Toyota ön yargılara savaş açtı. Toyota denildiğinde akla gelen sıkıcı ama güvenilir otomobiller yargısını güvenilir ve etkileyici otomobiller olarak değiştirme çabası sonucunda yeni modeller neredeyse saldırgan olarak nitelenebilecek tasarımlara sahip olarak geliyor. RAV4 de o yeni modellerden biri. ABD pazarı için hazırlanmış versiyonu New York Otomobil Fuarı’nda tanıtılan yeni nesil RAV4, bakışları üzerinde toplayacak kadar iddialı görünüyor.

RAV4’ün görüntüsü gibi altyapısı da tamamen yeni. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan yeni nesil Auris’te de kullanılan (CH-R’da da kullanılmıştı) TNGA altyapı üzerinde yükselen araç, selefinden bir kaç cm daha kısa. Fakat bu kısalma sadece tampon çıkıntılarında yani aslında işlevsiz olan kısımlarda yapılmış. Aks mesafesiyse kısalma bir yana 3 cm kadar uzamış.

Bu artışın iç mekan yaşam alanları hissinde büyük farklılık yaratmasını tabii ki beklemiyoruz. Fark yaratacak olan yeni tasarım dili. CH-R’da tanıtılan büyük multimedya ekranı içine toplanmış fonksiyonlar ve sade tasarımlı kokpit felsefesi RAV4’e de değiştirilmeden taşınmış. Havalandırma kumandaları hala fiziki varlığını sürdürüyor ve büyük saklama alanları da hemen dikkat çekiyor.

TNGA platform, Toyota’nın iddiasına göre kullanıldığı araçlara alçaltılmış ağırlık merkezi, yüksek burulma direnci ve bu ikisinin etkisiyle de yüksek sürüş keyfi kazandırıyor. Tabii bu iddiaları RAV4’ün direksiyonu başına oturmadan doğrulamamız imkansız. Bizim için şimdilik değişen pek bir hal yok. Zira motor seçenekleri 2,0 litre hacimli ve atmosferik beslemeli bir benzinlinin yanı sıra halihazırda kullanılan 2,5 litrelik benzinli motora sahip hibrit yapıdan ibaret olacak. Tabii Avrupa için farklı motor seçeneklerinin olup olmayacağını zaman gösterecektir ama Toyota ürün gamında RAV4’ü bizim açımızdan ilginç kılmayı başarabilecek pek motor da yok.

Yeni nesil RAV4’ün yılın sonlarına doğru satışa sunulması bekleniyor.