Volvo’nun bugün kullandığı motor yelpazesi çok  beğeniliyor. Özellikle de 1,6 litrelik benzinli ve dizel motorlar ülkemizde vergi avantajları sayesinde Volvo’ya güzel zamanlar yaşattı. Fakat her güzel hikaye gibi bunun da sonu geldi. Ford imzalı bu motorların artık Volvo ürün gamından uzaklaşması gerekiyor. Onların yerini alacak olansa yeni Drive-E serisi motorlar olacak. Baştan söyleyelim, birazdan okuyacaklarınızın bazıları genel geçer otomotiv alışkanlıklarının dışında olacak.

Bu serinin ilk motoru çok başarılı çalışma karakteriyle bizi etkileyen 2,0 litrelik dizeldi. Aynı aileye mensup benzinli motorlar da bir süredir satışta. Bu motorların 3 silindirli versiyonuysa V40 ve S60’ta kullanılmaya başlanacak. 1,5 litrelik hacme sahip benzinli motor 122 HP ve 152 HP güç üreten iki versiyona sahip olacak. V40’ta motorun her iki güç seviyesi de “sadece” 6 vitesli otomatik şanzımanla birlikte sunulacak. S60’taysa benzinli motor ailesi 152 HP güçle açılış yapacak. Volvo ilginç bir şekilde manuel şanzıman isteyenlere 152 HP güç üreten 2,0 litrelik bir motor sunarken otomatik şanzıman isteyenlere yine 152 HP güç üreten 1,5 litrelik motoru sunacak.

Dizel cephesindeyse kötü haberler var. Öncelikle V40’ın D2 versiyonunun gücü 115 HP’den 120 HP’ye yükselmiş ama bu motorun eski motor olup olmadığı şimdilik belirsiz. Aynı güç artışı S60 için de geçerli. Fakat orta sınıf sedanın D2 versiyonunda kullanılan motor kesinlikle yeni, çünkü hacmi 1,6 litre yerine 2,0 litre. Anlayacağınız 1,6 litrelik dizel motora sahip bir S60 satın almak için acele etmeniz gerekiyor.

Eğer bu haber moralinizi bozduysa sizi neşelendirmemiz gerekli. S60’ta yamur sensörü standart donanıma dahil edilecek ve Rebel Blue, Black Sapphiere ve Caspian Blue gibi sıkıcı (bu renklerin neye benzediğini bilmiyoruz ama umarız sıkıcıdırlar) renk seçeneklerinin yerine Onyx Black, Magic Blue ve Osmium Grey isimli gövde renkleri gelecek.