Ford’un özellikle binek araçlar konusunda Avrupa’daki durumu pek parlak değil. Fiesta’nın üretimi yakın zamanda bitecek, Mondeo tarihe karıştı bile ve Focus da varlık mücadelesi veriyor. Neyse ki bu durum SUV’lar ve ticari araçlar için geçerli değil. Sonuçta Ford, VW ile işbirliği yaparak hem ticari araçlardaki yükünü azaltma hem de elektrikli atılımını hızlandırmayı tercih etti. Bu aradaysa kendisin de boş durmadı ve Otosan işbirliğinde yeni nesil Courier’i geliştirdi. Ford altyapısı ve teknolojisine sahip olacak yeni küçük ticari, yıl sonunda önce içten yanmalı motorlarla ve 2024 ortalarında da elektrikli versiyonuyla yola çıkacak.

Tasarımı yine Otosan ortaklığında yapılan aracın Ford’un Kuzey Amerika pazarında hüküm süren kamyonet ve SUV’larına göndermelerle dolu bir yüzü var. Küt tasarım sayesinde yerden yüksek bir versiyonu küçük Bronco olarak anılabilecek hale gelen Courier’in arka kısmıysa bir ticari aracın olması gerektiği gibi biraz daha durağan, ya da daha net bir anlatımla ayakkabı kutusundan hallice. Courier’in boyu neredeyse 12 cm uzamış. Buna, araç genişliğinin değil ama  iki teker arasındaki genişliğin 20 cm artması da eklenince yük alanında hatrı sayılır bir artış olmuş.

İç mekanda Ford genetiği saklanmamış ama Courier’in kendine özgü bir tasarımı olduğu da gerçek. İçten yanmalı motora sahip versiyonlar biraz daha sade görünürken ilk gösterimi yapılan elektrikli versiyon Courier’in de hedef yükselttiğini belli ediyor. Bağlanılabilirlik özellikleri ticari araç kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmak adına çok önemli ve Ford da elindeki tüm kozları kullanıyor. Bunun dışında kimi ek kullanışlılık özellikleri de Courier kabininde sunulacak ama bunların ne kadarının Türkiye’de sunulacağını zamanı gelince öğreneceğiz.

Courier ilk etapta benzinli ve dizel motorlarla satışa sunulacak. 1,0 litrelik Ecoboost benzinli ve 1,5 litrelik EcoBlue dizel motorlar, nispeten düşük güçlü versiyonlarıyla kullanılacak. Benzinli motor için 7 vitesli çift kavramalı şanzıman seçeneği de sunulacak. 2024’te yollara çıkması planlanan elektrikli versiyon ise 100 kW (136 HP) güç üreten önde konumlu bir motora ve 50-55 kWs civarı bir pil paketine sahip olacak. AC’den 11 kW’la ve DC’den 100 kW’la şarj olan E-Transit Courier, 145 km/s son hıza sahip olacak.

Yeni nesil Ford Transit Courier’in 2023’ün sonbahar aylarında piyasaya sunulması bekleniyor.