Ford’un Avrupa’daki yeni yapılanmasından en çok etkilenen model kuşkusuz Mondeo oldu. Üretimi 2 yıl gecikti ve en önemli rakibi VW Passat’tan önce piyasaya sunulması gerekirken ondan biraz daha geç piyasaya sunuldu. Üstelik bir kaç yıl önce Ford, OneFord adı altında küresel model stratejisini duyurmuştu. Bu stratejiye göre artık Kuzey Amerika için farklı Avrupa için farklı modeller geliştirilmek yerine aynı üretimi tüm dünyada piyasaya sunulacaktı. Anlayacağınız, biz Mondeo’ya bu yılın başında kavuşmuş olsak da onun ömür saati bundan 2 yıl önce tıklamaya başladı. Bu noktada yapılabilecek en iyi iş, bunu bir kenara bırakıp yeni nesil Mondeo beklemeye değmiş mi değmemiş mi onu görmek.

ford mondeo 1.5 ecoboost

1- Nedir?

Ford’un orta sınıf modeli. Sedan hatchback ve station wagon karoser seçeneklerine sahip. 1,6 ve 2,0 litrelik dizel motorların anında bu teste konuk ola 1,5 litrelik turbo beslemeli benzinli motor seçeneği de var. Sedan karoserle boyu 4,87 metre ve aks mesafesi de 2,85 metre. anlayacağınız karşımızda Mercedes S Serisi’nden bir karış kısa bir otomobil var. Tasarımı heybetini bir kat daha arttırıyor. Titanium donanım seviyesinde sunulan 17 inçlik jantlar bu iri gövdenin altında 15 inçlikmiş gibi görünüyor.

ford mondeo 1.5 ecoboost

2- İç mekanı nasıl?

Söz konusu bir Ford modeli olunca bu soru ayrı bir önem kazanıyor. Çünkü Ford kimi zaman çok zorlayıcı kararlar verebiliyor. Mondeo’nun iç mekanı beklenenden daha kaliteli bir atmosfere sahip. Malzeme seçimi çok iyi yapılmış ve orta konsolun yapısından koltuklarına kadar üst sınıflarda görmeye bekleyeceğiniz ayrıntılarla süslenmiş. Alan hissi alçak tavan çizgisinden beklenmeyecek kadar iyi, arka koltuklarda sunulan alan da beklendiği gibi cömert. Orta konsolda hem dokunmatik ekran hem de fiziksel düğmeler sunulmuş ki bu da kullanışlılığı bir kat daha arttırıyor. Özellikle dokunmatik ekran deneyimi piyasanın en iyileri arasında. Dahası rakipsiz bir kullanım kolaylığı sunan sesli komut sistemi de etkileyici.

ford mondeo 1.5 ecoboost ford mondeo 1.5 ecoboost

3- Bagajı geniş mi?

Boyu neredeyse 5 metre olan bir orta sınıf üyesinden bahsediyoruz, tabii ki geniş, demek isterdik ama maalesef öyle değil. Ford mühendisleri bir şekilde bu kadar büyük bir karoserde 429 litrelik bagaj hacmi sunmayı başarmış. Örnek vermek gerekirse 4,37 metrelik Honda Civic Hatchback’te bu değer 407 litre. Bu da yetmezmiş gibi bagaj olabildiğince kullanışsız, derin ama yüksekliği yetersiz. Arka cam çizgisi çok geriye geldiği için büyük bir kutuyu bagaja yüklemek imkansızlaşıyor. Bu nedenle tercihinizi sedan yerine hatchback ya da station wagondan yana kullanmanız daha mantıklı olabilir. Onlar da çok büyük hacimler sunmuyor (Mondeo 5 Kapı bagaj hacmi: 458 litre, Mondeo SW bagaj hacmi: 488 litre) ama kesinlikle daha kullanışlı olmalılar.

4- Sürüşü nasıl?

Ford’un temel otomobil fonksiyonlarında bu kadar büyük hatalar yapıp gelişmiş mühendislik konusunda yüksek başarı göstermesi ilginç. Mondeo, eskiden dinamizm açısından sınıfının en iyileri arasındaydı. Bu durum, kafesten kaçmış maymunlar gibi otomobil kullanan biz otomotiv medyası çalışanlarını çok mutlu ediyordu ama müşterilerin umrunda değildi. Yeni nesilse bu başarısına konforu da eklemiş. Mondeo’nun sürüşü, titreşim ve sarsıntıdan uzak ve kesinlikle bir üst sınıfa yakışacak kadar kaliteli. Direksiyonu hassas ve iletişim kurmayı seviyor, yol tutuşu etkileyici ve eğlenceli, konforuysa üst düzey. Eğer çıldırmak istiyorsanız tork yönlendirmesi yapan ESP sayesinde 1,5 tonluk bir sedan yerine bir Fiesta kullandığınızı düşünebiliyorsunuz. Sakin kullanımdaysa bir ibadethane kadar huzur verici. En azından bizim kullandığımız benzinli motora sahip versiyon öyleydi.

5- Motoru nasıl?

1,5 litrelik Ecoboost’la Mondeo oldukça sessiz oluyor ve aslında övülebilecek pek başka özelliği de yok. Ne yazık ki bu tabloyu yaratan 6 vitesli otomatik şanzıman. Motorun 160 HP güç ve 240 Nm tork üretmesi kağıt üzerinde etkileyici görünse de bu şanzımanla gücünü göstermekten çok uzak. Şanzıman, en küçük gaz emrinde bile motorun torkunu kullanmak yerine vites düşürme peşinde ve bu da tepkileri her zaman gecikmesine neden oluyor. Vites değişimleri sarsıntısız, fakat yeterince hızlı değil. Manuel kullanım ya da Sport modu bu durumu daha iyi hale getirmiyor. Dahası, ne kadar dikkat edersek edelim tüketimi 8,7 litre/100 km’nin altına düşüremedik. Kullandığımız araç 11 bin km’nin üzerinde yol yapmıştı ve İstanbul’un bayram sonrası sıradışı sakinliğine sahip trafik şartlarında yol aldık. Ama daha düşük bir rakam mümkün olmadı. Bu değer 160 HP güç üreten bir motora sahip orta sınıf üyesi için makul ama gerçek tüketim değerimiz olan 10,1 litre/100 km öyle değil.

6- Komşu faktörü

Tasarım konusunda yorum yapmayı sizlere bırakıyoruz ama Mondeo bizim komşularımızdan tam not aldı. İhtişamlı, çekici ve özellikle xenon farlarla satın alındığında çok karizmatik bir ışık imzasına sahip. Eskinin şirket otomobili imajı yeni nesilde yok olmuş. Bu da onun zengin göstermesini sağlıyor.

7- Rakipleri

Orta sınıf bolca modele sahip. Mondeo’nun en önemli rakibi kuşkusuz VW Passat. Opel Insignia, Peugeot 508, Citroen C5, Toyota Avensis ve Mazda6 diğer önemli rakipler arasında. Bunun dışında Audi A4, BMW 3 Serisi, Mercedes C Serisi ve Volvo S60 da premium rakipler olarak sıralanabilir. Bu rakiplerin neredeyse tamamı küçük hacimli dizel motor ve otomatik şanzıman ikilisine sahip, Insignia da yıl sonunda kavuşacak. Anlayacağınız Mondeo’nun 1,6 litrelik baz dizel motor yerine acilen 1,5 litrelik dizel motor ve çift kavramalı şanzımana kavuşması gerekiyor.

8- Fiyatı nasıl?

Açıkçası daha uygun başlangıç fiyatına sahip rakipleri var. Üstelik Mondeo’nun donanımı için eksiksiz demek de zor. Örneğin baz donanımda park sensörleri sunulmuyor ki boyu neredeyse 5 metre olan bir otomobil için bu kabul edilemez bir durum. Sırf bu nedenle bir üst donanım seviyesine geçmek isteyenlerse 14 bin TL kadar bir fark ödemek zorunda kalıyor. Neyse ki Titanium donanım seviyesi gerçekten zengin.

Yeni nesil Ford Mondeo fiyat listesi için tıklayın.

9- Sonuç

Ford Mondeo, kalitesiyle etkiliyor ama kimi detaylarıyla üzüyor. Bu haliyle zorlu bir arenada mücadele etmek zorunda olan yaralı bir boğa gibi. Eğer önceliğiniz sürüş keyfi ya da şirket toplantısından sonra aracınızı Passatlar arasında kolayca bulmaksa Mondeo sizin için biçilmiş kaftan olabilir.

ford mondeo 1.5 ecoboost ford mondeo 1.5 ecoboost ford mondeo 1.5 ecoboost ford mondeo 1.5 ecoboost ford mondeo 1.5 ecoboost ford mondeo 1.5 ecoboost ford mondeo 1.5 ecoboost ford mondeo 1.5 ecoboost ford mondeo 1.5 ecoboost