birlikte donanıma, 17 inçlik alaşım jantlar, LED farlar, 10 inçlik dokunmatik muytimedya ekranı, 5 inçlik dijital gösterge tablosu, otomatik klima, arka park sensörü, yağmur sensörü ve elektrikli el freni eklenecek. Shine donanım seviyesinde, adaptif hız sabitleme sistemi, otomatik fren yapabilen çarpışma önleme sistemi, şerit takip uyarısı, head-up gösterge, kör açı uyarısı, anahtarsız giriş ve çalıştırma, geri görüş kamerası ve ön park sensörü gibi donanımlar ekleniyor. Shine Bold donanım seviyesindeyse 18 inçlik jantlar, kablosuz şarj, otoyol sürüş desteği (şeridi ortalayabilen bir şerit takip sistemi) ve cam tavan gibi donanımlar standart olarak sunuluyor. Fiyatlar konusundaysa C4 biraz şanssız. Yükselen döviz kurları nedeniyle sadece Feel donanım seviyesi yüzde 50’lik vergi dilimine girebiliyor ve lansman fiyatı 219.000 TL olarak belirlenmiş. Feel Bold donanım seviyesi ve benzinli motor/otomatik şanzıman ikilisiyle fiyat seviyesi 307.000 TL‘ye çıkarken dizel motor/otomatik şanzıman ikilisiyle 327.000 TL‘ye ulaşıyor. Shine donanım seviyesinde fiyatlar benzinli motor için 327.000 TL ve dizel motor için 347.000 TL. Son olarak Shine Bold donanım seviyesini isteyenler; benzinli motor için 347.000 TL‘yi ve dizel motor için 367.000 TL‘yi gözden çıkartmaları gerekiyor.

 

yeni kasa nesil citroen c4 2021

 

Konumuza geri dönersek; yeni nesil Citroen C4, beklenenden farklı olarak CMP isimli yeni PSA altyapısı üzerinde yükseliyor. Beklenen ise diğer kompakt sınıf PSA üyeleri gibi EMP2 altyapıya sahip olmasıydı. Muhtemelen hibrit yerine elektrikli bir model için yapılan bu seçimin boyutları herhangi bir biçimde etkilemediği görülüyor. C4’ün boyu 4,36 metre ve aks mesafesi de 2,67 metre. Bu haliyle, en azından şimdilik CMP üzerinde yükselen en büyük araç unvanına sahip olan C4, 1,8 metrelik genişliği de dahil edilince kompakt sınıfın tüm beklentilerini karşılıyor. Daha ilginci, SUV esintisi tasarımda kalmıyor ve 15,6 cm’lik yerden yüksekliğiyle de HB yerine crossover tanımına daha yakın duruyor.

yeni kasa nesil citroen c4 2021

Otomobilin iç mekanına ilk bakış sanki Cactus’ün elden geçirilmiş bir versiyonu olduğu gibi bir izlenim bırakıyor. Daha kaliteli, çok daha teknolojik ama en az onun kadar ilginç bir kokpit söz konusu. Temel sunumlar ilginçlikten uzak, 10 inç’e kadar uzanan merkezi dokunmatik ekran kokpitin üzerinde yer alıyor ve tüm araç fonksiyonlarını kullanmayı sağlayan bir yazılımla geliyor. Yani klasik PSA kurulumu. Buna ek olarak havalandırma sistemi için fiziki kumandalar da orta konsolun alt kısmına yerleştirilmiş. Citroen’in açıklamasına göre havalandırma sistemi hem bu fiziki düğmelerden hem de dokunmatik ekrandan kontrol edilebilecek. Bunun dışında Cactus’te kullanılandan hallice büyüklüğe sahip ama ondan çok daha iyi çözünürlük sunan gösterge tablosu ekranı da diğer bir sunum. Yeni elektronik vites kolu, minimalizm konusunda master yapmış gibi görünüyor ve orta konsolun alt kısmındaki saklama alanları da küçük eşyalar için bolca alan sunabilecek. Son olarak kokpitin sürprizleri: Yolcu tarafındaki katlanabilir bir tutucu tablet bilgisayarlar için kullanılabilecek. Apple iPad Air 2 ve Samsung Tab A gibi tablet bilgisayarlar tam olarak destekleniyor ve bu alanda kullanılabiliyor. Diğer tabletler ya da farklı ihtiyaçlar içinse hemen altında bir katlanır masa sunuluyor.

Citroen, yeni nesil C4’ün arka koltuk yolcuları için bolca alan ve konfor sunacağı iddiasında. Selefinde arka camların açılamadığı düşünülünce C4 için büyük adımlar bizim için küçük ya da tamamen belirsiz olabilir. Yine de 2,67 metrelik aks mesafesi diz mesafesi için bolca vaatte bulunuyor. Hatta Citroen’in iddiasına göre sınıfın en iyi diz mesafesine sahip modeli C4. Arka havalandırma çıkışları bu sınıftan beklenenlerin düşünüldüğünü gösteriyor.

C4’ün bagaj hacmi boyutlarına göre biraz küçük: 380 litrelik hacim bu aralar sınıfın alt sınırı olarak görülmeli. Yine de elektrikli versiyonu da bulunan bir araç için bu değer iyi sayılmalı. Değişken bagaj zemini hem alanı ikiye bölmek için hem de arka koltuk sırtlıkları yatırıldığında düz bir yükleme alanı oluşturulabilecek.

Karoserin altında daha tahmin edilebilir sunumlar var. CMP altyapı klasiği olarak önde McPherson arkadaysa torsiyon çubuklu süspansiyon yapısı, C5 Aircorss’tan tanıdık hidrolik yastıklamalı amortisörlerle desteklenmiş. Güç yelpazesiyse oldukça geniş: 136 HP güç üreten elektrikli motorun yanı sıra 1,2 litrelik benzinli motorun 100 HP, 130 HP ve 155 HP güç üreten 3 versiyonu ve 1,5 litrelik dizel motorun 110 HP ve 130 HP güç üreten iki versiyonu sunulacak. 130 HP güç üreten benzinli motorla isteğe bağlı olarak EAT8 8 vitesli tork konvertörlü otomatik şanzıman, aynı motorun 155 HP güç üreten versiyonu ve 130 HP güç üreten dizel motorla birlikte standart olarak sunulacak.

yeni kasa nesil citroen c4 2021 yeni kasa nesil citroen c4 2021 yeni kasa nesil citroen c4 2021 yeni kasa nesil citroen c4 2021 yeni kasa nesil citroen c4 2021 yeni kasa nesil citroen c4 2021