Volvo önemli bir geçiş sürecinde ve bu süreç için de büyük yatırımlar gerekiyor. 90 Serisi (XC90, S90 ve V90) için geliştirilen SPA isimli modüler altyapı ve yeni motorlar bu yatırımların ilk yarısını oluşturuyordu. Diğer yarısı ise kompakt sınıf modeller için yapılıyor.

volvo xc40 ne zaman

CMA isimli yeni altyapı kompakt sınıfa dahil olan 40 Serisi araçlar için geliştirilmiş. 40 Serisi bugünlerde küçük bir aile; sadece V40 ve onun yerden yüksek versiyonu olan V40 CrossCountry’den oluşuyor. Fakat bu hep böyle değildi. Hatırlamayanlar için; S40 isimli bir sedan, onun C30 isimli ilginç bir 3 kapılı versiyonu ve V40 isimli bir station wagon da bu aileye mensuptu. Yakın gelecekte aile tıpkı o zamanlar olduğu gibi geniş hale gelecek.

Bu beklentilerin sebebi gösterilen çizimler. Volvo, 40 Serisi’ni yenilerken aileye bir sedan ve bir de crossoverın ekleneceğini şimdiden duyurmuş durumda. Hatta sedan biraz S60 CrossCountry tarzında, yerden yüksek ve maceracı görünüyor. Umarız normal bir versiyonu da olacaktır. XC40 olarak tanımlanması beklenen crossover ise XC90’ın daha sportif bir versiyonu gibi görünüyor.

yeni volvo s40

CMA sayesinde bu modellerin tamamının aks mesafesi, yüksekliği ve genişliği farklı olabilecek. Tarz olarak bakıldığında da modeller arasında pek bir akrabalık bağı olmayacak gibi görünüyor. Tabii sedan karoserli versiyonun arka tasarımının S90’la büyük oranda benzer olması dışında.

Motor kaputunun altı için sürpriz unsuru neredeyse hiç yok. Volvo tüm motor ailesini tek hamlede yeniledi ve şu anda o motor ve şanzımanlar güncel modellerde kullanılıyor. Yine de 3 silindirli ve 1,5 litrelik hacme sahip benzinli motorun yeni görevleri ilgi çekici. T5 olarak anılacak olan bir TwinEngine yani hibrit versiyonunda içten yanmalı motor olarak bu küçük hacimli motor kullanılacak. Bunun dışında küçük hacimli bir dizelden hala kimse bahsetmiyor.Yani başarılı olsa da ülkemizde vergiyle cezalandırılan 2,0 litrelik tek dizel olmaya devam edecek.

Bu yenilik rüzgarı, nispeten yeni bir model olan XC90’ı kısa süre içinde ürün gamının en eskisi konumuna geriletecek. Çünkü yakın zamanda 60 Serisi de yenilemeden nasibini alacak. Şimdikinden farklı olarak kompakt sınıfın büyütülmüş altyapısı yerine üst sınıfın küçültülmüş altyapısını kullanacak olması 60 Serisi modeller için çok iyi bir haber. SPA altyapısı sayesinde S60, V60 ve XC60 hakettikleri boyutlara ve iç mekan ihtişamına sahip olabilecek.

Bütün bu modellerin piyasaya çıkı tarihleriyle ilgili ayrıntılı bilgi için henüz çok erken. Fakat bu hevesinizi kırmasın çünkü tüm değişimler 2019 yılına kadar tamamlanmış olacak.

volvo xc40 ne zaman volvo xc40 ne zaman yeni volvo s40 yeni volvo s40 yeni volvo s40 yeni volvo s40 yeni volvo s40 yeni volvo s40