Opel, GM çatısı altında zor zamanlar geçirdi. Son 20 yıl boyunca neredeyse her yıl 1 milyar Euro’nun üzerinde zarar etti. Ar-Ge yatırımları yarım kaldı, modelleri gereken ilgiyi göremedi ve marka imajı da erozyona uğradı. Bütün bunlardan sonra PSA devri başladı. Yeni yönetim öncelikle maliyetleri kısmaya girişti. Açıklanan raporlar, otomobil başına 700 Euro’nun üzerindeki üretim maliyetinin neredeyse yarıya indirildiğini gösteriyor. Hızlı alınan tedbirler ve emisyon normlarının kimilerini köşeye sıkıştırması sayesinde Opel, PSA yönetimindeki ilk yılında 850 milyon Euro’yu aşan kar elde etti. Bu markanın gelmiş geçmiş en karlı yılıydı.

Peki ne oldu da Opel için rüzgar bu kadar hızlı yön değiştirdi? GM bünyesinde birbirinden farklı modelleri üretmekle uğraşan Opel, artık sadece kendi ürünlerine odaklı. GM’in küresel sinerji çabaları nedeniyle 9 tane altyapı kullanan modeller, önümüzdeki bir iki yıl içinde 2 altyapı üzerinde yükselmeye başlayacak. Bu o kadar önemli ve GM’in altyapılarından uzaklaşmak o kadar acele bir işlem ki, bugün tanıştığımız 6. nesil Corsa, prototipten çizim masasına geri döndü. GM altyapısı üzerinde geliştirilmesi neredeyse tamamlanmış olan model, PSA altyapısıyla sıfırdan geliştirildi.

Detaylara geçmeden önce son haberi verelim: Yeni nesil Opel Corsa Türkiye’de satışa sunuldu. Muhtemelen merakınız fiyatlara yoğunlaşmıştır, 1,2 litrelik atmosferik beslemeli baz motor, 5 vitesli manuel şanzıman ve Essential isimli baz donanım seviyesiyle Corsa’nın fiyatı 114.400 TL’den başlıyor. Bir üst basamakta ise yine 1,2 litre hacimli ama bu sefer turbo beslemeli motorun 100 HP güç üreten versiyonu, 8 vitesli EAT8 otomatik şanzıman ve Edition isimli donanım seviyesi var ve fiyatı da 139.600 TL olarak belirlenmiş. Aynı motor/şanzıman ve Elegance donanım seviyesiyle 143.000 TL’ye çıkan fiyat seviyesi, benzinli motorun 130 HP güç üreten versiyonuyla gelen EAT8 şanzımanlı Ultimate donanım seviyesinde 157.000 TL’ye ulaşıyor. Dizel cephesindeyse 1,5 litrelik dizel motorun 102 HP güç üreten versiyonu ve 6 vitesli manuel şanzımanla sunuluyor ve Edition donanım seviyesiyle 144.600 TL’lik fiyat etiketine sahip. Donanımlar konusundaysa Corsa iki kademeli. Baz versiyon olan Essential 6 havayastığı ve 60:40 oranında katlanan arka koltuklar dışında pek donanıma sahip değil. Edition ve üzerindeki donanımlar ise gayet zengin; aktif şerit takip sistemi, yaya algılayabilen ön çarpışma uyarısı ve otomatik fren sistemi, LED farlar gibi donanımlar tüm seviyelerde standart olarak geliyor. Elegance 7 inçlik bir merkezi dokunmatik ekran, Ultimate ise 7 inçlik LEd ekranlı gösterge tablosu sunuyor. En üst donanım seviyesinde Teknoloji Paketi ile 10 inçlik merkezi ekran, anahtarsız giriş ve çalıştırma ve ön koltuk ısıtmasının yanında LED Matrix farlar da alınabiliyor.

Yeni nesil Opel Corsa fiyat listesi için tıklayın.

Yeni nesil Opel Corsa donanım listesi için tıklayın.

 

yeni kasa opel corsa 2020

Detaylara dönebiliriz: CMP isimli bu yeni altyapı, Opel’in bugüne kadar ki en önemli sorununu bertaraf etmesiyle tanınıyor. CMP hafif otomobiller üretmek için gereken her donanıma sahip. Bu sayede 4,08 metrelik boyuyla pek küçük olmayan Corsa’nın baz versiyonu 980 kg’lık baş ağırlığa sahip olabilecek. Yeni nesil Corsa, eşdeğer selefinden 100 kg daha hafif olacak. Boyutlar çok değişmese de 309 litreye çıkan bagaj hacmi selefinden iyi, fakat rekabette üst sıralar için 350 litreye yaklaşması gerekirdi.

yeni kasa opel corsa 2020

İç mekanda Opel genetiği korunmaya çalışılmış. İlk gösterilen fotoğraflar elektrikli versiyona ait ve en azından bu versiyon Peugeot 3008’den tanıdık vites koluna sahip. Bu parça gereğinden daha baskın bir tasarım ve pek tabii ki ortak parçalar görünüyor ama Peugeot’nun karakteristik kokpit tasarımını paylaşmak gibi bir sevdası da olmamış. Normal boyutlarda bir direksiyon simidinin arkasındaki dijital gösterge tablosu muhtemelen üst donanım seviyelerine özgü olacak. Bu durum 10 inçlik multimedya ekranı için de geçerli. Bu ekran orta seviyede 7 inçlik genişliğe sahip olacak. Baz versiyon için de muhtemelen daha uygun maliyetli bir çözüm sunulacaktır. Bu ekran üzerinden Opel Connect servisleri de kullanılabilecek. Bu sayede, örneğin gerçek zamanlı trafik verisiyle yön bulma hizmeti araç sistemi üzerinden alınabilecek. Donanımlarla ilgili en ilginç bilgi, Corsa’da Opel’in gelişmiş LED Matrix farları sunulacak. Bu farlar bir çok LED modülü kullanarak karşıdan gelen ya da önünüzde seyreden araçların sürücülerini rahatsız etmeden uzun farları kullanmaya imkan tanıyor. Araçların olduğu bölümleri karartan perdeler diğer bölümlerin aydınlatılmasını sağlıyor. Bu tür bir donanımın küçük sınıfa inmesi gerçekten çok etkileyici.

Karoserin altında olanları tahmin etmek zor olmasa gerek. Önde McPherson arkada torsiyon çubuklu süspansiyon sistemi, 1,2 litrelik PureTech benzinli motor, 1,5 litrelik BlueHDi dizel motor ve 8 vitesli Aisin otomatik şanzımanlar Corsa’nun yürüyen aksamında kullanılıyor. Bunlara ek olarak 136 HP güç ve 260 Nm torka sahip bir elektrikli versiyon da hazır. Bu versiyonun yüzde 80’lik şarj için sadece 30 dakikaya ihtiyaç duyacak olması ve 330 km’lik gerçek hayat menzili oldukça etkileyici.

yeni kasa opel corsa 2020

yeni kasa opel corsa 2020

yeni kasa opel corsa 2020

yeni kasa opel corsa 2020

yeni kasa opel corsa 2020

yeni kasa opel corsa 2020

yeni kasa opel corsa 2020

yeni kasa opel corsa 2020

yeni kasa opel corsa 2020