BMW X6’yı ilk gördüğümüzde içimizden geçenleri söylememiz mümkün değil. Dahası, ilk nesil X6’yı kullandığımızda da fikrimiz değişmedi. Evet çılgınca dinamizm sunan devasa bir araçtı ama buna gerçekten kimin ihtiyacı vardı ki? Hem geri görüş açısı tamamen kapalıydı, hem X5’in kullanışlılığının yanına yaklaşamıyordu hem de ondan pahalıydı. Sonuçta biz o kadar hatalı düşündük ve X6 o kadar başarılı oldu ki bugün diğer firmalar da benzerini üretmeye çalışıyor. Dahası BMW’nin kendi X6 klonları bile var. Bunlardan ilgi X4’tü ve şimdi sıra X2’de.

bmw x2

X2, tahmin etmişsinizdir, X1’in coupe karoserli versiyonu olacak. Henüzbir concept olduğu için hakkındaki bilgilerimiz çok kısıtlı. Aslında elimizdeki bilgiler fotoğraflardan görebileceğiniz tasarım detaylarının ayrıntılarından ibaret. Tasarım üzerine laf etmek yersiz ama kabul etmek gerekir ki X2 Concept, ağabeyleri gibi arka kısmı farklı bir X1 olmaktan fazlasının peşinde. Üstelik BMW’nin son dönemde defalarca yaptığı gibi muhtemelen adı konsept olsa da muhtemelen karşımızdaki X2’nin ta kendisi. Umarız havalı arka tampon üretime kadar hayatta kalmayı başarabilir.

Peki X2 piyasaya çıkmaya hazır hale geldiğinde neler sunacak. BMW’nin önden çekişli altyapısı üzerinde yükseldiği için X1’in tüm motor yelpazesi X2 için uygun olacaktır. Bunun anlamı 1,5 litrelik dizel ve benzinli motorların da yelpazeye dahil olabileceği. Ne yazık ki BMW sportif içerikli modellerinin motor seçeneklerinde daha seçici davranıyor ve beklentileri karşılamak konusunda daha güçlü motorlar ürün gamına dahil edilebilir. Bunun Türkçe meali, başlangıç seviyesinin 2,0 litrelik motorlar olabileceği.

BMW X2’nin üretime hazır halinin Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılması ve yaz aylarında da piyasaya sunulması bekleniyor. Bu süre yıl sonuna doğru da uzayabilir.

bmw x2 bmw x2 bmw x2 bmw x2