Auris iki nesildir Toyota’nın kompakt sınıf HB arenasındaki temsilini Corolla’nın yerine yapıyor. Auris’in Corolla’dan farkı, bu otomobilin doğrudan Avrupa pazarı için geliştiriliyor oluşu. Bu fark, en azından ilk iki nesilde tam olarak hissedilmiyordu. Zira Auris Corolla’nın hatchback versiyonundan daha fazlası gibi hissettirmiyordu. 3. nesilse bunu değiştirme iddiasında.

Auris’in yeni nesli Toyota’nın yeni geliştirdiği TNGA (Toyota New Global Architecture, yani Yeni Toyota Küresel Mimarisi) adlı altyapı üzerinde yükseliyor. Yeni altyapının adında geçen “küresel” kelimesi, pek çok farklı güç kaynağı kombinasyonuna hizmet edebileceği ve modüler olduğu anlamına geliyor. Bunun dışında çok kollu arka aks, yüksek dayanımlı çelik kullanımıyla gelen yüksek burulma direnci ve umarız bununla gelecek biraz olsun hafifleme sürüş kalitesi için çok iyi haberler olabilir. Dahası yeni altyapı, özgün yerleşimleri sayesinde kullanıldığı araçların ağırlık merkezini alçaltma iddiasına da sahip.

Auris ile ilgili son teknik bilgimiz boyutlarının çok fazla değişmediğiyle ilgili. Boyu sadece 4 cm uzamış ki bu artışın tamamı iki aks arasında yaşanmış. Motor kaputunun altıyla ilgili en önemli veri Auris’in dizel motora sahip olmayacağı. Avrupalıların Auris’te yıllardır kullandığı ama bizim sadece C-HR’dan tanıdığımız 1,2 litrelik benzinli motor başlangıç seviyesini oluştururken, 1,8 litrelik bilindik hibrit 122 HP güç üreterek ikinci versiyonu oluşturuyor. 2,0 litrelik benzinli motora sahip bir diğer hibritse 180 HP güç üreterek üst bandı tutacak. İç mekanla ilgili henüz bilgi yok ama biz bilgiye ulaştıkça bu sayfa da güncellenmeye devam edecek.

Yeni nesil Auris’in yıl sonuna doğru piyasaya sunulması bekleniyor.