VW kısa süre önce yeni ürün stratejisini açıklamıştı. buna göre modeller 7 yerine 5 yıllık bir ömre sahip olacak ve 3. yılda da makyaja tabi tutulacaktı. Ne yazık ki bu dizel fiyaskosundan hemen önceydi. Şimdiyse VW bu durumdan kurtulmak için milyar dolarlık ödemeler yapmak zorunda. Sonuç olarak model stratejisi de değişti ve değişimden en büyükler bile etkileniyor. Örneğin Golf. Son 3 nesli makyaj görmeden ömrünü tamamlayan bir modelden bahsediyoruz. Yazık ki 7. nesil bu tür bir lükse sahip olamadı.

Makyajla ilgili detaylara geçmeden önce en yeni bilgileri verelim. Makyajlı versiyonun satışına 18 Mart’ta başkanacak ama ön sipariş alınmaya başlandı. 1,0 litrelik TSI motor yeni baz versiyonu oluşturuyor ve manuel şanzımanla satış fiyatı 83.200 TL. Aynı motoru DSG ile satın almak isteyenlerin 11.500 TL ek ödeme yapması gerekiyor. Bu rakamlar biraz yüksek, güncel durumda da bu konuda yapılabilecek pek bir şey çünkü yeni araçlar yüksek kurdan çok fazla etkileniyor. Öte taraftan 1,0 litrelik motorun yeterliliği konusunda aklınızda soru işareti oluşması için bir neden yok. Çünkü bu motor yerini aldığı 1.2 TSI’a göre hem daha yüksek çekiş gücüne, hem daha homojen güç dağılımına hem de daha düşük tüketime sahip. 1.0 TSI’ı eskiden olduğu gibi 1,4 litrelik TSI motorun 125 HP ve 150 HP güç üreten versiyonları takip ediyor. Dizel cephesindeyse 1.6 TDI’ın 90 HP güç üreten versiyonu 97.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulurken aynı motorun 115 HP güç üreten versiyonu ve DSG şanzıman ikilisinin başlangıç fiyatı bile oldukça yüksek  . Fiyatlar değişkenlik gösterdiği için detaylı bilgi için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz. VW’nin yeni geliştirdiği 1.5 TSI EVO motorsa henüz Türkiye’de satışa sunulmadı.

Makyajlı VW Golf fiyatları ve ön sipariş linki için tıklayın.

2017 vw golf

Peki 8 olmasa da makyajlı 7’den neler beklememiz gerekiyor? Golf’ün tekniğinin baştan aşağıya değiştirilmesi 8. nesilden önce olmayacak. Bunun yerine motorların güne uyumu öne alınmış. 1,4 litrelik TSI’ın yanında yeni geliştirilen 1,5 litrelik motor, 130 ve 150 HP güç üreten versiyonlarıyla geldi. Yeni motorlar öylesine hacmi büyütülmüş makineler olmaktan çok uzak. Common rail enjeksiyon sistemi ve değişken geometrili turbo besleme gibi benzinli motorlar için devrimsel bir takım yenilikler bu motorları ayrıcalıklı kılıyor. Değişken geometrili turbo besleme sistemi dizel motorlarda yaygın olarak kullanılıyor ama benzinli motorlarda yüksek egzoz gazı ısısı nedeniyle neredeyse kullanım dışıydı. Hatta bu tür bir turbo beslemeye sahip tek benzinli motor Porsche Turbo’da kullanılıyordu. yenilikçi konseptinden dolayı VW tarafından TSI Evo motorun 130 HP güç üreten versiyonu 200 Nm’lik torkunu 1500 d/d’da üretebiliyor. 150 HP güç üreten versiyonsa aynı devirde 250 Nm tork üretebiliyor. Bu ikilinin yanında 1,0 litrelik TSI ve 1,6 litrelik TDI’lar hakkında bir açıklama yok ama bu da motorların değişmeden kaldığına işaret olmalı. Şanzıman konusundaysa 2,0 litrelik motorlarla kullanılan 6 vitesli ıslak kavramalı DSG yerini 7 vitesli bir DSG’ye bıraktı.

2017 vw golf

Aracın tasarımında en çok dikkat çeken LED teknolojili yeni farlar oluyor. Tabii LED farlar opsiyon olarak ya da üst donanımlarda gelecek. Standart versiyonlar halojen farlara sahip olacak ama gündüz farları yine de LED olacak. Aldığımız ilk bilgiye göre LED stop lambaları da standart donanıma dahil edilecek gibi. Tampon tasarımında ve detaylarda da değişiklikler var ama bunların bir kısmı R-Line donanım seviyesine özgü yenilikler. Bunun dışında iç mekanda daha geniş bir multimedya ekranı ve Passat’tan tanıdık dijital gösterge öne çıkan detaylar. Multimedya sisteminde artık 5 inçlik ekran sunulmayacak ve en küçük ekran 6,5 inç olacak. En tepedeyse önemli bir yenilik var: 9,2 inçlik ekrana sahip Discover Pro multimedya sistemi, tıpkı BMW 7 Serisi’nde olduğu gibi el hareketlerini tanıyarak komut alabiliyor. Pratikte anlamsız bir donanım çünkü aynı işi direksiyon üzerindeki düğmelerle yapmak çok daha kolay ama kompakt sınıfa uygulanması hoş bir jest.

2017 vw golf 2017 vw golf 2017 vw golf 2017 vw golf