Hyundai ve Kia’nın ilerlemesi Avrupalı üreticileri endişeye sevketmeli. Zira bu iki Güney Kore markası tasarımdan teknoloji kullanımına kadar neredeyse her alanda eski kıtanın kendini seven markalarıyla sıkı bir rekabette. Son olarak Hyundai Tucson ile bunu gördük, sıra Kia Sportage’da.

Öncelikle Kia, Sportage’ın tasarımını gösterdi ama teknik detaylarını henüz açıklamadı. Yani bu haber ilerleyen dönemde güncellenmeye muhtaç olacak ama elimizde yine de boca bilgi var. Öncelikle kesin olan kısımlardan başlayalım: Dış tasarım, selefiyle hiç bir ilgisi olmayan, belki biraz tartışmaya yol açacak yepyeni Kia tasarım dilinin ilk dışavurumu. Hyundai’nin kullandığı çift katlı far grubunun farklı bir yorumu, gündüz farlarının içini dolduran far tasarımıyla elde edilmiş. Abartılı ızgara tasarımı sayesinden olduğundan daha geniş algılanması ise son dönem Hyundai modelleriyle paylaşılan bir göz yanılması. Profil biraz daha sakin, arka tasarımsa sıfırdan kurulmuş elektrikli araç markalarının kullanacağı türden ama aslında mevcut neslin evrimleşmiş bir hali. Ne olursa olsun dinamik ve ilgi çekici bir tasarım olduğu gerçek. Kia aracın boyutlarını henüz açıklamadı ama Tucson’dan hareketle çok fazla değişiklik beklememek daha iyi olacaktır.

2022 yeni nesil kia sportage

İç mekanda Kia’nın elektrikli aracı EV6’yı hatırlatan, öbür taraftan son dönem tüm Hyundai-Kia modellerinin sırayla kazandığı dijital kokpit görülüyor. Gösterge tablosu ve multimedya ekranı için kullanılan iki büyük ekran kokpite damga vuruyor. Hyundai’nin aksine Kia algı oyunları yapmak yerine doğrudan konuya girmiş ve havalandırma kumandalarını analog bırakmış. Kokpitin genelinde düğme bulmak zor ama bunun sonucunda vites konsoluna bolca düğme yerleştirilmesi gerekmiş. Genel kalite, en azından ilk fotoğraflara bakarak konuşacak olursak, oldukça yüksek görünüyor.

2022 yeni nesil kia sportage

Motor seçenekleri ya da çekiş sistemleri gibi detaylar da henüz açıklanmadı ama Hyundai Tucson’u rehber olarak almak gayet tutarlı olacaktır. Bunun anlamı 1,6 litrelik benzinli ve dizel motorlar, hafif ve gerçek hibritler, önden çekiş ve 4 tekerlekten çekiş, manuel şanzıman ve DCT çift kavramalı şanzıman seçeneklerinin olacağı.

Yeni Kia Sportage’ın Avrupa üretimi 2021’in sonbahar aylarında başlayacak, ülkemize ise 2022 başlarında satışa sunulması bekleniyor.

2022 yeni nesil kia sportage 2022 yeni nesil kia sportage 2022 yeni nesil kia sportage 2022 yeni nesil kia sportage