Prestij, orta-üst sınıfa ait bir modelin en önemli çekim noktası bu olmalı. Fakat Mercedes E Serisi için hayat hiç bu kadar sade olmadı. O Avrupa’nın pürüzsüz yolları kadar Afrika’nın zorlu coğrafyasında da tanınan bir model ve etkilemesi gereken kitle neredeyse dünya nüfusu kadar. Hal bölle olunca yeni E Serisi tanıtımları çok önem kazanıyor. Hele bir de şimdiki gibi, en önemli rakip olan BMW 5 Serisi karşısında rekabette geri kalmış bir neslin yenilenmesi çok daha büyük bir iş. Mercedes bu konuda üzerine düşeni yapmış gibi.

Yeni nesil E Serisi’nin boyutları artık bir önceki nesil S Serisi’ne çok yakın. 4,95 metrelik boyu ve 2,96 metrelik aks mesafesiyle selefinden iri bir otomobil ve tasarım da bunu daha da fazla vurguluyor. Anlaşılan Mercedes tasarım ekibi yıllar süren tatillerinden dönmüş ve elektrikli otomobiller dışındaki modeller için de tasarım üzerine çalışmaya başlamış. E Serisi eskiden olduğu gibi C Serisi ve S Serisi arasındaki eksik halka konumunu kendine özgü tasarımıyla öne çıkartıyor. Hala akrabalık bariz ve tasarım dili aynı ama E Serisi, özellikle burun tasarımında bu ikiliden rahatça ayrışıyor. Arka kısım biraz daha benzer, belki bu etkiyi kısıtlamak belki de Mercedes Yıldızı’nın gücünü göstermek adına aydınlatma elemanlarında yıldız deseni kullanılmış. Her zevke uygun olmayan bir yenilik ama kısa sürede moda olma potansiyeli de var tabii ki. 540 litrelik bagaj hacmi E Serisi’nin müşteri kitlesi için önemli bir değer. Merak edenler için, hem yıldızın kaputta taşıyan klasik versiyon hem de ızgarada konumlu dev yıldızlı AMG versiyonu yine tercih edilebilecek.

İç mekan daha beklendik özelliklere sahip. Devasa ekran hatta ekranlar kokpite hakim. MBUX tarafından yönetilen bilgi-eğlence sistemi, C ve S Serisi’nden farklı olarak yatay bir ekranda gösteriliyor ve isteyenlen yolcu tarafı için de ek bir ekran satın alabilecek.

Artık oyun gibi üçüncü parti yazılımları E Serisi’nde kullanılabilecek, öz çekim kamerası yardımıyla kendi fotoğrafınızı ya da videonusu çekilebilecek. Bu, sosyal medya içerik üreticilerinin yeni Mercedes müşteri kitlesini oluşturduğu düşünülünce oldukça akılcı bir yaklaşım. Bunun dışında bolca ambiyans aydınlatması daha dik konumlu kokpitin alternatif eğlence merkezi gibi görünmesine yardımcı olacak. Havalandırma sistemi üst donanımlarda hava çıkış ızgaralarının yönlerini de otomatik olarak değiştirebiliyor ve kullanıcılar bunu ön tanımlı hale getirebiliyor.

Teknik anlamda da bir çok yenilik var ama ne yazık ki bunlar bizi ilgilendirmiyor. Zira yeni E Serisi yılın son çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulduğunda 1,5 litrelik benzinli ve 2,0 litrelik dizel motorlarla gelecek. Bunun dışındaysa tüm motor seçenekleri elektrifikasyona uğramış. Prizden şarj edilebilir hibritler de Avrupa ürün gamının önemli bir kısmını oluşturacak. İsteyenler havalı süspansiyon tercih edebilecek.