Toyota C-HR’ın çok önemli bir görevi vardı. Daha önce bırakın Toyota sahibi olmayı, Toyota kullanmayı denemeyi bile aklından geçirmemiş bir kitleye ulaşmak. C-HR ile Toyota, üzerindeki “Sadece amaca hizmet eden ve belki de can acıtacak kadar sıkıcı otomobiller üretir” etiketinden hızlı bir şekilde kurtulmaya çalıştı ve görünen o ki bunu büyük oranda başardı. Sonuçta C-HR, ikinci nesline aynı fikir ışıltısını temel alarak devam ediyor.

Genel tasarım devrimden çok evrimsel bir gelişim yaşamış. Coupe formu korunmuş ve bu hal genel tasarımı da selefiyle benzer kılmış. Detayların tamamıysa tekrar düzenlenmiş. Artık daha sinirli bakan farlar ve daha belirgin bir ışık imzası söz konusu. Burun tasarımında biraz Lexus etkisi görülebiliyor ama burada akışın hangi yönde olduğu tabii ki tartışılabilir. Arka tasarımdaysa en belirgin yenilik yine ışık imzasında. Toyota C-HR logosu bir ışık hattına dönüşen arka stopların ortasında aydınlanıyor. Arka kısmın geri kalanıysa tampondan oluşuyor. Genel olarak kaslı ve coupe hissi belki biraz daha fazla bir tasarım.

İç mekanda tamamen yeni bir tasarım var ama güncel normlar yenilik konusunda ekranların içeriğine bağlı. 12,3 inçlik bir bilgi-eğlence sistemi ekranı ve yine 12,3 inçlik gösterge tablosu ekranı da fazla çaba sarfetmeden ‘modern’ bir kokpit yaratmak için kullanılmış. Yeni arayüz sayesinde bilgi-eğlence sisteminin kullanımı biraz daha kolaylaşacaktır ve iklimlendirme kumandaları için ayrı bir birim de unutulmamış. Bir Toyota modelinde ilk defa 64 farklı renkten seçilebilen ambiyans aydınlatması, yeni nesil C-HR’da sunulacak. Yani artık kıyafetinize göre iç mekan aydınlatması seçebileceksiniz.

Arka koltuklar eskiden olduğu gibi. Muhtemelen ölçülen alanı eskiden olduğu gibi yine iyidir ama mağara hissi baki kalmış gibi. Yan camlar hala feci derecede küçük ve üst çizgileri de erkenden alçalıyor. Bu durumu hafifletebilecek bir çözüm ise cam tavan. Toyota’nın ifadesiyle “Perdesiz teknoloji”ye sahip bu tavan, zaten anlamışsınızdır perdeye sahip değil. Onun yerine termal filtresiyle ısıyı dışarda tutmaya çalışacak. Toyota bu seçimin arkasında perde ve bileşenlerinden yapılan 5 kg’lık ağırlık tasarrufunun aracın hem verimliliği hem de sürüş keyfi için etkili olduğunu söylüyor. Gerçekse, tavanın perde için gereken alanı sunacak kadar yüksek olmaması. Sonuçta cam tavan C-HR’ın arka koltuklarını biraz daha yaşanabilir kılma potansiyeline sahip. Isı filtresi iyi çalışırsa güzel bir kazanım olabilir. Toyota henüz bagaj hacmini açıklamadı ama yedek lastiksiz 350 litre civarında bir hacim beklemek mantıklı olabilir.

Motor seçenekleri konusunda en önemli yenilik prizden şarj edilebilen bir hibridin ürün gamına eklenmesi. Bizdeyse 1,8 litrelik motora sahip hibrit sistem 5. nesliyle kullanılacak. 140 HP’ye çıkartlan gücüyle bu sistem Corolla ve Corolla Cross’ta oldukça iyi işler çıkartıyor. Bunun dışında 2,0 litrelik hibrit de 4 tekerlekten çekiş seçeneğiyle birlikte sunulacak ama Türkiye’de satılma ihtimali yok denecek kadar az hatta yok. Bunun dışında tüm yürüyen aksam bileşenleri de tekrar ayarlanmış. Süspansiyon sistemi, frenler ve direksiyon da bunların içinde.

Yeni Toyota C-HR’ın yılın son aylarında Türkiye Pazarı’nda  satışa sunulması bekleniyor.