Renault ve Nissan arasındaki ittifak, yerden yüksek araçların pazar payı arttıkça Renault’ya yarayacak gibi görünüyor. Çünkü Nissan bu konuda gerçekten iyi bir konuma sahip ve Renault da bu tecrübeden sonuna kadar yararlanıyor.

RenaultKoleos001

Kadjar, Qashqai’ın kompakt sınıf crossover arenasındaki tecrübesinden faydalanmıştı. Şimdiyse X-Trail donörlük sırasında. Koleos’un ikinci nesli X-Trail platformunda yükseliyor. Şimdilik kesin olan tek bilgi bu ama teorik olarak X-Trail’in iç mekan unsurları ve yürüyen aksam elemanlarını kullanacağı için aralarında çift yumurta ikizlerine benzer bir ilişki olacağı söylenebilir.

Renault yeni nesil Koleos’u Pekin’de düzenlenecek otomobil fuarında görücüye çıkartacak. Bu nedenle şimdilik elimizdeki tek bir fotoğraftan ibaret. Kısa süre içinde bunu yenileri takip edecektir ama bilmek için kahin olmaya ihtiyaç duymadığımız bilgiler de var. Örneğin kaputun altında 1,6 litrelik dizelin olacağı kesin. Bu motorun EDC çift kavramalı otomatik şanzımanla donatılacağı da kesin. Kesin olmayansa 1,5 litrelik dizel motor ve EDC’nin 1,6 litrelik dizelin hangi güç seviyesinden itibaren sunulacağı gibi bilgiler.

RenaultKoleos004

Bunun dışında Koleos’un da tıpkı X-Trail gibi 7 koltuklu versiyonu olacak, iç mekanında kocaman bir dokunmatik ekranla satın alınabilecek.

Yeni nesil Renault Koleos’un yıl sonuna doğru satışa sunulması bekleniyor.