Rusya derin bir ekonomik kriz yaşıyor. Bundan biz de yakından etkilendik, turizm gelirlerimiz tepetaklak olduk. Fakat bir de orada devasa bir fabrikanız olduğunu düşünün. VW bunu düşünüyor. Alman üreticinin Kaluga’da devasa bir tesis var. Tesisin devasalığını rakamlarla anlatmak gerekirse buyurun; 4 milyon metrakare alana kurulu, yılda 125 bin araç üretebilen bir tesisten bahsediyoruz. Ve bu tesis sadece iç pazarı beslemek için kullanılıyor; ya da kullanılıyordu.

vw polo sedan

Geçtiğimiz yıl yaşanan kriz sonrasında VW’nin Rusya’daki satışları yüzde 44 oranında geriledi. Bu genel pazarın yüzde 35’lik gerilemesinden bile fazla. Bunun anlamı, VW’in bu yılın ilk 7 ayında Rusya’da sadece 44 bin araç satabildiği. Fabrikanın üretimi düşürüldü ama hala üretim fazlası araçlar var.

Kaluga’da Tiguan ve Polo Sedan’ın yanında Skoda Rapid üretimi yapılıyor. Tiguan ve Skoda Rapid ikinci planda kalan modeller. Yani VW’nin elinde bol miktarda üretim fazlası Polo Sedan’ı var. Şimdi hemen düşünelim ve Rusya’da fazladan sedan varsa en yakın nerede satabilir düşünelim.

Aklınıza hemen Türkiye geldiyse iki kere düşünmek gerekebilir. Bu konunun uzmanı değiliz ama Rusya ile Avrupa Birliği arasında ticari kısıtlamalarla ilgili uzun geçmişe sahip sorunlar var. Örneğin Rusya’nın otomobil ithalatını sınırlayıp yerel montaj zorunluluğuna sahip olması gibi sorunlar bile yakın zamanda büyük tartışmalara neden oldu. Bu nedenle de Rusya’da üretilen bir otomobili Avrupa Ticaret Kanunları’na tabi bir pazarda pazarlamak o kadar da ucuz olmayabilir. Tabii bu gününü Excell tabloları yaparak geçirenlerin çözmesi gereken sorunlar. Bizse yeni bir küçük sedanın yollarımızı işgal edebileceği endişesiyle başbaşayız.

vw polo sedan